Új ​élet kapujában 12 csillagozás

Karácsony Benő: Új élet kapujában Karácsony Benő: Új élet kapujában Karácsony Benő: Új élet kapujában

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

A ​regény Tunák Ádám története és rajta keresztül a háborút, a frontokat megjárt végsőkig kiüresedett emberek háborút elfelejteni akaró, az új élet reményébe kapaszkodó életeket mutat be. Tunák Ádám sikeres mérnök volt, aztán a frontra került, ahonnan már úgy tér vissza, mint akit kicseréltek: testileg megrokkanva, és ami még inkább helyrehozhatatlan, lélekben is megfáradva. Magánemberként, férjként és apaként is kínzó megpróbáltatásokat szenved el: felesége megcsalja, majd végleg elhagyja, lánya pedig egyre közönyösebben hárítja el magától szerető gondoskodását. Egyedül Himmel Antal, az egykori orvos barátsága jelent számára támaszt. Himmel életpályáját is összezavarta a háború, ugyanolyan rosszul érzi magát az otthoni felbolydult világban, mint a mérnök. A maguk módján mindketten a szebb jövő kialakításán fáradoznak. Himmel, akinek beceneve Tücsök, a Tücsöklakban, egy üvegverandán lakott, amely egyedüli lakható helyiségét képezte a süppedő épületnek, és egy elhanyagolt kert… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1932

>!
328 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789730200096
>!
Erdélyi Szépmíves Céh, Kolozsvár, 1934
314 oldal · keménytáblás
>!
Erdélyi Szépmíves Céh, Kolozsvár, 1932
314 oldal

Enciklopédia 2


Várólistára tette 5

Kívánságlistára tette 3


Kiemelt értékelések

eme>!
Karácsony Benő: Új élet kapujában

1934-ben adták ki utoljára a könyvet.
A klasszikusok lehanyatlottak, egy új világ van keletkezőben, amely már nem ismeri a hexametert.

Peddig annyira jó volt megmerítkezni benne. El is feledtem már, milyen érzés Karácsony-könyvet olvasni. Olyan… karácsonyos/karácsonyi. Egy emelkedettebb és tisztább élet várakozásától telített. Írásai néhol szomorkás nosztalgiával, máshol napfényes derűvel és humorral átitatottak, keveredik bennük egy cseppnyi gúny, egy cseppnyi (ön)irónia, rengeteg humánum és pacifizmus, legbensejükben pedig vidám szatíra lakozik… Nyelvezetük meg, hát maga a csoda – frissesség, üdeség a szóképekben, asszociációkban, csak innád és innád őket.
Karácsony mégis valahol az irodalom perifériáján biceg nagyokat, _mint egy balul kiütött
hexameter._ Már korában is kívülálló (és sokak által vitatott) volt, háborúelőtti gyártmányú¬ moráljával, csoportosulásokon való kívülmaradásával, ideológiák fölé való emelkedésében, a valamely oldalon való elkötelezettség visszautasításában.

Az Új élet kapujában főhőse, Tunák mérnök is választás előtt áll – az Amúr parti nosztalgiából és derűs, bizakodó reményből cseppen vissza az új vonalak szabdalta térképre, ahol lassan szembesülnie kell azzal, hogy az egész háború utáni degenerációt mint üres citromhéjat dobja a szemétre a megváltozott világ. Tintapetty hűtlensége és Struhala hűsége, Kuglai, Himmel és a klub által képviselt különböző értékrendek közt bukdácsolva keresi és próbálja visszaszerezni helyét a világban.
Egy kis túlélősziget világít a hétköznapok hangyatengerében – Tücsöklak, Himmel üvegverandája, ahol megszorult helyzetükben – ideiglenesen, mintegy lábadozni, pihenni, némi szabadságot élvezni – emberek és állatok húzódnak meg. A párbeszéd, az őszinte, értékes emberi kapcsolatok helye ez, Himmel kék, derűs eget beengedő, átlátszó menedéke – minden nyomora ellenére.
Tunák később is mindig megtalálja ezt a biztató kék eget, a vasár- és ünnepnapok értékteremtő szabadságát, de nem másokban, hanem önmagában. Talán ez az egyetlen dolog, amit sikerül átmenekítenie a túlsó partra. Közben megszabadul az idejétmúlt kacatoktól. Néha magad is érzed, hogy vele együtt egészen kiürülsz – majd azt, hogy ismét betölti valami a lelked. Ehhez ért leginkább Karácsony: egyszerre kifosztani és megajándékozni az olvasót.

