Így ​élt Leonardo da Vinci 22 csillagozás

Karátson Gábor: Így élt Leonardo da Vinci

A művészettörténet és a tudománytörténet egyik legkiemelkedőbb alakjának életét és munkásságát mutatja be ez a könyv; töredékeket csupán, de ezek a töredékek végül mégis képpé állnak össze, nemcsak a Mona Lisa festőjének képévé, hanem a reneszánsz tudós portréjává, aki a művészet mellett foglalkozott természettudománnyal, biológiával, technikával, haditudománnyal, zenével, filozófiával. A ma emberének szinte hihetetlen az ő sokoldalúsága. És ha körülményes is eligazodni a bonyolult életút labirintusaiban, érdemes fáradságot venni, és a mintegy 100 darabból álló, gazdag képanyag átböngészése mellett elolvasni a nagy Leonardo életének és munkásságának rövid történetét.

Eredeti megjelenés éve: 1973

Róla szól: Leonardo da Vinci

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Így élt… Móra

Móra, Budapest, 1978
Móra, Budapest, 1973
214 oldal · keménytáblás

Leonardo da Vinci

Karátson Gábor: Így élt Leonardo da Vinci

Egyszerűen hihetetlenül nagyszerű, tehetséges, sokrétű és összetett ember volt ez a Leonardo. Nem csak a festményeit hagyta az utókorra, hanem a botanika, az orvoslástan, a repülés és még számtalan gépezet alapjait. Hozzám közelebb áll Leonardo tudományos énje, ez a könyv azonban rámutatott arra, hogy milyen volt művészembernek, s hogy mi volt a fő mozgatórugója. Nem másoknak akart tetszeni, nem híres és gazdag akart lenni, hanem az élete értelmét kutatta. S közben a saját és kortársai tudta nélkül egy csomó dologgal ajándékozta meg az utókort.

dzsobacsi>!
Karátson Gábor: Így élt Leonardo da Vinci

A pécsi Leonardo kiállítás miatt olvastam el a könyvet. Egy kicsit csalódás volt, reméltem, hogy jobban megismerem Leonardót illetve a művei keletkezésének történetét, de a kiállítás jóval többet adott, mint a könyv.

OlvasóMókus>!
Karátson Gábor: Így élt Leonardo da Vinci

Mindig is csodáltam Leonardo zsenialitását. Azt reméltem, most majd választ kapok, hogy honnan is ez a korát jóval megelőző zsenialitás. Választ ugyan nem kaptam, hacsak nem a magányos különcsége a válasz. Annál inkább élvezetes volt viszont nem is inkább az életét, mint a művészetét, filozófiáját, tudományát taglaló mű. Most tudatosult bennem, hogy hány festményét nem fejezte, holott a világ egyik legnagyobb festőjének tartjuk. A könyv legjobb része a Mona Lisát részletesen tárgyaló fejezet volt. Kedvem lenne azonnal indulni Párizsba a Louvre-ba!

Ferger_Jolcsi P>!

Megértette, hogy „minél többet töpreng magában az ember, annál szomorúbb lesz”.

Ferger_Jolcsi P>!

Lelkünk csak azért tart ki, s tűr az emberi test tömlőcében, mert szemünkben a mindenség szépsége tükröződik.

Kapcsolódó szócikkek: Leonardo da Vinci
Ferger_Jolcsi P>!

Rettenetes szorongások gyötörhették. Előre látta a gyarmatosítással együtt járó siralmas eseményeket, későbbi korok világháborúit s mindazt, amit az emberiség csak ma, ötszáz év múltán kezd észrevenni: hogy természeti környezetét pusztítva-rongálva, magamagát sodorja halálos veszedelembe az ember.

Kapcsolódó szócikkek: Leonardo da Vinci
Enikő_Rácz>!

Teli a természet végtelen sok gondolattal, amelyek sohasem jelentek még meg a mi gondolataink között.

Enikő_Rácz>!

Árnyékszerkesztéseit sötét szenvedély hatja át. Egyre inkább megérti, hogy milyen bonyolult mintában keveredik el egymással a jó s a gonosz. Különös csomókat, bogokat, fonatokat, kusza indatömegeket tervez a maga kedvtelésére.

Enikő_Rácz>!

Ezernyi átmenet. Árnyékok szabályos és szabálytalan testeken, alkonyatkor a kapualjban, vihar előtt, hegyek között, fehér falra vetődő árnyékok kék színe, városok hajnali ködben, felhők résein áttörő napsugarak, városok füstoszlopai, árnyákok a porban, hidak árnyéka futó vízen. Árnyékok az emberi arcon: ütközetek porában, zöld erdőben vagy bent a szobában.

Enikő_Rácz>!

Leonardo vízrajzai tudományos szempontból is hitelesek. Pillanatfelvételszerűen pontosnak nevezhetném őket, ám ez félrevezető lenne, mert nem a pillanatot ábrázolják, hanem a víz örvénylésének folyamatait […] Nem pillanatfelvételek, mert az idő tényezője is beléjük van vonva. Közelebb állnak a filmfelvételhez, de annál is többek, mert Leonardo értelmezte a látványt, és meglátta a hömpölygésben a törvényt

Enikő_Rácz>!

Madártávlatból látott, plasztikus hatású, szépen színezett nagy lapok (hegyekkel-völgyekkel, folyóvizekkel ), a képzeletében repülni tudó ember művei. Ahhoz, hogy így felülről, a légi magasból, összefüggéseiben, egységében ábrázolhasson egy olyan vidéket, amelyet valójában csak részleteiben, alulról, belülről, völgyeiben baktatva, ezernyi látványt nyújtó széttagoltságában ismerhetett, a térérzékelés zsenialitása kellett.

Enikő_Rácz>!

Megláttam ott magam fölött a sötét eget, s a hegyre tűző napfény sokkalta erősebben ragyogott, mint lent a síkságokon, mert vékonyabb az atmoszféra a hegy csúcsa és a Nap között.

Enikő_Rácz>!

Fent a hegyekben kagylókat találni. Leonardo rájön, hogy ennek csak egyetlen magyarázata lehet: valamikor ott tenger volt, idővel a víz lehúzódott, ott maradtak a kagylók. Kortársai ( és a tudósok is, századokig még) a természet játékának tartották őket, azt hitték, a csillagok szellemei játszi kedvükben teremtették kagylócska alakúra a kőzet egy részét.