A ​kóbor vadász 7 csillagozás

Karel Novy: A kóbor vadász Karel Novy: A kóbor vadász

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Madách, Bratislava, 1969
176 oldal · keménytáblás · Fordította: Hideghéty Erzsébet · Illusztrálta: Mirko Hanák

XX73>!
Karel Novy: A kóbor vadász

Egy ifjú erdész-tanonc egy nagy zajjal járó táncmulatság után befogad egy elárvult rókakölyköt. (A rókacsaládot a lakodalom zaja elüldözte, de hátramaradt egyetlen pici vörös kölyköcske.) A fiatalember a következő fél évben háziállatként neveli Vöröskét. Aztán téli szünetre hazautazik szülőföldjére. Földijei nagyra vannak teljesítményükkel, miszerint az összes rókát kifüstölték a környékről. Kedves Vörösünkre pont ezen körülmények közepette jön rá a szökhetnék.

Vadásztapasztalat: nulla. Rókaellenesség: fullon.

Ifjú rókánk lelép, és első pár körben a leginkább mancson fekvő prédából válogat: megtizedeli a helybéli baromfiólakat. Hamar ráébresztik, hogy így nem lesz hosszú életű, így lassan átszokik a vadhúsra.

Csak hát sajnos ember nevelte, és nem igazán tudja, hogyan kell vadra vadászni.

***

Ebben a csodálatos könyvben többek között arról értesülünk, hogyan vadulhat ki természetes élőhelyére egy ifjú róka ennyire gyászos kezdetek után is. Sokszor nem is tudja, hogy mi mindenre vadászhatna, de az éhes gyomra mégis megsúgja neki. Nem ismeri a revírt, ahová a véletlennek köszönhetően került – de egy kedves rókalány, későbbi gyermekeinek anyja, beavatja a legfontosabb tudnivalókba.

***

Nagyon kedves könyvet volt szerencsém olvasni. Bátran ajánlom ifjabb olvasóknak is. (A vadászjelenetek naturalisztikája talán nem sokkolja a gyerkőcöket sem.)

Ráadásul egészen csodálatos rajzok/akvarellek illusztrálják a könyvet. Csodásan átjön a rókás rengeteg hangulata.

Természetrajongó és/vagy ifjú olvasónak tiszta szívvel ajánlom ezt a rókamesét.

Tünde_Fekete>!
Karel Novy: A kóbor vadász

Szívszorító gyönyörű történet egy ròkàròl és néha az emberekről. Fekete István is szerette volna…..

Vörös_Édua IP>!
Karel Novy: A kóbor vadász

Úgy tűnik, vonzanak a rókás történetek. :) Eredetileg Mirko Hanák festményei miatt vettem meg: nagyon szeretem őket, ebben a kötetben is lenyűgöztek. Szerencsére nem spóroltak veük. :)
Maga a történet nem olyan lírai, mint a Vuk, inkább Sven Fleuron Vörös bandájához, vagy Radi Carev állatörténeteihez hasonló. A kesernyés felhang a vadászó, természetet oktalanul és indokolatlanul pusztító emberekkel szemben itt is megvan, ugyanakkor vannak nagyon szép, mókás (a borzos részek), illetve tragikus részek a könyvben (amiken 20 évvel ezelőtt kisírtam volna mindkét szemem. Most csak diszkréten megkönnyeztem…).
A képek öt csillagot érdemelnek, a történet amolyan egyszer-kétszer olvasható „egész jó” rókás mese. :)

kaede>!
Karel Novy: A kóbor vadász

Gyerekkoromat juttatta eszembe a könyv, Bambin, Lassie-n, Vukon felnőve kíváncsi voltam, vajon milyen élmény lesz ezt a történetet olvasni, és hát akaratlanul is az előbbiekhez hasonlítottam. Kicsit nagyvonalúbb az író, kevésbé részletes/folyamatosan követi a róka életét, nagyobbak az ugrások egy-egy kiemelt esemény között, de a könyv hossza nem is engedi, hogy ennél aprólékosabban ismerjük meg a történteket. Inkább csak epizódokat ragad ki a róka életéből, mely által nem csak annak élete tárul fel előttünk, hanem az emberekébe is bepillantást nyerhetünk, akikkel kapcsolatba kerül. A történet mindazonáltal szépen keretbe van foglalva, kerek egész, szép lezárással.
Ifjúsági könyvként említik a fülszövegben, és valóban tizenéves kortól (felső korlát nélkül) bátran ajánlanám bárkinek, aki szereti az állatokat, érdeklik az ilyen történetek.
Az illusztrációkról is érdemes szót ejteni, mert különleges hangulatot kölcsönöznek a könyvnek, és nem véletlen említettem a Bambit fentebb, mert ugyanaz illusztrálta mindkét könyvet. Az illusztrációk nélkül (és számomra az asszociáció miatt) biztosan nem ugyanaz lett volna az élmény.