…ha az ember nem siet meghalni, hát élve viszik a múzeumba– jegyzi meg fanyarul Tunák a világból való kikopottság rezignált tudomásulvételével. Ha nem lenne az a mindenhonnan lekacsintó, reménykeltő harsánykék égbolt…

Közben meg Kuglai, Himmel köre és a klub továbbra is opciónak számít. Tunák kevésbé. Én inkább őt választom.

6 hozzászólás
cippo I>!
Karácsony Benő: Új élet kapujában

Hát, feleim, ahogy a Benő ’32-ben látnokian megjegyezte: a XX. századnak nincs szüksége humánistákra.
De nekem azé' igen.

9 hozzászólás
szogignem>!
Karácsony Benő: Új élet kapujában

Nem olyan jó, mint a Napos oldal, de remek korrajz, az biztos!


Népszerű idézetek

worsi P>!

A hölgyek úgy ültek a székeken, karfákon, asztalokon szanaszét, mint pletykázó madarak egy bokor ágain.

136. oldal (XIV.)

1 hozzászólás
Epilógus>!

Minden törvényes bűntettet egy eszme nevében követnek el és minden törvénytelen bűntettet egy másik eszme nevében ítélnek akasztásra.

Epilógus>!

Vannak emberek, akik szellemi zacskójukban egy csomó gömbölyűre csiszolt véleményt hordanak magukkal […], és csak úgy, könnyed fricskával kigurítanak egy-kettőt belőlük.

3 hozzászólás
Epilógus>!

Aki ismeri a helyes útonállás alapszabályait, az tudja, hogy hogy nem komoly útonálló az, aki nem igyekszik a társadalom erkölcseit megnyerni vállalkozásaihoz.

worsi P>!

És most úgy ül itt elhagyatottan, mint az aesopusi mesék végén a dültbetűs erkölcsi tanulság…

227. oldal

1 hozzászólás
DTimi>!

A rum kegyetlen nyilalással futott le a gyomrukba és keresztbe rakta a szemeiket.

worsi P>!

…a fiatal gyermekláncfű magasra nyujtotta a nyakát és kerek, sárga szemével lekandikált a városra.

305. oldal (XXX. fejezet)

Kapcsolódó szócikkek: pitypang
getler >!

Közzé is tett egy hirdetést: Egy Szofi nevű lány kerestetik imádás céljából.

13. oldal

getler >!

– Ha ez a gyufaszál tövig leég a kezemben, szíves engedelmével feleségül veszem magát. Jó?
Megrebben egy pillanatra, a szomszéd ágy felé pillant, rám függeszti a tekintetét, habozik. De azután derű röppen felém a szeméből. Valami csintalan derű. Vállat von.
– Nem bánom…

16. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

Szilágyi István: Kő hull apadó kútba
Kuncz Aladár: Fekete kolostor
Bodor Ádám: Sinistra körzet
Sütő András: Anyám könnyű álmot ígér / Engedjétek hozzám jönni a szavakat
Tamási Áron: Ábel az országban
Bálint Tibor: Zokogó majom
Markovits Rodion: Szibériai garnizon
Gion Nándor: Virágos katona
Wass Albert: Elvásik a veres csillag
Móra Ferenc: Ének a búzamezőkről