Harangszótól ​harangszóig 79 csillagozás

Kőszeg regénye
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Az ​Úr 1529. esztendejében két király uralkodik Magyarhonban, Habsburg Ferdinánd és Szapolyai János hívei egymás ellen acsarkodnak. Eközben hatalmas török had vonul Bécs ellen, a fényes tekintetű és győzhetetlen Szulejmán vezetésével… Az ostrom elbukik, de csak idő kérdése, mikor indul az újabb hadjárat. Hiába küldi Ferdinánd király a tehetséges Jurisics Miklóst Konstantinápolyba, béketárgyalásra, Szulejmán hajthatatlan. Az Úr 1532. esztendejében ismét megindul a pogány fergeteg nyugat felé – Magyarországon keresztül. A sors kifürkészhetetlen szeszélye azonban egy fallal körülvett csöppnyi várost vet a százezres török sereg útjába, a védők élén Jurisics Miklóssal. De mire juthat negyvenhat katona, no meg néhány száz felfegyverzett polgár és paraszt a roppant túlerővel szemben? Milyen titkot rejt Kőszeg és környéke, amely más irányba terelheti a történelmet? Vajon Leónidasz spártai király és háromszáz harcosának sorsára jutnak a pogány áradattal dacoló hősök? Aki ismeri Kőszeg… (tovább)

Historycum, Budapest, 2019
Historycum, Budapest, 2019
Historycum, Budapest, 2017

Kőszeg · Tömörd

Wiggin77 P>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Torkomban dobogó szívvel lestem ki a sarok mögül. Mit keresek én itt? A fáklya imbolygó fényében alig láttam társamat, aki pár zsák mögött húzta meg magát. Egyik kezében tőrt szorongatott, másikkal mutatta: hárman vannak! Remegő kézzel szorongattam a számszeríjamat. Sosem lőttem még vele emberre. Aztán egy pillanat műve volt minden. Pislantani sem volt ideje az első két tatárképűnek. Kettőt villant a tőr, mire átvágott torokkal elterültek. A harmadik viszont felém fordult. Zihálva nagyjából célra tartottam és gyors fohászt követőn lőttem. Gyomorforgató cuppanás jelezte, hogy a kezdők szerencséje velem volt. Első éles lövésem rögtön szembe! Talán mégis van esélyünk megmenteni a kapitány lányát! Vigyorogva fordultam a hadnagy felé. Ebben a pillanatban bukkant fel a sarok mögül az őrjárat. Rémült kiáltásukra az egész vár felébredt. Végünk van!

Izzadtan ültem fel az ágyban, szemeim törököket kerestek a félhomályban. Aztán pillantásom az éjjeliszekrényen heverő könyvre esett. Kapa Mátyás könyve megtette hatását!

Mindig is odavoltam a várostromlós történetekért. Anno már rég elolvastam az Egri Csillagokat mire kötelezőt lett. Aztán örök kedvenc a Legenda Gemmelltől, többször is olvastam. Most pedig itt egy igazi hősöknek emléket állító regény. Jurisicsról, aki mindössze 46 hivatásos katonájával és 700 felfegyverzett polgárral és paraszttal útját állta a törökök óvatos becslések szerint is nyolcvanezres seregében – és megvédte az égig érő várat.

Kapa Mátyás elegáns könnyedséggel szövi a történetet, melyben megjelennek idézetek korabeli forrásokból is. A könyv második felét egy ültő helyben olvastam el.
Hét-nyolcéves gyerek lehettem, amikor Kőszeg várában jártam. Ideje újra meglátogatni.

Hogy mennyire tetszett a regény? Minden további méltatásnál többet mond, hogy már meg is vettem a szerző Balassagyarmatról szóló könyvét. :)

Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Érezhető a lőpor szaga, a veszély súlya és az erőt adó bátorság. A haditechnikai részek is megkapóan jók, érdekesek.

