Fönn az égen bandukolt, kóborolt a Telehold. S kíváncsi lett módfelett, hogy a Földön mi lehet. Közelebbről volna jó, látni, milyen is a tó. Nem fürödtem soha még, hajnalig jót fürödnék. Elkötnék egy csónakot, csónakáznék egy nagyot, vagy kószálnék boldogan. (Mindig csak a sugaram jár a földi utakon.) Bemásznék egy ablakon: a fejemre puha ágy borítaná paplanát. Nem aludtam soha még – reggelig szundítanék. Nálam nélkül valahogy meglesznek a csillagok. Ezt gondolta, s legurult az égről a Telehold… A mese folytatását a Szegedi Katalin által illusztrált könyvből tudhatjuk meg.
A kíváncsi Hold 35 csillagozás

Eredeti megjelenés éve: 1997
Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?
Kedvencelte 3
Várólistára tette 13
Kívánságlistára tette 24

Kiemelt értékelések


Kányáditól megszokott rímes, játékos, csilingelő hangzás, kedves és mégis komoly tartalom, tanító de nem didaktikus mese a Holdról, aki a Földre vágyott, az emberről, aki fogságba ejtette, a kutyáról és a vén diófáról, akik segítették, és a buta hivatalnokokról, akiket még egy kutya is átejt. Végül minden jóra fordul, megszólal a lelkiismeret, a Hold visszakerül ez égre, nekünk meg itt marad a tanulság: rossz szándék nélkül is árthatunk másnak, ha meggondolatlanok vagyunk, ám ha hibáztunk is, mindent jóvá tehetünk.
Szegedi Katalin illusztrációi kedvesek, színesek, vidámak. Kellemes, szép az egész kis kötet.


Eddig sem voltam közömbös a Hold iránt, de mióta olvastam, hogy Oriza Triznyák azt mondta róla, hogy ő a Legnagyobb Kóbor Macska, és attól olyan fényes a képe, hogy minden éjjel megeszik tíz-húsz csillagegeret (http://moly.hu/idezetek/54129), azóta keresem és figyelem a holdas idézeteket, műveket, kíváncsi lettem, ki minek és milyennek látja a holdat.
(Önpolcreklám: http://moly.hu/polcok/mi-lyen-a-hold)
Ebben a mesében a Hold sárga labda lett, miután lemerészkedett a Földre, hogy kalandozzon egyet, szerencsére happy enddel. Nagyon jó kis mese, remek illusztrációkkal.


Kányádi Sándor kedves verses meséje a kalandvágyó, kíváncsi Holdról Szegedi Katalin izgalmasan szép rajzaival válik igazi élménnyé.


Roppant aranyos. Korábban már olvastam, meg nem mondom mikor, gyermekkoromra visszavezethető időben. Kányádi Sándor is egy nagy hiány lesz sajnos a költészet palettáján. Akár gyermekeknek, akár felnőtteknek szóló verseléséről legyen szó, kimagasló teljesítményt nyújtott az adott kategóriában. Gyermekversei (ez a verses mese is) választékos szóhasználatúak, tanító nyelvezetűek, kedvesek, mégsem mesterkélten csak jót és szépet közlők. Szóhasználatában nagyra értékelendő, az erdélyi nyelvjárás szókészletének egy-egy morzsája, amelyek kuriózumként épülhetnek be a gyermekek beszédfejlesztésébe. Nagyon kis édes, s nem mellékesen mutatós könyv ez, Szegedi Katalin illusztrációival.
Népszerű idézetek




[…]
Borított a vén diófa
árnyékot a teleholdra,
s vetett levelekből ágyat
az ég csüggedt vándorának.
Mert a vén fa tudva tudta,
ki raboskodik alatta,
tudta, kit kötöttek láncos
kutyaként a derekához.
Járásáról, mosolyáról,
ismerte az illatáról,
mert illatot mindig tőle
vett az éj szép királynője.
[…]
29. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Harcos Bálint: A Tigris és a Motyó 92% ·
Összehasonlítás - Varró Dániel: Túl a Maszat-hegyen 90% ·
Összehasonlítás - Varró Dániel: Diótörő 89% ·
Összehasonlítás - Szabó T. Anna: Tükörcicák 89% ·
Összehasonlítás - Erdős Virág: Pimpáré és Vakvarjúcska 90% ·
Összehasonlítás - Kőrösi Zoltán: Ami a szívedet brummja… 81% ·
Összehasonlítás - Nagy Bandó András: A hangyabanda nagy kalandja ·
Összehasonlítás - Kéry Anna Lilla: Gombusmesék ·
Összehasonlítás - Nagy Natália: A Nap születésnapja 95% ·
Összehasonlítás - Buzás Kálmán – Nagy Krisztina (szerk.): Az én mesém 5. ·
Összehasonlítás