Izzik ​a parázs 19 csillagozás

Cegléd regénye
Kapa Mátyás: Izzik a parázs

A ​romantikus történelmi kalandregény a 19. századi Magyarországra kalauzolja el az olvasót. Dicső kor, sok izgalommal és megannyi kérdéssel. Ki és miért gyújtja fel Cegléd városát? Mire juthat egy árván maradt fiú ezekben az években? Megtalálhatja-e a boldogulását a becsületes, dolgos magyar ember egy forrongó világban? Hogyan lesz a forradalomból szabadságharc, kik és miért ragadnak fegyvert a magyar haza védelmében? Kihunyt-e a lázadás parazsa a világosi fegyverletétel után? Meg lehet-e törni a szabadság eszméjében hívőket száműzetéssel, várfogsággal? Hogyan lehet az emigrációban élő Kossuth Lajost országgyűlési képviselővé választani a Habsburg Monarchiában?

A reformkortól a forradalmon, az önkényuralmon és a kiegyezésen át a „boldog békeidők” kezdetéig ívelő regényben egy magyar kisváros, Cegléd történetét, és az ott élő emberek kalanddal, küzdelmekkel, romantikával, bánattal és örömmel fűszerezett hétköznapjait követhetjük nyomon. És közben Vilmos, a vékony, sötét… (tovább)

Historycum, Budapest, 2016

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Magával ragadó, szórakoztató és kalandos történetet olvashattam. Vilmos és Sára szerelmén át, a magyar történelem egyik fontos városának életébe, fejlődésébe pillanthattam bele. Hangulatos időutazás ez a regény.

Urbánszki_László I

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Dokumentalista, nagyon alapos mű. Gratulálok!

Imre_Cselenyák I

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Ez egy olyan regénye Ceglédnek, amilyet valamennyi magyar város büszkén vállalna.

Sára_Marcinkovics

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

A szerzőnek már több könyvét is olvastam. Bár még csak szárnyait bontogató író, igazán nagy tehetségnek tartom. Nagy érdeklődéssel vetettem bele magam az Izzik a parázs című könyvébe, ami eredetileg Cegléd városának történetét meséli el. A könyv fantasztikus, és hangsúlyoznom kell, hogy nemcsak ceglédieknek, hanem mindenkinek szól. A XIX. századi magyar történelmet szerethető és érdekes karakterek keltik életre ebben a könyvben. Az ő sorsukon keresztül nyerhetünk bepillantást egy egész nemzet sorsába, az író gyönyörű képekben és leírásokban tárja elénk a heroikus pillanatokkal átszőtt kisemberek életét. Megérdemli az 5 csillagot. Imádtam.

Balla_Csaba_Zoltán

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Köszönet illeti meg a Szerzőt eme izgalmas regény megírásáért! Úgy érzem remek munkát végzett, hisz elég ha csak azt mondom, hogy nem tudtam letenni, míg az első nap este a végére nem értem az olvasással. Szándékosan fogalmaztam így, hogy az olvasással…, mert a bennem hagyott nyomok, érzések, gondolatok bizony tovább élnek lelkemben. És mindezen pozitív benyomások tovább erősítik azt az érzésem, hogy milyen jó, hogy én itt és ebben a városban születtem, élek és büszkén vallhatom, hogy én bizony ceglédi vagyok. Büszke lehetek a város múltjára, a történelem sodrában betöltött szerepére és az itt élt igen kiváló emberekre. És nem utolsó sorban büszke lehetek erre a könyvre, melyet most a kezemben tarthatok. Ajánlom tehát ezt a regényt mindenkinek, kicsiknek és nagyoknak, ceglédieknek és a távolabb élőknek. Dunán innen, Dunán túl. Eső előtt és eső után. Azoknak, akik szeretik a meglepetéseket. Éjjel, nappal, úton, útfélen. Egyedül, kettesben. Együtt a családdal, neked és nekem. Nekünk, mindenkinek!

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Annak ellenére, hogy nagyon sok adat, dátum szerepel a regényben, mégsem száraz, egy jól felépítetett mű. Szűcs Vilmos élete a fő szál, aki egy kitalált személy, de a mellékszálak is elég jól kapcsolódnak a történethez. Sok mindent megtudtam Ceglédről, ezeknek a dolgoknak szakkönyvekben nem néztem volna utána.

Csirizs

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Nagyon szerettem ezt a könyvet, habár semmilyen kötődésem nincs a városhoz és nem is gondoltam volna, hogy hasonlót el fogok valaha is olvasni. Vilmos és Sára szerelme magával ragadó volt, a történelmi események pedig szinte felpezsdítik a lapokat. A könyv vége felé haladva már inkább érezhető, hogy valójában egy történelmi regényt olvasunk, de ez nem hátrány, sőt! Akit érdekel ez a korszak, feltétlenül olvassa el, mert nem fog csalódni. :) Köszönöm az élményt, ismét egy csodálatos könyvet olvastam az írótól!

