Líra 9 csillagozás

Karácsony Benő: Líra

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A kötet összes novelláját tartalmazza:
Karácsony Benő: Nyári délután a régi Fehérvárt

Eredeti megjelenés éve: 1990

Kriterion, Bukarest, 1990

August Strindberg

Karácsony Benő: Líra

Karácsony Benővel valahogy úgy vagyok, ahogy Tamási Áronnal. Sokszor előveszem, lélekfrissítőként olvasom. Ahogyan ők tudtak mesélni, nem csak a nyelvezetük, észjárásuk, humoruk, iróniájuk, szarkazmusuk, de a történetszövésük miatt is páratlan. Ők mindketten a magyar nyelv legzseniálisabb mesterei.
Karácsony Benő tájleírásai mindegyik művében igazi szófestmények. Itt is. Maga előtt látja az ember, amit leír. Az egész kötetet végigjárja a Karácsony-féle melankólia, néha jól földbe döngöli az embert, aztán egy pillanat alatt képes magasba emelni.
Nehéz kedvenceket választani, de ebből a novelláskötetből talán az Ecce Gölöncsér!, a Dinnyeszezon és a Demeterke a kedvencem.

csobi SP
Karácsony Benő: Líra

Többször is felmerült bennem, hogy Karácsony Benő miért is nem tananyag?

A Dinnyeszezon az egyik legjobb történet:

Amit meg nem gondolnánk, Karácsony benő sci-fiben is utazott, legalábbis egy ilyesmi erejéig: Ember a csillagok alatt http://karacsonybeno.adatbank.transindex.ro/belso.php…

worsi ASP
Karácsony Benő: Líra

Ez volt az a könyv, amit úgy gondoltam, hogy sose fogok elolvasni, hiszen az összes novellát olvastam már korábban. De mivel annyira beszerezhetetlenek Karácsony Benő írásai, főleg az, amit éppen keres az ember, ezért kénytelenek voltunk sk. könyvet készíteni ajándékba (köszönöm a linket, @havas!), hogy mégis megkapja karácsonyra az ajándékozott a Benő-novellákat. Hogy ne maradjon benne elgépelés, csak elolvastam. Továbbra is ötcsillagos, a Mihalka és Mihalkáné-novellák főleg.
És ilyenkor nem értem, hogy mi a csudának olvasok mást addig, amíg van még olvasatlanom Benő bácsitól.

Virágszépe
Karácsony Benő: Líra

Novellák, melyek mindegyike hangulatos, érzelmes, derűs, mégsem szakad el a valóságtól. Ezek a rövid írások is mind valódi humanizmusról szólnak, az otthon, az összetartozás fontosságáról, bár regénye a Napos oldal közelebb áll hozzám.

pikkupilvi P
Karácsony Benő: Líra

„Egyéneknek eszébe jutott színdarabot szerkeszteni a halálról, a szerelemről, az éhségről. Ezeket elő is adták, s egy pénzért vásárolható papírszelet ellenében bárki meg is nézhette őket.”
(Ember a csillagok alatt)

Még fogok Karácsony Benőt olvasni, az biztos.

Chöpp

Akkoriban költészettel is foglalkoztam, sokat lapozgattam Strindberget, tőle tudom, hogy sok nő lélek nélkül jön a világra. Szerintem az ízléses berendezésen kívül a lélek is fontos.

13. oldal Viloja

Kapcsolódó szócikkek: August Strindberg · lélek
Chöpp

A nevetésében, úgy rémlik, egy új férfi vibrál. Nem mondja, de érzem, hogy a szavak sötét füzérében rést hagyott egy idegen férfi számára. Beleiktatom ezt a nyomatékosan elhallgatott férfit a füzér hézagjába.

17. oldal Viloja

Chöpp

– Oda nézz – mutatok az égre.
    A fiam leteszi a könyvet. Könnyedén felpillant.
– Ezeket a hosszúkás habokat gondolod?
– Igen – bólintok lelkesen –, ezeket a bárányfelhőket, meg ezt a friss eget és mindent.
– Aha – bólint a fiam is. Aztán bemegy, előszedi a hátizsákot, és odaszól az anyjának. – Gyerünk. Megjött a tavasz.

62. oldal Vadalany és egyebek

Chöpp

Kötekedve röpdös körülöttem a mosolyuk.

63. oldal Vadalany és egyebek

Simiréka I

– Oda nézz – mutatok az égre.
A fiam leteszi a könyvet. Könnyedén felpillant.
– Ezeket a hosszúkás habokat gondolod?
Ismeri a menetrendet. Tudja, hogy szívós természetimádó vagyok, a meleg naptól úgy kibuggyanok magamból, mint a pattogtatott kukorica.

62. oldal, Líra (Bukarest, 1990)

Chöpp

A fiam úgy találja, hogy hasonlataimban sok új és jó dolog van. Ami új, az nem jó. Ami jó, az nem új.

62. oldal Vadalany és egyebek

Simiréka I

Öt perc alatt megfabrikáltam Janinak a világ legműveltebb szerelmes levelét. A szeméből olyan víg hancúrozással bukfencezett ki az elragadtatás, mintha gyémántmezőket kapott volna. Bár egy szót sem értett belőle, meghatottan fogta meg a kezemet, és két-három ezüstkoronát illesztett ügyetlenül a markomba. A koronákat szépen visszaillesztettem a tenyerébe, mosolyogva váltam el tőle, és meg voltam győződve, hogy ezzel a nősüléssell nincs és nem lehet más célja, mint hogy éjszaka, mikor az illető nő javában horkol, akkor: csipsz.

59. oldal, Rövid történet egy fiúról (Kriterion, 1990)

Kapcsolódó szócikkek: szerelmes levél
Simiréka I

Ahogy a kertben gyönyörködöm, egyszer sovány, göbös ember áll meg előttem.
– A magáé ez a szemétdomb? – kérdezi hidegen.
– Nono – szólok meghökkenve –, miért volna ez szemétdomb?
– Merthogy kertnek nem nevezhető. Csúnya pofája van neki, annyi szent…

65. oldal, Vadalany és egyebek (Kriterion, 1990)

Chöpp

Orosz Janival tulajdonképpen akkor keveredtem alaposabb barátságba, amikor egy derűs áprilisi délelőtt játszi ártatlansággal és igen rossz helyesírással egy megdöbbentő disznóságot írt a táblára krétával, mire becsukták.

Simiréka I

A bicska kimért utakat tett meg a térdétől a szárazkolbászig. Gondos hagymaszeletek keveredtek el a kolbászfalatokba, és túlnan is, a ház másik sarkán, folyt a csámcsogás és leveshörpíntés. László derűsen nézegette a kenyerét, jó friss volt, megnyomta egy kicsit, a lyukak ellapultak benne, a bajuszát néha elterelte hüvelykujjával az útból, és betette a száján az ételt.

197. oldal, Galambok (Kriterion, 1990)