Talpas ​történetek 14 csillagozás

Kányádi Sándor: Talpas történetek Kányádi Sándor: Talpas történetek Kányádi Sándor: Talpas történetek

„Utólag bevallhatom, bizony meg-megrendült a nadrág rajtam és nagyon futásra bizsergett a talpam, amikor ott a Hargitán Ambrussal szembe kerültem. De az a tulajdonságom, hogy ha nagyon szorul a nadrág, vagyis ha fogytán a bátorságom, akkor versekkel biztatom magam. Akkor is mind azt mondogattam magamban, hogy …Híres, drága bunda rajtam, húsz körömmel magam varrtam. Nyusztból, nyestből, mókusból, Kutyából meg farkasból. Brumma, brumma, brummadza. Ettől aztán erőre kaptam, s ha a nevét nem is tudtam megjegyezni a bemutatkozásnál, azért derekasan megálltam, illetve ültem a helyem a medve mellett a gyepen. Ajánlani tudom nektek is, a szép vers nagy erőt tud adni az emberfiának, s a világ is mindjárt megszépül tőle.” Kötetünkben Kányádi Sándor mackó-regényét, a Talpas történeteket és verses meséjét, A kíváncsi holdat olvashatjátok.

Eredeti megjelenés éve: 1997

128 oldal · ISBN: 9633462517 · Illusztrálta: Heinzelmann Emma

Hargita

icu79>!
Kányádi Sándor: Talpas történetek

A kislányom választotta a könyvtárból, ráhagytam, a cím alapján azt gondoltam, hogy több, rövid mackós mesét tartalmaz. De nem jól tippeltem, ez tulajdonképpen egy hosszú történet, szépen tagolva. Esti, folytatásos meséléshez kiváló, de inkább 6-7 éveseknek ajánlanám, az én 4 évesem még nem értékelte, neki még kicsit bonyolult a nyelvezete.

Kányádi Sándor: Talpas történetek

Második mesém Kányádi Sándortól. Na jó, ez nem egészen így van, mert rádióban már korábban is hallottam néhányat, de a kézbe fogott mesék közül mindenképpen a második. A szövege ugyan megtalálható a DIA archívumában (és ez jó), de mégiscsak teljesebb a műélvezet, ha az ember olvasás közben Heinzelmann Emma illusztrációit is láthatja (Holnap Kiadó, 2011).

Beszippantott ennek a mesének a világa. Fogok még olvasni belőlük, akár folytatódik a Kányádi Sándor emlékolvasás, akár nem. Azért mégis inkább abban bízom, hogy folytatódni fog! (Ugye bízhatom benne, @Bleeding_Bride?)

Szeretem az ilyen meséket, amelyekben az állatok emberi tulajdonságokkal vannak felruházva. Az pedig külön plusz, ha olvasás közben a Hargitát is láthatom lelki szemeim előtt. Remélem, személyesen is eljuthatok oda! Bár az igazi medvéket csak tisztes távolságból szeretném látni, mert nekik azért mégsem egyenrangú játszótársuk az ember.

Trudiz >!

Sok-sok rímbe fogott medvéskedés
vár az olvasóra, és
tükörvarázslat, édes ünnepek,
mindezt kedvelheted.

zia P>!
Kányádi Sándor: Talpas történetek

Annak ellenére, hogy a vége már átment kicsit komor hangulatúba, nekem tetszett. Kellemes volt, cuki és sokszor megmosolyogtató. Irány a Hargita, vár a Lépesméz Ünnepe. :)

Timi_Kállai>!
Kányádi Sándor: Talpas történetek

Hm, érdekes volt olvasni ezt a mesét. Egy kihívás miatt olvastam el, és mivel nem vagyok szülő, így nem is gyerekszemmel néztem. Egyrészt nagyon szórakoztató volt a rímekbe szedett sorokat olvasni, másrészt egy nagyon egyedi mese kerekedett a történetek sorából. Igazán élvezetes volt, azonban a vége felé, amikor megjelent a Kém, aki a Mindentlátó Szemet s a Mindenhalló Fület szolgálja…….. nos itt elkomorodtam. Talán ez már nem mese, ez maga a szomorú múlt? Létezik, hogy Kányádi egy verses mesébe szövi a rendszerrel kapcsolatos véleményét? Aztán pár sor után, hipp-hopp, már újra a mesébe pottyanok. Mondom tanulságos ez a mese, egy felnőtt sem bánja meg, ha elolvassa. Én nem bántam meg, az biztos.

erabig>!
Kányádi Sándor: Talpas történetek

Ez szuper jó mese!!! Vicces, ahogy személyiséggel ruházza fel a medvéket, és ahogy barátként kezelik egymást.
Tetszik a Hargita bemutatása, a helyi beszéd megjelenése.

Ha megfogja a zápod a
szederlé vagy áfonya,
hogyha fogad fekete
s nincs kéznél a fogkefe,
tudja minden medve akkor,
legjobb szer a kásás vackor.

Aranymag>!

-Csak ne lennék olyan alamuszi, azt mondta, s mikor ezt a kis fényes micsodát a kezembe nyomta, akkor meg azt mormogta: fogd hát, s ha az eszed is jól vág, meg fogod tréfálni a rókát.

dokijano >!

Ambrus barátom mától kezdve a Helybeli Erdei Szőrtelenítő Szövetkezet tagja. Nyírhat és borotválhat s a gonoszaknak, semmirekellőknek, árulkodóknak, leselkedőknek, hallgatózóknak és ehhez hasonló álnokul puhatolózóknak fület is vághat.

72-73. oldal, Kurta februárból sarjadó március (Holnap, 1999)

dokijano >!

Múltkoriban, amikor fönn jártam a Hargitán, találkoztam egy medvével, gondoltam, megkérdem, ha már így utamba hozta a szerencse, igaz-e, amit róla beszélnek, írnak, szereti-e a mézet, a málnát, igaz-e, hogy olykor-olykor meg szokta dézsmálni a hegyi pásztor csordáját, nyáját?

Kapcsolódó szócikkek: Hargita · medve
Aranymag>!

Megköszönte a medve a vackort s a tanácsot, és elkezdett illendően majszolgatni.
-Na látja? – Tartottam a zsebtükröm elébe, mikor a vackort megette. – Nyoma sincs már az áfonyának.
– Holtáig tanul az állat – somolyodott el megelégedve, s megjött a kedve.