Törpilla1988

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

„Cegléd regénye” nem csak a ceglédi lakosok és a történelmet kedvelők számára, hanem minden olyan olvasó számára izgalmas könyv, aki szereti a kalandot, kihívást, szerelmet, hősiességet. A főhősök hétköznapi emberek, akiknek kalandos életén keresztül, egyfajta háttértörténetként ismerkedhetünk meg a történelem mozzanataival.
A történet annyira magával ragadott, hogy amikor azt olvastam, hogy az egyik szereplő lehalkította hangját és úgy folytatta a mondanivalóját, magamban én is halkabban kezdtem olvasni. Szerintem ez a tapasztalat magáért beszél. Szívből ajánlom mindenkinek!

Bozsóné_Major_Éva

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

Köszönöm ezt a fantasztiku számomra új élményt.
Eddig nem olvastam történelmi regényt, de van mit pótolnom.
További fantasztikus írsokat szeretnék olvasni

akati1984

Kapa Mátyás: Izzik a parázs Cegléd regénye

A történelmi háttér és kutatómunka remek, de nagyon érződik, hogy nem író az illető (jogász). A karakterek és a cselekmény kidolgozatlan, pedig igazán érdekesnek tűnt a fülszöveg alapján. Sajnálom, nagy várakozással kezdtem neki, de a mindenben mindig szerencsés főszereplők sorsa nem tudta kellően lekötni a figyelmemet.

robinson P

Hirtelen nem tudta mit tegyen. A szíve elfacsarodott, a gyomra összeszorult. Itt ez a fiúcska, akiben tizenkét esztendős korára sokkal több nagyság szorult, mint bárkibe, akit valaha ismert.

robinson P

A Városháza és a néhány esztendeje felszentelt új templom között elterülő piactéren a nyüzsgő, duruzsoló tömeg egyre csak dagadt.

robinson P

Margit néni alapjában jó ember volt, és nem volt nehéz megtalálni vele a hangot.

Benő

– Túl kell élni. Túl kell élni ezt is. Aki elment ebből az országból, annak bizonyos szempontból könnyű dolga van. A távolból lehet bölcs, és akár lehet hős is. De a többség itt maradt. Nekünk számukra és a gyermekeik számára kell biztosítani az életet, a megélhetést, a holnapot. Szép ideákból nem laknak jól, nem végzik el az oskolát, nem gyógyulnak meg, ha betegség éri őket.

Benő

A lány haja ki volt engedve, hosszú, fekete fürtjei rakoncátlanul lengték körül finom vonásokkal megáldott arcát. Sápadt és szomorú volt, szeme alatt a betegségtől vagy a sírástól halványlila karikák gyűltek. De így, megtörten is szemrevaló volt, és sugárzott belőle valami ősi, megfejthetetlen misztérium, amely megragadja a fiatal férfiak figyelmét, gondolatait.

46. oldal (2. fejezet)

duracell

Talán tényleg jobb eleve lemondani a boldogságról, mint annak kockázatát vállalni, hogy elveszíthetjük azt. De lám, az ember nem védheti meg magát a boldogtalanságtól.

116. oldal, 7. fejezet - A múlt árnyai (1847)

Jesper_Olsen

– Tudod, fiam, mindannyian világraszóló események tanúi, néha részesei vagyunk. Sok kis ember egyéni sorsából áll össze a nagy történelem. Ha így vesszük, persze apró tettekkel, mind kivesszük a részünket a történelem alakításából. Talán én is tanúja, részese lehettem nagy eseményeknek. De az a nagy egész, amit történelemnek hívunk, borzasztóan távol van tőlünk. Sokkal fontosabb, amire ténylegesen hatni tudunk… Életem legnagyobb eseménye? A házasságom, a gyerekeim születése. Hős voltam? Igen. Mert nincs, aki előtt szégyenkeznem kellene. Tisztes, gondos családapaként élem a hétköznapjaimat. Erről szól az élet.

Jesper_Olsen

A rabokat kazamatákban helyezték el, de a politikai elítélteknek, más foglyokhoz képest, kicsit könnyebb volt az életük. Olvashattak. levelezhettek, sőt időközönként látogatókat is fogadhattak. Ez néha egészen szélsőséges esetekben is megnyilvánult. Könyves-Tóth Kálmánhoz, az itt raboskodó debreceni lelkészhez például néha jegyespárok utaztak otthonról, hogy a fogoly pap eskesse össze őket…

Jesper_Olsen

Hamar elszaladt az este, lassan kezdett kiürülni a Népkör terme. A kártyaasztalnál befejezték a játékot, az újságok visszakerültek a helyükre. Vilmos elkért néhány könyvet a könyvtárból lánya számára, és szentül megfogadta, hogy néhány napon belül visszahozza azokat. Miközben hóna alatt a kötetekkel hazafelé sétált, megint eszébe jutottak nyugtalanító gondolatai: vajon meddig kedveskedhet még Annának efféle meglepetésekkel?

Jesper_Olsen

– Ne aggódjatok! – nyugtatta szüleit Antal. – Még csaknem két teljes óra van a kezdésig. Kényelmesen odaérünk.
– Odaérünk, odaérünk! – zsörtölődött Vilmos. – Ha így folytatjuk, nemhogy a színház ünnepélyes megnyitóját, de még a fennállásnak tizedik esztendejére szervezett jubileumi előadást sem érjük el.