jehuka P>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Röviden összefoglalva ez a kötet egy kifejezetten olvasmányos és izgalmas történelmi regény a két részre szakadt Magyarország feszültségekkel teli korából. A cselekmény közel sem korlátozódik Kőszeg várának törökök általi ostromára, – így utólag bevallhatom, kicsit féltem tőle, hogy egy szimpla „csataregényt” kapok sok-sok vérrel és kiontott belekkel, de szerencsére nem! – hitelesen, közérthetően és gördülékeny stílusban tárja elénk a korszak minden aspektusát. A történetvezetésben tökéletes arányt képeznek a tények és az írói fikció. Jó szívvel tudom ajánlani mindenkinek, akit érdekel akár a magyar történelem ezen korszaka, akár maga Kőszeg városa, de annak is, aki egyszerűen csak egy izgalmas, szórakoztató, de olykor megindító olvasmányra vágyik.
Bővebben: https://konyvesmas.blogspot.hu/2018/04/hisztorik-kapa-m…
Az élményért, amit nyújtott, egyértelmű a maximális 5 csillag. Sajnos eddig még nem jártam Kőszegen, de ezennel újabb hellyel bővült a bakancslistám.
A könyvet köszönöm szépen a Historycum Kiadónak és Kapa Mátyásnak!

Baráth_Zsuzsanna P>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Ha Kőszeg, akkor Jurisics és 11 órai harangszó. Kicsit bővebben: 1532-ben Jurisics Miklós (aki egyébként horvát volt, de ettől még a mi hősünk) vezetésével Kőszeg vára több hétig ellenállt a sokszoros török túlerőnek, és ennek emlékére a mai napig 11 órakor megkongatják a harangokat a városban. Sok-sok évvel ezelőtt jártam utoljára a településen, egy általános iskolai kiránduláson, ahol egy nagyon rátermett idegenvezető olyan élethűen mesélt nekünk a város hős védőiről, hogy mindannyian úgy éreztük, mi is ott harcolunk velük az első sorban a gaz pogányok ellen. Nem hittem volna, hogy felnőtt fejjel is ennyire bele tudom élni magam a kőszegi ostromba, azonban Kapa Mátyásnak sikerült elérnie, hogy az utolsó oldalig azon izguljak, vajon ki nyeri meg a csatát (annak ellenére, hogy ismertem a végkifejletet), és a szereplők sorsa felett bánkódjak vagy örüljek. Vagyis egy vérbeli történelmi regényhez volt szerencsém, amely már az első mondataival magához ragadta a figyelmemet és el sem engedte egészen az utolsó betűig. Izgalmas, érdekes, és olyan filmszerűen van megírva, hogy az olvasó tényleg úgy érzi, ő is részese a cselekményeknek és teljes szívével küzd a maréknyi hőssel együtt, hogy úrrá legyenek a tengerárként rájuk zúduló kontyosok hadán. Az egyetlen problémám az volt a könyvvel, hogy a sok szereplő szálát a végén egy picit gyorsan vágta el a szerző, vagyis egy hangyányit összecsapottnak tűnt a befejezés, de ennél több hibát nem tudok felróni ennek a minőségi történelmi regénynek, amely méltó emléket állít Kőszeg védőinek.
A teljes kritika itt olvasható:

Vackor6 P>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Érezhetően alapos és gondos kutatómunkát fektetett Mátyás a regény megírásához.
Fantasztikus lehet levéltárakat és könyvtárakat bújni, és régmúlt életekkel megtölteni egy történelmi korszakot.
A regény könnyed, gyorsan olvasható, és kivételesen úgy érzem, hogy jobban állna neki a hosszabb terjedelem. Hiányoztak számomra azok a finom árnyalatok, amik az esetleges darabosságot enyhíthetik. A szereplőket is kicsit fakónak éreztem, de mindezeket leszámítva kellemes perceket töltöttünk együtt.

salidigger>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Kapa Mátyás fogta az egyik legismertebb magyar várostromos történetet és a szikár váz köré kerekített egy remek regényt. Kaland, rejtély, szerelem, árulás. Mindenből kaptunk. Néha picit talán pillanatfelvétel szerűen. Volt olyan cselekményszál, amit jobban kibonthatott volna a szerző, de az olvasás végére nem maradt különösebb hiányérzetem.
Mindenkinek csak ajánlani tudom!

