Évszakok 2 csillagozás

Karel Čapek: Évszakok

Az Évszakok című új válogatásban felvett írások is Capek sokoldalúságát, kivételes megfigyelőképességét bizonyítják. Kevés szóval, találóan jellemzi az év jelenségeit, az évszakok eseményeit, a természet ezer arcát, sohasem feledkezve meg az emberről.
Aki végigmegy az íróval az esztendőn, sok mindent észlelt, ami mellett nélküle csak úgy elment volna.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Karel Čapek művei Európa

Európa, Budapest, 1978
166 oldal · ISBN: 9630715600 · Fordította: Mayer Judit · Illusztrálta: Karel Čapek, O. Mrkvicka, F. Bidlo

dernoemi P>!
Karel Čapek: Évszakok

A különböző évszakokhoz kapcsolódó rövid kis leírások (történeteknek nem nevezném őket néhány kivétellel). Megfigyelések a környezetről, időjárásról, növény- és állatvilágról és az emberekről. Az év elején indulunk a télben és a karácsonyi télbe érkezünk a végén. Van köztük egy-kettő nagyon jó, de én igazából kicsit untam, talán a cselekmény hiánya miatt.

Karel Čapek: Évszakok

Ritka az mikor a fülszöveg, ilyen tömören elmondja mit is kap az olvasó. Annyit fűznék még hozzá, hogy az elbeszélések 1917–1938 között íródtak és némelyikben ott bújik a kor politikai helyzete.

Azt kell mondjam, amennyire szeretem Capek regényeit, humorát, ez a könyv nem tetszett annyira. Persze voltak benne jó elbeszélések is (A téli lepke, A nagy víz, és még pár), összességében három csillagnál többet nem tudok adni.

zamil>!

Vizsgálat tárgyává lehet tenni, milyen ízű a fagy, egyszer megpróbáltam otthon a rézkilincsen, s levált a nyelvem hegye, mert odafagyott a kilincshez.

zamil>!

Igazad van lepke, nincs itt még az ideje, számunkra, emberek számára sem, akik még csak nagy és falánk hernyók vagyunk. Hozzád hasonlóan talán mi is elvétettük a dátumot, amikor egy napon a cseh tél küszöbén, egyszerre csak ezren meg ezren elkezdtünk bontogatni lelkesedésünk szárnyát… Vannak bennünk ugyanis amolyan belső szárnyak; te, akit latinul Psychének hívnak, megérted ezt. Szárnyakt éreztünk magunkban, és repülni akartunk a szabadság szárnyalásával. Mi is repestünk a lelkesedéstől. S annyiszor buktunk, hogy nincs annyi lábad, hogy összeszámolhatnám rajtuk. Nem volt még itt az ideje, repülni csak szép időben lehet.