Meddig ​ér a rigófütty 9 csillagozás

Kányádi Sándor: Meddig ér a rigófütty Kányádi Sándor: Meddig ér a rigófütty

A kötetben olvasható tizennégy, főleg állatokról (rigó, egér, réce farkas, malac stb.), illetve a gyermekkor élményeiről (gyümölcsszedés, iskola) szóló meséhez Csíkszentmihályi Berta készített szemet gyönyörködtető illusztrációkat.

Eredeti megjelenés éve: 2005

Helikon, Budapest, 2013
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632274515 · Illusztrálta: Csíkszentmihályi Berta
Cartaphilus, Budapest, 2002
64 oldal · ISBN: 9639303488 · Illusztrálta: Csíkszentmihályi Berta

Kányádi Sándor: Meddig ér a rigófütty

Kellemes kis mesekönyv, bár koromból adódóan messze túlhaladtam a célkorosztályt. Önálló olvasásra gyerekeknek talán nem javasolnám, mert Kányádi bedob néhány tájnyelvi szót, amihez elkél egy felnőtt segítsége. A rajzai is aranyosak, érdemes azokon is elmélázni, és kibővíteni a mesék részleteit.
Még én is tanultam belőle, pl. azt, hogy miért csak annyit mondanak a récék: háp-háp-háp. Érdekes volt megismerni, hogyan kell a valóságban fából vaskarikát csinálni. Trükkös! :-) Sőt, még egy közismert közmondás születésének is tanúja lehettem.
Egyetlen hiba miatt vontam le fél csillagot, pedig ez nem is a szerző sara, hanem a lektoré, ha volt ilyen: amikor az ABC betűiről mesél, akkor a betűsorba egy szarvas hiba került bele. Így idézi a sort: o-ó-ö-ő, őé-err-ess…* Először nem is tudtam hirtelen, mi maradt ki, csak a szememet csípte, de aztán beugrott.

* lásd ezt az idézetet: https://moly.hu/idezetek/1103424

erabig>!
Kányádi Sándor: Meddig ér a rigófütty

Néhány szórakoztató mese volt csak a könyvben. Többet reméltem.

meseanyu P>!
Kányádi Sándor: Meddig ér a rigófütty

Szépen illusztrált mesék, Kányádi világával és nyelvezetével.

dokijano>!

– Rendben van – mondják a tanító nénik s a tanító bácsik, és egy kis beszédet intéznek a betűkhöz. – Tartsátok meg a rendet továbbra is. Le ne hulljon az ékezet egyikőtökről se. Ne hiányozzék soha egy sem közületek! Legyetek segítségére a holnap-holnapután s a minden szeptemberben értetek ide jövő gyermekeknek, hogy nyelvünk minden szavát szépen s hibátlanul írhassák egész életükben.

22. oldal, Ábécé-sorakozó (Helikon, 2013)

dokijano>!

Amikor a legelső tyúkocska a legeslegelső tojást tojta volna, akkor még nem ólálkodott az ól körül a róka, csupán a mindig csörgő szarka csörgött az ól mellett álló fa ágán.

dokijano>!

És a tanító nénik, tanító bácsik, mintha verset mondanának, szólítják sorban a betűket: a-á-bé-cé, csé-dé, e-é, eff-gé-gyé-há, i-í-jé-ká, ell-ejj-emm-enn, enny, o-ó-ö-ő, őé-err-ess-essz, té-tyé-u-ú, ü-ű-vé-zé, zsé.
    Mire a zsé is elhangzik, példás rendben ott sorakozik minden betű. De még a négy „tartalék játékos” is, a dzé, a dzsé, iksz és ipszilon nevezetűek is fölszállnak szépen oldalt, hogy bármikor kéznél lehessenek, ha a felsorakozott harmincnyolcnak segítségre lenne szüksége.

22. oldal, Ábécé-sorakozó (Helikon, 2013)