Lyanna>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Nem olvastam még Kapa Mátyás írásait. Kőszeg regénye az első olvasásom a szerzőtől. Író-olvasó találkozóján már részt vettem, kiváló előadó.
Nagyon izgalmas, mozgalmas regény. Tetszett, hogy Szulejmánt és Ibrahim nagyvezért tárgyilagosan, az őket megillető helyen kezeli, nem a manapság divatos török hullámot lovagolja meg. Jurisics Miklós egy kemény, igazi katona, akinek helyén van az esze és a szíve.
Nagyon érdekfeszítő volt az ostrom leírása, mintha nem tudnám, hogyan végződik a történet… Végig izgultam. Nagyon tetszett, hogy felbukkan a regényben Szent Márton legendája.
Összességében kifejezetten élvezetes stílusú, kiegyensúlyozott, lendületes regény. Méltó emléket állít a hősöknek.
A 202. oldalon viszont egy szerintem a regény nyelvezetéhez és korához képest túl modern mondatra bukkantam:
„A csapatok szervezésében és a védelem műszaki és technikai előkészítésben óriási szerepet vállalt Forintos Mátyás tűzmester (…).”

Aki szereti a történelmi regényeket, annak csak ajánlani tudom.

Zsuzsa1026 P>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Sokat vártam a könyvtől. A szülővárosomról szól, a szerzővel volt szerencsém személyesen is találkozni. Mit tagadjam? Elfogult voltam. Nem kicsit.
Magam is megdöbbentem, hogy nem jött be, amit olvastam. Tudom-tudom, írói eszköz az időben és térben való ugrálás, amely az érdeklődés felkeltését, vagy a feszültség fokozását kívánja szolgálni. Nekem ez akkor sem jött be. Valahogy a stílus sem volt emészthető számomra. Belekeveredtem a szereplőkbe is. Azt sem tudtam ki kicsoda és ki kivel van. Félre is tettem.
De mégsem hagyott nyugodni.
Főleg úgy, hogy éppen Kőszegre vitt az utam. Hosszú vonatút alatt belemerültem. Szó szerint. Egyszer csak eltűnt a külvilág, elsodort a történet.
Olyan csodaszép mondatokra találtam, amiket háromszor elolvastam és lubickoltam a költőiségében.
Drukkoltam a szereplőknek, megelevenedett előttem a hős várkapitány, akiről mindent (is) elneveztek Kőszegen. off
Sok helytörténeti versenyen részt vettem anno, talán egy átlagos olvasónál több ismeretem van/volt magáról a csatáról, mégis beszippantott a harc napjainak leírása.
Szimpatikus volt számomra az, hogy az író kívülállóként és reálisan írta le a két szembenálló felet. Nem magasztalta túl a magyarokat és nem szidta a törököket.
A romantikus szálak a helyén voltak, kellettek is bele. spoiler
A szerző szépen felépítette történetet. A regény csúcspontja, az ostrom pár napja már könnyfakasztó volt számomra.
Fura érzés kerített hatalmába: hirtelen büszke lettem arra, hogy ebben a hős városban születtem, horrible dictu, még arra is, hogy apai ágon horvát vér is csörgedezik az ereimben.
off
Igen, méltó a könyv ehhez a városhoz, amiről még gyerekkoromban azt tanultam, hogy az ország egyik ékszerdoboza.
Való igaz, kicsit döcögve indult a könyvvel való barátságom, de viszi nálam az öt csillagot.
Azoknak ajánlom, akik kedvelik a valós történelmi események „köré” épített történeteket. Azoknak, akiknek fontos a jól megkomponált, hiteles forrásokra támaszkodó, de a történelmi tények mögé a hétköznapi emberek sorsát is megjelenítő sztori.
Köszönöm Kapa Mátyásnak, hogy színes és emberközeli keretbe helyezte a város sokszáz éves hőseit.
És egy nagyon friss kőszegi fotó: https://moly.hu/karcok/2034326

Luna_Dephensis>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Kőszegen kirándulva szereztem be ezt a regényt, és nagyon örülök, hogy így tettem. Ez a város egyébként is csodálatos, és ahogy körbejárja az ember, mindenhol a történelemmel találkozik. És itt jön képbe Kapa Mátyás, aki megragadja a lehetőséget, és elmeséli a városfal, a vizesárok, a bástyák történeteit. Ténylegesen megelenevedik minden, és a szép leírások és ügyes történetvezetés nyomán kirajzolódik egy egész korszak. Nem csak az ostrom eseményeit ismerhetjük meg, az író jól ábrázolja az egész ország helyzetét, miközben nem felejti el bemutatni a korabeli emberek életét, a városra nehezedő problémákat. Külön örültem, hogy a forrásokat felhasználva mind magyar, mind török félről képet kaphattunk az ostromról. Ezt a művet szívesen veszem elő újra, és bátran ajánlom mindenkinek, aki szeretne jó történelmi regényt olvasni, annak pedig különösen, akinek nem ismeretlenek Kőszeg utcái, és érdeklődik a történetük iránt. :)

