Kardos Tibor (szerk.) · V. Kovács Sándor (szerk.)

Janus ​Pannonius 0 csillagozás

Kardos Tibor – V. Kovács Sándor (szerk.): Janus Pannonius

Az 500 éves Janus-évforduló alkalmából készült tanulmánykötet jelentős állomása a hazai humanizmuskutatásnak. Nemzetközi szerzőgárda elemzi Janus Pannonius költővé fejlődését, emberi és művészi viszonyát mecénásához, Vitéz Jánoshoz és tanítómesteréhez, Guarino da Veronához, kapcsolatait a kortárs humanista művészekkel és tudósokkal. Az új megállapításokban bővelkedő tanulmányokhoz nemcsak az eddig ismert művek szolgálnak alapul, hanem olyan Janus-versek is, melyeket első ízben itt tesznek közzé. Újszerű megvilágításba kerülnek a régi költemények is a filológusi felkészültséggel párosuló esztétikai elemzések kapcsán. A kötet zárófejezete az európai humanizmus világában továbbélő Janus-képpel foglalkozik, különös tekintettel a magyar szépirodalmi hagyományra és a Janus-filológia történetére.

Róla szól: Janus Pannonius

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Memoria Saeculorum Hungariae

Akadémiai, Budapest, 1975

Séllei Nóra: Lánnyá válik, s írni kezd
Lőcsei Péter: Weöres-mozaik
Thomka Beáta (szerk.): Narratívák 2.
Olasz Sándor – Zelena András (szerk.): „Mert annyit érek én, amennyit ér a szó”
Thuróczy Gergely (szerk.): Az ellopott tragédia
Bazsányi Sándor – Horkay Hörcher Ferenc – Lázár Kovács Ákos – Tőzsér Endre – Zsávolya Zoltán (szerk.): Útjaidon
Benyovszky Krisztián: A jelek szerint
Szabolcsi Miklós: A clown, mint a művész önarcképe
Thomka Beáta: Regénytapasztalat
Bajáki Rita – Báthory Orsolya – Bogár Judit – Déri Eszter – Kónya Franciska – Maczák Ibolya – Szádoczki Vera (szerk.): Lelkiség és irodalom