Kardos Tibor (szerk.)

Petrarca ​levelei 1 csillagozás

Kardos Tibor (szerk.): Petrarca levelei Kardos Tibor (szerk.): Petrarca levelei

A Laura-versek költőjét, a szonettírás mesterét, a modern európai líra egyik úttörőjét, Petrarcát, mint levélítrót mutatja be az Európai Antológia reneszánsz sorozatának ez a kötete. Petrarca leveleiben is újat hoz, feloldja a merev, középkori stílust, egyéni hangulatait kelti árnyaltan életre: az antik világot is csak azért idézi, hogy modern problémákat láttasson meg, legyen módja lelkesedni a római plebejus nép harcáért, hogy álmodozhasson a jövőről, s támadhassa az avignoni pápai udvart. Akár turisztikai erőfeszítéséről, a Mont Ventoux megmászásáról számol be, akár öreg gazdasszonyát jellemzi találó vonásokkal, akár Boccacciot dorgálja, mert őt az írás abbahagyására, tétlenségre ösztökéli – érzéseiben, gondolataiban hozzánk közel állónak, frissnek érezzük a levélíró Petrarcát.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európai Antológia

Európa, Budapest, 1974
keménytáblás · ISBN: 963070076X
Gondolat, Budapest, 1962
242 oldal · Fordította: Kardos Tibor

vighagika
Kardos Tibor (szerk.): Petrarca levelei

Én nagyon szerettem Petrarcát. Ha választanom kéne Boccaccio és közte, akkor gondolkodás nélkül az utóbbit mondanám.
Kicsit azonban úgy érzem, többet vártam ettől a könyvtől. Azt hittem, bensőségesebb és érzelmesebb lesz. Valójában viszont voltak benne érdekes részek, de sok az unalmas levél is.

hraurie

A beszéd kilép a nyilvánosság elé, és megmondja, milyen a lélek.

72. oldal - Az ékesszólás dicsérete (Gondolat, 1962)

hraurie

Mert olyan az emberi természet, hogy sokkal jobban és sokkal könnyebben ösztökélnek bennünket a példák, mint a szavak.

73. oldal - Az ékesszólás dicsérete (Gondolat, 1962)