Ezerarcú ​függőség 31 csillagozás

Felismerés és felépülés

Örökölhető-e a függőség?
Miben különbözik a fiatal-, a közép- és az időskori szenvedélybetegség?
Hogyan ismerhetjük fel, hogy van-e életünkben olyan elakadás, amely akár egy későbbi addikció formájában ölthet testet?
És egyáltalán, mikor mondhatjuk ki, hogy szenvedélybetegek vagyunk?

A minden második embert érintő függőség ezerféle arcát mutatja a mindennapjaink során. A kötet fejezetei egy-egy életkori szakaszt és egy ahhoz köthető kockázati tényezőt járnak körül korszerű kutatási eredmények és terápiás esetek érzékletes bemutatásával. A kötődési problémákat, a trauma hatásait, az identitás kríziseit és az emlékezet szerepét alkohol- és drogfüggő, szerencsejáték-, szex-, internet- és videójáték-függő páciensek történetein keresztül ismerhetjük meg. Az Ezerarcú függőség nemcsak a gyógyulás és a megelőzés modern lehetőségeit mutatja be, de betekintést nyújt a szenvedélybetegségek jövőjébe is.

Eredeti megjelenés éve: 2019

HVG Könyvek, Budapest, 2019
HVG Könyvek, Budapest, 2019

Erik H. Erikson · terapeuta

Chöpp P>!

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

„A könyv nem titkolt célja az addikciókkal küzdők destigmatizációja, de nem felelősségük figyelmen kívül hagyása. Igen, a függőség krónikus betegség, igen, számos olyan tényező érhető tetten a hátterében, amit az érintett sokkal inkább elszenved, semmint választ. Ám ez nem jelenti azt, hogy neki ne volna felelőssége. Mert az ő feladata (is) a probléma tudatosítása. Az ő felelőssége, hogy kiutat keressen, rálépjen a felépülés hosszadalmas útjára. Az ő kihívása, hogy észrevegye azokat a kockázatokat, amelyek visszaesést idézhetnek elő nála. És így tovább.”
Nagyon jól felépített és minden szempontból érdekes olvasmány, mely végigvezet a függőségek kialakulásán az anyaméhen belüli időszaktól az idős korig. Tartalmazza a traumák és életkori válságok következtében létrejövő függőségeket, a szenvedélybetegség pszichopatológiáját, a segítő és a család szerepét a történetben és az egyén saját felelősségét és terápiás munkáját egyaránt. A végén tesztek találhatóak, melyek segítenek annak eldöntésében, hogy valaki küzd-e valami függőséggel és szükséges-e szakember segítségét kérnie.
Kapitány-Fövény Máté doktor nagyon jól ír. Minden egyes pillanatban fenn tudta tartani figyelmem és érdeklődésem. Nagyon ajánlott olvasmányként kellene szerepelnie az emberiség min. 70%-a számára (ebbe szeretném, ha a segítő emberek is beleférnének, nem csak az addikcióval küzdők).

eeszter >!

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

Nagyon örülök, hogy elolvastam ezt a könyvet. Amikor belekezdtem, kicsit tartottam tőle, hogy majd esetleg száraznak fogom találni, de egyáltalán nem volt az, sőt kifejezetten olvasmányos! Minden fejezethez tartozik esettanulmány is, amelyet a szerző saját gyakorlatából merít. Megismertet a függőségek különböző típusaival, felvázolja, hogy milyen előzményei lehetnek azok kialakulásának. S felkészít arra, hogy a függőséggel való leszámolás bizony rögös út gyakori visszaesésekkel.

zskata>!

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

Zseniális. :) Rengeteg gondolatot ébresztett bennem. Büszke vagyok, hogy tanított a Vas utcában.
Könyvtárból kolcsonoztem, de meg fogom vásárolni, hogy honoraljam azt a sok élményt, amit nyújtott.

Zama>!

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

Az Ezerarcú függőség az a fajta pszichológiai, önismereti könyv, aminek tartalmát a laikus olvasók is könnyedén megérthetik, alkalmazhatják. Megértik a függőségek hátterét, kialakulását. Részesei lesznek egy terápiának, mely jó esetben kedvezően hat saját életükre. Én azt érzem megtanított figyelni, elfogadóbbá tett. A függőség rossz, a függőség betegség. De az ítélkezés is legalább annyira ártalmas tud lenni. http://bit.ly/ezerarcu_függöség

Paci>!

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

Sajnos érintett vagyok a témában, de minden percét élveztem a könyvnek. Nagyon ajánlom a könyvet mindenkinek akit érint a téma, de annak is akit nem :)

Könyvtolvaj_96>!

Kapitány-Fövény Máté: Ezerarcú függőség Felismerés és felépülés

Aki foglalkozott már a témával annak talán nem sok újat ad a könyv, de aki csak most kezdene el olvasni róla, annak tökéletes összegző.

mezei P>!

A társadalom támogatja az ivást, de elítéli az alkoholistát.

Anaire>!

