Felemás ​őszi versek 19 csillagozás

Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Kányádi Sándor 1929 május 10-én született a Hargita megyei Nagygalambfalván. 1950 óta Kolozsváron él. Első verseskötete 1955-ben jelent meg. „Egyberostált” verseit legutóbb Valaki jár a fák hegyén címmel, válogatott műfordításait Csipkebokor az alkonyatban címmel adta ki. Legutóbbi új verseket tartalmazó kötete, a Sörény és koponya, 1989-es keltezésű. 1993-ban Kossuth-díjjal tüntették ki.

Eredeti megjelenés éve: 2002

Jelenkor, Pécs, 2002

Körös

ha nem jövök a világra
holtomat senki se látja

Kányádi Sándornak meg kellett halnia ahhoz, hogy elkezdjem olvasni a könyveit. Amiket egyébként imádok, én eddig azt hittem, hogy nem szeretem a verseket, és lám, hogy berántottak.

Georginanéven P
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Ez is mennyire szuper kis verseskönyv.
Van benne haikuféle és van benne istenséges költemény is. Alapból áthatja a Teremtővel való kapcsolat, a vele szembeni meghajlás, a felé mutatott alázat. Annak tudatával, hogy picinyek vagyunk, s bármikor elmúlhatunk innen, ezzel maximálisan azonosulni tudok. A bölcs létezést kevesen tudják igazán jól kifejezni a verselésben, hogy ne váljanak pesszimistává, hanem megmaradjanak okos szemlélőnek és gondolkodónak. S ugyanakkor az önsajnálat se ütközzön ki rajtuk. Egyszerű, érzelmes, de nem megjátszott, a természetre figyelő, azzal összhangban élő ember gondolatai ezek, aki érzi a földi határait. Remek versek ezek. A haikus szakasz különösen szíven talált. Kiváló költői képeket kaptam.

Nyctea
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Nagyon változatos stílusú és hangulatú versek vannak összeszedve ebben a kötetben: az emberiség sorsán elmélkedő, komoly költeményektől kezdve a haikukon át a pajzán szerelmes versekig.
Engem leginkább a tömör, kevés szóval sokat mondó versek fogtak meg, mint pl. a Dunamenti mondóka, a Nekem az ég, a Vagyunk amíg, a Naplótöredék (és még sorolhatnám). Meglepő és üdítő színfolt volt a súlyos mondanivalót hordozó írások között a Megsárgult irkalapok II. verseinek szabadossága, pajkossága.
Akadtak számomra zagyvának tűnő részek is, melyekkel nem tudtam mit kezdeni, de mivel számtalan olyan vers volt benne, ami nagy hatást gyakorolt rám, és mivel ez egy olyan kötet, melyet szívesen levennék a polcomról időről időre, hogy fellapozzam, öt csillagra értékelem.

Bi_bi_bi
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Ez volt az a ritka eset, amikor Kányádi nem a szöveg nyelvezetével, sokkal inkább a mondanivalójával ragadott magával és itt az amit fontosabbá vált, mint az ahogy.

Iustitia
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Mindig szerettem, mikor belefutottam egy kósza Kányádiba. Sosem olvastam tőle rossz verset, mégsem vettem soha kötetét a kezembe ezelőtt. Nagyon akartam, hogy ez jó legyen, több okból is.
Ez a válogatás 50 év 1952-2002 termésébe nyújt betekintést. A témák, a hangulatok, a jelleg változott, egy azonban sosem: a színvonal. Kányádi mindig a legtökéletesebbre törekszik. Ahol a tartalom a fontos, ott azt emeli ki, nem a formát. Fel akarja nyitni az ember szemét, fel akar zaklatni, erre akár feláldoz vagy felszentel bármilyen eszközt.
Nem tudok és talán nem is akarok kedvencet választani a korszakai közül; a versek időbeliségét nem szívesen rangsorolnám, ugyanis nem feltétlen szedhetünk ki egy szeletet egy életből. Pont az indokolja az összes többi, utána következő vers mibenlétét és pont azt indokolják az előbb létrejött művek.
A kívánt hatást nyilvánvalóan el is éri, az emberben nem marad más, csak üresség, elhagyatottság, némaság.

Dénes_Gabriella P
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Valahogy nem találtunk most egymásra, gyanítom, nem voltam megfelelő hangulatban a versekhez. Változatos stílusú és tartalmú alkotások, filozofáló és pajzánkodó versek egyaránt előfordulnak.
A négy és fél csillagot természetesen nem hasra ütve adom, láttam benne a szépséget, a mondanivalót, a játékot, már ahol volt, de nem tudott magával ragadni – és mondom megint, nem vagyok verses hangulatban mostanság.
Azt hiszem, nem is fogom egy darabig erőltetni újabb versek legyűrését.

madárka
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Nagyon szégyenlem, de alig ismerem Kányádi költészetét. azért csodálatos ez a kötet, mert felkeltette az érdeklődésemet iránta, és a jövőben biztos fogok tőle mást is olvasni.