Citadella>!
Kapa Mátyás: Harangszótól harangszóig

Egy bajom van ezzel a könyvvel, hogy rövid volt. Napokon át bírtam volna még Kőszeg utcáin járni, figyelni az embereket, belefolyni az életükbe, a készülődésbe, a csatába. Olvasmányos, fordulatos, pörgős, lendületes regény sok-sok szereplővel, ahol nem egy főhős a domináns, hanem a sok kisember életén, sorsán keresztül látjuk az eseményeket, és ez teszi igazivá, élővé a regényt. Ami előnye még ennek a regénynek, hogy nem csupán Kőszeg ostromáról szól. Megérteti velünk az előzményeket, az összefüggéseket, a mikénteket. Kapunk egy kis romantikus szálat is, amelynek segítségével bemutatja a szerző, milyen sors várt egy szerelmes „bűnös” asszonyra, de még a kőszegi borokat is megismerhetjük. Jó kis könyv ez, élvezet olyan történelmi tényeken alapuló regényt olvasni, amely arra motivál, hogy kezdjem bújni a Kőszeg történetéhez kapcsolódó írásokat.

robinson P>!

Egy házasság akkor jó, ha mindenről a férj dönt, lehetőleg úgy, ahogy azt az asszony szeretné.

robinson P>!

Az alkalom pedig konok fajta, előbb-utóbb kínálja magát.

robinson P>!

– És miféle uradalom ez? – kérdezte Jurisics egykedvűen.
– Egy város, benne erődített várral, no meg a környéke. Güns. Vagy, ahogy a magyarok mondják: Kőszeg.

Jesper_Olsen>!

Csak a teremtő tudja, milyen sorsot szánt nekünk, jegyző uram… De egy dologban biztos vagyok. Minden, amit teszünk, nyomot hagy. A jövőnk nem más, mint jelenbeli cselekedeteink, döntéseink következménye. Minden tettünk alakítja tehát a holnapot, de vannak olyan kegyelmi pillanatok, amikor mindez különösen kézzelfoghatóvá válik. És most ilyen pillanatok következnek. Bármi is történik itt Kőszegen a következő napokban, az alapvető befolyással lesz a magunk és mások életére is. Bárhogyan is végződjék az ostrom, nem tűnünk el nyomtalanul.

Kapcsolódó szócikkek: Kőszeg
V_rita P>!

A közelgő este lábujjhegyen lopakodott be a városba, és alattomosan lopni kezdte a fényt.

robinson P>!

A hátrébb némán álldogáló fiú kócos volt, úgy nézett ki, mintha egy viharvert szénakazlat viselne a fején. A haja színe is olyan világosbarna volt, mint a lekaszált, száradó fűé.

robinson P>!

Megdöbbentette, hogy akkor, amikor a világ legnagyobb hadserege készül az országra rontani, öszszefogás helyett acsarkodást lát, sőt, egyesek képesek arra, hogy saját pecsenyéjük sütögetése érdekében, kihasználják a halálos fenyegetést.

hadak_utja>!

Lustán, lomhán bújt elő a nap a látóhatár szélén. Ahogy évek óta minden reggel, ma is rácsodálkozott a kőszegi városfal málló köveire, és meghallgatta a karnyi vastagságú repedések között süvítve cirkáló szél hangját. Megnézte magát a sekély várárok alján tunyán terpeszkedő víz tükrében, majd, mint egy munkájától megcsömörlött, részeges tetőfedő, ráérősen hozzákezdett az égi lajtorja megmászásához. Aztán, miután első, gyenge sugaraival megcirógatta a Szent Jakab-templom karcsú tornyát, mégis erőre kapott, és tavaszt idéző, csalóka fénnyel borította el a város utcáit.

Petya15>!

A világ állandó mozgásban van, a rossz és jó idők állandóan váltogatják egymást, amióta csak létezik az emberi faj. Így a halandó bizonyos lehet benne, hogy – így vagy úgy – minden baj elmúlik egyszer, az enyészetből pedig idővel új élet sarjad, új remény ébred.

Kapa Mátyás: Harnagszótól harangszóig, 5. fejezet, 95. oldal