Nyári ​délután a régi Fehérvárt 6 csillagozás

Karácsony Benő: Nyári délután a régi Fehérvárt

„Egyszer, jó néhány éve ennek, a Hungária szálloda előtt egy fényképész, aki a főteret fényképezte, odaállított harmadmagammal a lencséje elé. Egy ideig feszülten figyeltem a fényképész kusza és misztikus ugrándozásait. Eltűnt egy nagy gyászlepedő alatt, aztán hirtelen újra előbukkant, hogy valami fisztulás kiáltást hallatva megint a fekete lepedő alá meneküljön.”

Eredeti megjelenés éve: 2006

Kalota, Kolozsvár, 2006

Karácsony Benő: Nyári délután a régi Fehérvárt

Drága Benő,
a levegőben meghalt félig kimondott vagy veled végleg meghalt egyáltalán ki nem mondott gondolataidról én nem tudok, de a leírtakról igen, és az írott szót (a te szavadat) bizonyítékként használnám ezúton ellened, de teérted: egy fogsornál és egy vastag szemüvegnél maradandóbb értéket igenis hagy az ember…

havas>!

– Tudja, bárónő, mi a fiatalság? A szív ifjúsága. A szánk fanyartalansága, a szemünk végtelenbe szaladó perspektívája, a fülkagylónk morajlása, a keblünk zenélő emelkedése. Évek? Az évek csak előítéletek. Őrizni a vágyakat, szeretni a felhők játékát, a munkát, és megbocsátani az embereknek, ez az ifjúság.

200. oldal (Csendes történet)

havas>!

Azon az úton vagyok, hogy az életet szépnek találjam.

61. oldal (Elszívják a szivaromat)

worsi P>!

Hogy szeretik az emberek az életüket, mennyire tudnak örvendeni annak, hogy vannak – az csak akkor tör ki belőlük, ha nagy hirtelen elolvad a szénporos, szennyes hó, s az aszfaltot lágy menüett tempóban a tavasz uszálya simítja végig.

297. oldal (Hangulatok)

havas>!

… ilyen lucskos, strapás decemberi napon olyan vagyok, mint egy buta itatóspapír, felszívom mindazt a fanyar fekete pacnit, amit az élet rosszul működő töltőtolla elpotyogtat.

61. oldal (Elszívják a szivaromat)

Kapcsolódó szócikkek: töltőtoll
havas>!

– Valami lelki adalékkal nem szolgálhatna Viloját illetőleg? – vetette fel a kérdést a fiatalember.
– Lássuk csak. Ön lelki dimenziókat gondol. Mélységet és magasságot. Azt hiszem, volt benne annyi mélység, mint egy lavór zavaros vízben.

15. oldal (Viloja)

havas>!

A nyár folyamán valami öreg műlovarnőhöz kerültem. […] Megkérdeztem tőle, hogy állunk az állatokkal [poloskákról van szó]
– Az én házam tiszta, mint a patyolat – jelentette ki sötét baritonban. […]
Régen furkált a kíváncsiság, hogy megtudjam, milyen is igazában a patyolat, mert mindig valami olyan dologgal kapcsolatban említették, amelyről utólag sok piszkosság derült ki.
– Tisztázzuk ezt a patyolatkérdést – indítványoztam nyájasan. – Látott már maga patyolatot?

176 - 177. old. (Könnyed nyári idill)

havas>!

Az est fénypontja az volt, amikor előpergett a szubrett, a szívére tette a kezét, és addig ugrándozott meg hajladozott ide-oda, amíg kettérepedt a trikója. Az évek során annyi aggodalom gyűlt fel bennem amiatt, hogy a legszebb lélektani pillanatban el fog egyszer repedni valamelyik, hogy most, amikor a kettérepedés valóban bekövetkezett, nagy megkönnyebülés szakadt fel belőlem.
– Na végre – kiáltottam hangosan. – Csakhogy kirepedt már…

182. oldal (Könnyed nyári idill)

havas>!

Röviden és leírhatatlanul: Mihalka és Mihalkáné.
A sorsharag egyszerre kétféle megnyilatkozási formájában.
Pedig figyelmeztettem a feleségemet a múlt héten is, hogy jó lesz megint templomba járni. Mert az őstermészetnek ezt a két eltévelyedését csak teológiai alapon lehet már ellensúlyozni. Imával, böjttel és az isteni irgalmasságba vetett bizalommal. És mi templom helyett moziba mentünk!

73. oldal (Pillanatnyi segély)

havas>!

A társaim krétát, cserebogarat, palavesszőt, szardínia-kulcsot és zsemlyemorzsát gyűjtögettek a zsebükben; én bogokat. Szerettem őket kibogozni. (Azóta már észrevettem, hogy az életünk spárgája tele van Ariadné-bogokkal: ha tízet felfejtettünk, húsz új bog támad helyette.)

26. oldal (Nyári délután a régi Fehérvárt)