Mindeközben a média egyfelől hamis üzeneteket sugároz az elérhető célokat illetően (bármit megtehetsz, bármit megvehetsz), másfelől egységes masszává gyúrja az emberi álmokat, fantáziákat. Mintha minden állampolgárnak ugyanazt az életívet kellene bejárnia. Legyél pénzes és izmos, legyen hírneved és hatalmad, gyűjts ultra HD televíziókra, amin ultra HD minőségben nézheted az ultra HD televíziókat reklámozó hirdetéseket. (…) Az önmegvalósítás, önfejlesztés, önképzés és önmeghaladás céljai nem igazán említődnek, pedig éppen ezek segíthetnek túllépni az elakadáson. Helyette marad a megvásárolandó életcélok hajszolása. Venni egy márkás autót. Kertes házat. A kertbe medencét. Mellé nyugágyakat. Balatoni luxusnyaralót, egzotikus utazást. A család és közösség iránti felelősségvállalás gyengülésével és az egocentrikus gondolkodás uralmával azonban éppen a megvásárolt élmények másokkal való megosztása vész el. Igen, megvettem mindent, amit a többiek is, de ezáltal nem kerültem közelebb másokhoz. Ülünk az ezernyi hegyként magasodó tárgykupac tetején, távolról integetve a többi magányos ücsörgő felé.

226. oldal, VI. rész: Krízis - Sötétlő erdőben

Anaire>!

Igen, a függőség betegség. Ugyanakkor a függőséghez vezető út egyéni döntések következménye.

23. oldal, Bevezetés - A függőség megítélése

Kapcsolódó szócikkek: függőség
Anaire>!

Aki pszichoterápiával foglalkozik, jobban teszi, ha nem tetszeleg az erkölcscsősz szerepében. Amint morálisan elítéli a pácienst, automatikusan bűnöst kreál belőle, önmagából pedig a bűnt feloldani hivatott gyóntatót vagy éppen inkvizítort, vérmérséklettől függően. Ez persze szereptévesztés. A terapeuta egyik elsődleges feladata, hogy megértse a páciens tetteit, érzéseit, gondolatait, hogy aztán értelmezni tudja őket, és segítsen abban, hogy ő is megértse, átlássa saját indítékait, késztetéseit, indulatait. A terápia mentes az értékítélettől.

10. oldal - Előszó

Kapcsolódó szócikkek: pszichoterápia · terapeuta · terápia
Chöpp P>!

Mindnyájunkból lehetett volna egy másik létező.

13. oldal Előszó

Anaire>!

(…) azzá válsz, ahogyan én látlak, azzá válok, ahogyan te engem kezelsz.

327. oldal, VIII. rész: Jövő - Emberi pillanatok

mezei P>!

Egy időben én is jártam drum'n'bass és goa bulikba. Most pedig nagy duhajkodva iszom a jegeskávét. Nem mondhatnám, hogy nem múlik az idő.

Anaire>!

Különös atmoszféra övezi a bántalmazott nőket és férfiakat. Bár Edinával ugyanabban az országban, ugyanabban a városban és ugyanazon épület egyazon szobájában ülünk, mégis olyan, mintha két külön világba tartoznánk. Valahol pont ezt teszi a trauma. Kiszakít minket a világból, és átránt egy olyan valóságba, ahol megáll az idő. A két világ tehát csak látszatra hasonló. Valójában teljesen eltérő törvényeknek engedelmeskednek. Az én világomban többnyire lineárisan halad az idő. Az övében egy horgonyponthoz (a traumatikus eseményhez) láncolva forog körbe-körbe. Az én világomban az emberek: emberek. Az övében árnyak, mert bármennyire segítőkészek, az elkövető árnyéka rájuk is vetül. Az én világomban a felnőtt emberek nagyjából 160-200 cm közötti magasságúak. Az ő világában az elkövető és a traumatikus esemény óriásivá terebélyesedik, aki s ami kitölti a gondolatokat.

128. oldal, III. rész: Trauma - Edina és a heroinfüggőség

Anaire>!

Mert nem az a megoldás, ha visszamenekül, hanem sokkal inkább az, ha képes elfogadni és feldolgozni azt, ami vele történt. Így lehetséges a továbblépés, egy új identitás (pontosabban egy tényleges identitás) kialakítása, érett célok kitűzésével, felnőtt vágyak megfogalmazásával.

137-138. oldal, III. rész: Trauma - Edina és a heroinfüggőség

Anaire >!

Egyes anekdotikus információk szerint a sürgősségi ellátást igénylő hívások száma drasztikusan lecsökken egy-egy népszerű tévéadás idején. Lehet, hogy a kínok kínját éljük át, de a mentőket csak azért sem hívjuk, amíg meg nem tudjuk, mi várja Havas Jont a Falon túl. Elvégre vannak prioritások a világon!

185. oldal, V. rész: Stimuláció - Az éhes agy

Kapcsolódó szócikkek: Havas Jon · Trónok harca