Karádi Ilona (szerk.) · Markó László (szerk.)

A ​film krónikája 21 csillagozás

Karádi Ilona – Markó László (szerk.): A film krónikája

A film krónikájának második, bővített kiadása 1999. december 31-ig térképezi fel a filmvilág eseményeit. A Lumiére fivérek egy évszázaddal ezelőtti próbálkozásaitól a nagy álomgyáron, Hollywoodon keresztül egészen a bevételrekordot hozó őslényparkig, a mozi a világ minden táján lenyûgözte az embereket. A könyv 85 filmes eseményt ír le, több mint ezer szócikket tartalmaz, melyek a nemzetközi filmipar fejlődésének legfontosabb állomásairól tudósítanak.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Krónikák

Magyar Könyvklub, Budapest, 2000
Officina, Budapest, 1995
648 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634770274 · Fordította: Abai Ágnes, Balassa Ágnes, Balassa Tamás

Ottivilága>!
Karádi Ilona – Markó László (szerk.): A film krónikája

Szerintem ez egy nagyon jó és alapos munka. Tudom, hogy a legtöbben csak nézegetik ezeket a típusú könyveket, de én annyira filmrajongó (igen így általánosságban) voltam egy időben, hogy betűről betűre végigolvastam (többször is). Most fedeztem fel, hogy annak idején alá is húztam azokat a filmeket, melyeket láttam és ez most nagy segítség a Snitt.hu profilom kialakításánál:)
Tulajdonképpen minden tetszik: a könyv szerkezete, a külön listák (műfajoknak, művészeknek, témáknak) és a képanyag is. Az egyetlen amiért levontam fél csillagot, hogy a magyar filmre vonatkozó részeket aránytalanul rövidnek éreztem. A 60-as, 70-es évek magyar filmgyártásának minőségéhez viszonyítva, az évi 1-2 film nekem kevésnek tűnt. Úgy éreztem fontos filmek hiányoznak (pl. majdnem az egész Pannónia Filmstudiós rajzfilmgyártás…), de a játékfilmek közül is van még amit még belevennék. Magyar művészekről pedig egyáltalán nincs benne kiemelten szó.
Ennek ellenére, ha valakit kicsit is érdekelnek a filmek vagy némi tudást szeretne ezen a téren, annak szerintem kötelező.

redux>!
Karádi Ilona – Markó László (szerk.): A film krónikája

Iszonyúan szórakoztató könyv, írta és lektorálta a Besenyő család. Megtudhatjuk belőle, hogy „Hitchcock leghíresebb késjelenete a Gyilkosság telefonhívásra című filmben látható, amikor Grace Kelly a gyilkost önvédelemből ollóval leszúrja”. Hogy Werner Herzog a „filmjeit gyakran forgatja távoli tájakon, melyeknek cselekménye is ott játszódik”. A Szerelmesfilm „az emigráció «disszidálásnak» nevezett formájáról” szól. „Az Hulot úr közlekedik az utolsó a négy film – Hulot úr nyaral, A nagybácsim és a Playtime – közül”. Peter Greenaway „szívesen fordul művészettel, építészettel kapcsolatos forgatókönyvek után”. A vadnyugat mitológiája a XIX. századtól napjainkig „tágra duzzadt”. Az Oscar-díjjal „készpénz is jár”. Zazie a metrón = „Zazie Mexikóban”. Stb., stb. Megfizethetetlen. Ehhez képest „csak” 4000 forintba került, anno.

robinson P>!
Karádi Ilona – Markó László (szerk.): A film krónikája

Folyamatosan,alkalomszerűen,de mindig kézben van,a megjelenése óta. szeretem,.