Kisváros ​a felhők fölött 2 csillagozás

Kapor Elemér: Kisváros a felhők fölött

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1988

encus625 P
Kapor Elemér: Kisváros a felhők fölött

Igazi csemege ez a könyv! Csupa olyan történetet olvashatunk a városról, amit máshol nem. Megnézve a kiadás dátumát még inkább lenyűgöző az a kutatómunka, ami ebben a könyvben benne van. Nem lehetett ezeket a dolgokat a székből ülve neten összevadászni. Levéltárak, könyvtárak, személyes találkozók sok-sok órájába került minden történet.
Érdemes lenne újra kiadni, esetleg néhol fotókkal illusztrálni, valamint megjegyzéseket fűzni dolgokhoz. A fiatalabb korosztálynak már nem mond semmit az, hogy „itt van a Munkásőrség székháza”, Lenin utca, stb. :)
Nagyon örülök, hogy végre elolvashattam ezt a könyvet, ezúton is köszönet a kölcsönzésért @pepita_ofelia-nak. :)

pwz ISP
Kapor Elemér: Kisváros a felhők fölött

Az egri helytörténeti könyvek közül szerintem eddig ez a kedvencem! :) Kapor Elemér itt olvasható kis történeteit nem hiába forgatja oly bőszen sok mai helytörténész! Tényleg jól és élvezetesen is ír, nem beszélve a témákról! :) Már a bevezetés is sokat sejtető:
Az emberek, dolgok, események elmúlnak. Minél régebben múltak el, annál sűrűbben takarják el őket a mindennapi élő élet küzdelmeinek felhői. Ám az emlékezés különös fénytörésében, miként ha szivárvány földig hajló ívén, újból megjelennek az elmúlt emberek, dolgok, események.
Csak mazsolázva ezek közül a felhők között el-eltűnő történetekből, íme egy kis ízelítő:

– Honnan ered az egri főiskola, felsőoktatás gondolata? Nem a 18., hanem már a 15. századból is vannak erre konkrét utalások.

– „1468. március 7-én, a késői órákban sebesülten, hátában törött nyílheggyel érkezett Egerbe Mátyás, a magyarok királya.” Országgyűlést hívott össze + innen indult a Szent Háború a csehek ellen, a husziták miatt. Bonfini közli Mátyás itt elhangzott beszédét. Ja, Vlad Tepes (Dracula) is itt volt, de mint fogoly :)!

– Az olasz származású Estei Hyppolit, egri bíboros-érsek elbocsátotta szolgálatából egyik talján poétáját, bizonyos Lodovico Ariosto-t, aki ezt meg is írta 1517-ben:
"Hogy nem követém Budára, Egerbe,
Mindent elvont tőlem s én tűrém
Bár szárnyam legszebb tollát veszíté"
Ki volt ez a lovag? Aki „Orlando furioso”, vagyis „Őrjöngő Roland” című romantikus elbeszélő művével vált híressé. Sci-fi kedvelők figyelem! Roland megőrült, elvesztette az eszét, „ami” a Holdra került. Onnan hozta vissza Astolf lovag és vissza is adta Rolandnak. Ez a rész az 1975-ös Galaktika 13.-ban benne is van. A teljes mű meg itt olvasható:

– A Dobó és Rákóczi család kapcsolta

– Tudósítás az egri rabszolgapiacról a török időkből

– Máglyahalál az egri piacon 1707-ben

– Az egri serfőzőkről ;)

– Cári csapatok Egerben 1849-ben

– Vörösmarty „Eger” című eposzáról, amit a korabeli műértők az Iliászhoz hasonlítottak. Képzeljétek el az ostromot homéroszi tolmácsolásban! :) 1827-ben készült!

– Gárdonyi és a tizennégy négyszögöl – fergeteges, országos visszhangot kapott „telekügylet” kulisszatitkai 1899-ből, amiben Gárdonyi remek kis írással válaszol az egri városatyák kezdetben elutasító válaszára. Tanítani való írás! :D

No, szóval, ez egy remek kis könyv. A helytörténeti írások alfája és omegája – szerintem! :D

Az Egri séták nemcsak Egrieknek sorozatban akár újra ki lehetne adni!

U.i.: Ja! Kösz @pepita_ofelia, hogy felhívtad erre a könyvre a figyelmem! :)

pwz ISP