A ​kíváncsi Hold 25 csillagozás

Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Fönn az égen bandukolt, kóborolt a Telehold. S kíváncsi lett módfelett, hogy a Földön mi lehet. Közelebbről volna jó, látni, milyen is a tó. Nem fürödtem soha még, hajnalig jót fürödnék. Elkötnék egy csónakot, csónakáznék egy nagyot, vagy kószálnék boldogan. (Mindig csak a sugaram jár a földi utakon.) Bemásznék egy ablakon: a fejemre puha ágy borítaná paplanát. Nem aludtam soha még – reggelig szundítanék. Nálam nélkül valahogy meglesznek a csillagok. Ezt gondolta, s legurult az égről a Telehold… A mese folytatását a Szegedi Katalin által illusztrált könyvből tudhatjuk meg.

Eredeti megjelenés éve: 1997

Cartaphilus, Budapest, 2012
56 oldal · ISBN: 9789632662855 · Illusztrálta: Szegedi Katalin
Cartaphilus, Budapest, 2007
52 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637448416 · Illusztrálta: Szegedi Katalin

Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Eddig sem voltam közömbös a Hold iránt, de mióta olvastam, hogy Oriza Triznyák azt mondta róla, hogy ő a Legnagyobb Kóbor Macska, és attól olyan fényes a képe, hogy minden éjjel megeszik tíz-húsz csillagegeret (http://moly.hu/idezetek/54129), azóta keresem és figyelem a holdas idézeteket, műveket, kíváncsi lettem, ki minek és milyennek látja a holdat.
(Önpolcreklám: http://moly.hu/polcok/mi-lyen-a-hold)
Ebben a mesében a Hold sárga labda lett, miután lemerészkedett a Földre, hogy kalandozzon egyet, szerencsére happy enddel. Nagyon jó kis mese, remek illusztrációkkal.

olvasóbarát P
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Kányádi Sándor kedves verses meséje a kalandvágyó, kíváncsi Holdról Szegedi Katalin izgalmasan szép rajzaival válik igazi élménnyé.

Uzsonna
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Tartalom és forma oly gömbölyű így együtt, mint a Telehold!
Aranyos történet, és nem mellesleg éreztem a szabadság illatát.
Más szemmel fogom nézni ezután a Tisza vizét fényező Holdat.

Georginanéven P
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Roppant aranyos. Korábban már olvastam, meg nem mondom mikor, gyermekkoromra visszavezethető időben. Kányádi Sándor is egy nagy hiány lesz sajnos a költészet palettáján. Akár gyermekeknek, akár felnőtteknek szóló verseléséről legyen szó, kimagasló teljesítményt nyújtott az adott kategóriában. Gyermekversei (ez a verses mese is) választékos szóhasználatúak, tanító nyelvezetűek, kedvesek, mégsem mesterkélten csak jót és szépet közlők. Szóhasználatában nagyra értékelendő, az erdélyi nyelvjárás szókészletének egy-egy morzsája, amelyek kuriózumként épülhetnek be a gyermekek beszédfejlesztésébe. Nagyon kis édes, s nem mellékesen mutatós könyv ez, Szegedi Katalin illusztrációival.

szakriszt
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Nekem nagyon tetszett, aranyos történet, humorosan megfogalmazva, szép képekkel. Gyerekeknek is tetszett, mert csendben hallgatták -ami nálunk nagy szó!

berlin
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Dallamos nyugalom, hallgató gyerekek, a teljesség érzése csodás képek kíséretében.

Fainthoar
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Tetszett a történet és természetesen tetszettek az illusztrációk is, nagyon szeretem Szegedi Katalin stílusát. Olyan könyv, amit szívesen olvasnék ovisoknak és adnék kisiskolások kezébe, hogy olvassák.

kkata76 P
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Aranyos mese könnyen olvasható rímes-ritmusos sorokba szedve, Szegedi Katalin kedves illusztrációval. Tetszett.

dianna76 P
Kányádi Sándor: A kíváncsi Hold

Aranyos kis történet volt a Hold elcsavargásáról, de nekem sokkal-sokkal jobban tetszett ez.
Szeretem a rímes, versbe szedett meséket, de nem mindenhol tudtam ráérezni a rímekre olvasás közben. Szegény Holddal labdaként bántak, aztán befogták, mint egy léggömböt. A kutyus viselkedését nagyon csíptem, mert ezúttal nem ugatta a holdat, hanem a segítségére volt. A kaland végére beteljesülhetett a Hold vágya, és puha ágyban szenderedhetett el.
Az illusztrációk bájosak voltak, s a színvilág is tetszetős. Persze, szegedi Katalin munkásságát tekintve, ezt el is vártam. Már, ha illik ilyet írni.

(…)
„Hínye, de szép sárga labda!” –
szólt az asszony és kikapta,
ki a patakból a kókadt

mártózott a pocsolyákban,
megmosdott a patakokban,
keréknyomban, patanyomban,
s lenyugvóban, visszanézve,
szivárványt festett az égre.

Borított a vén diófa
árnyékot a teleholdra,
s vetett levelekből ágyat
az ég csüggedt vándorának.
Mert a vén fa tudva tudta,
ki raboskodik alatta,
tudta, kit kötöttek láncos
kutyaként a derekához.
Járásáról, mosolyáról,
ismerte az illatáról,
mert illatot mindig tőle
vett az éj szép királynője.