A Felemás őszi ének fantasztikus, és most már hivatalosan is az egyik kedvenc versem!

Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Még mindig csak ismerkedek Kányádival, éppen ezért volt jó, hogy ez a kötet tulajdonképpen kivonatát adja különböző korszakainak (nagyjából egy téma köré szerveződve). Nagyon sok költeménye elevenembe talált, meglepően sok, ahogy a kiidézett versek is mutatják. Némelyik félelmetesen aktuális volt a mostani életemre nézve.
Volt, persze, hogy nem értettem verseket, főleg mikor csak úgy folytak a gondolatai, mindenféle tagolás nélkül – néha zavart, hogy nem ismerem a gondolatok hátterét, néha csak lapoztam tovább, és tudomásul vettem, hogy nem érthetem, nem nekem lett szánva a vers. Rámehetne erre fél csillag, de annyi mindent adott ezen felül a kötet, hogy azt gondolom, szívből megkaphatja az ötöst.

Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

versek forgácsai röppentek ” Némelyek pont oda középre, némelyek pedig a messzeségbe…
Vegyes érzésekkel fejeztem. Ha az Eretnek táviratok nélkül nézem, akkor majdnem ötös, azaz négy és háromnegyedes, de ezzel a nekem abszolút nem tetszős, nyögvenyelősen haladós résszel csak négyes.

Virágszépe
Kányádi Sándor: Felemás őszi versek

Sokfelé elvisz Kányádi Sándor a verseivel időben és térben egyaránt, szomorú és örömteli helyekre. Néhol kesernyés, de többször bölcsen ironikus. Igazi lírai gondolatokat, képeket láthatunk, érezhetünk, elgondolkodhatunk olvasásukkor. Mikor becsuktam a könyvet Szász Endre festménye nem engedte, hogy azonnal letegyem,mindig egy kis ideig szembenéztem a költővel. Milyen jó, hogy ilyen gazdagok vagyunk zseniális költőkben, írókban. Kiemelni, választani közülük nem lehet, talán mindig a legutolsó, amit olvastam: a Szerelmes vers egyszerűsége, tökéletessége a legszebb gondolat most. Máskor viszont biztos, hogy egy másik tökéleteset választanék…

Felemás őszi ének

építsd föl minden éjszaka
építsd föl újra s újra
amit lerombol benned a
nappalok háborúja

ne hagyd kihunyni a tüzet
a százszor szétrúgottat
szítsd a parazsat nélküled
föl újra nem loboghat

nevetségesen ismerős
minden mit mondtam s mondok
nehéz nyarunk volt itt az ősz
s jönnek a téli gondok

már csak magamat benned és
magamban téged óvlak
ameddig célja volna még
velünk a fönnvalónak

Felemás őszi énekek (35. oldal)

Kapcsolódó szócikkek: ősz

vétked vétkemnél
vétkebb
Kolozsvár, 1987.

Nekem az ég

Nekem az ég régen is kék volt
ha kék volt
borúsnak miért mondanám most
s nagyon szerettem ezt a
már nem-szeretem várost

nekem a jó régen is jó volt
ha jó volt
miért mondjam utólag rossznak
csapjak föl én is buzgó
megkésett panaszosnak?

nekem a rossz régen is rossz volt
s mert rossz volt
hát kiköptem unom a kókadt
a most-merész a hőssé
horgadt szókimondókat

nekem a hit régen is hit volt
s mert hit volt
az életet is hittel éltem
hagyjatok meg hát engem

encsy_eszter

Megvonja vállát az idő

Megvonja vállát az idő,
megvonja rezignáltan,
meg sem áll csak a temető
sarkig-tárt kapujában.

Ott sem időz, csak visszanéz:
ágyő, te bátor!
Ne félj, nem lesz a föld nehéz,
viszlát, föltámadáskor.

Ydna

Harmadnapon már csak sörény és koponya
lerágott bordák s a karambolozott csigolya
üres kötőfékszárat húz a nap
végig az erdőn még egy sugarat

Sörényesül az erdő

sophie P

lábam elé ily
szaporán mikor másztál
kis csigabigám

59. oldal - (Issza versei)

Vénülőben

vénülőben mintha a gének
egyre jobban emlékeznének
naponta egy-egy apámtól látott
gesztus lát rajtam napvilágot

köhintésem is őt idézi
s ahogy ő szokott messze nézni
úgy nézek a távolba szűkre
húzott szemmel el-elrévülve

úgy rakom keresztbe a lábam
ahogyan azt csak tőle láttam
s a mosolyom is mintha benne
az ő mosolya élemedne

gorombaságig csupaszított
eddig rejtőző szavak szitkok
beszédbeli megtorpanásom
föltámasztja a hallgatásom

Kolozsvár, 2001. május 30.

41. oldal, Felemás őszi énekek