Portyázó ​tigrisek 3 csillagozás

Kántor Zsuzsa: Portyázó tigrisek

A természet ismerője egészen biztosan fejre áll ettől a címtől. Mikor és hol portyáztak valaha a tigrisek? Pedig Kántor Zsuzsa igazán biztos abban, hogy az ő tigrisei portyáztak. Sőt éppen arról, éppen a portyájukról szól a kisregény. Csakhogy tigrisei úttörők – a Tigris őrs tagjai. Portyájuk: úttörőfeladat. De Kántor Zsuzsa megelevenítésében csaknem olyan érdekessé válik a portya, mintha valóban zsákmányszerző vadászat volna. Az ő tigriseinek zsákmánya az élmény, a tapasztalat. S hogy kiskamasz hősei mi módon „ejtik el”, azt éppen olyan izgalmasan meséli el, mint amilyen érdekesen tárja fel a kötet másik két kisregényében hőseinek különböző, de az úttörőélettel mindig is kapcsolatos egyéb kalandjait.
Az életből ellesett eleven történeteket Zsoldos Vera hangulatos illusztrációi díszítik.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Aranykürt kiskönyvtár Móra

Móra, Budapest, 1976
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631105989 · Illusztrálta: Zsoldos Vera

Gáborr_Nagy>!
Kántor Zsuzsa: Portyázó tigrisek

Engem meglepett ez a kis könyv, a szerzőtől eddig csak uncsi, úttörőmozgalmi nyavalygásokat olvastam. Ez a könyv is ezt ígérte, a 30 éves úttörőmozgalom tiszteletére indított Aranykürt kiskönyvtár sorozatban jelent meg. 3 történet, és valóban mindhárom kapcsolódik az őrsi gyűlésekhez és a mozgalomhoz. De mindhárom elég furcsa. Kitaszított, lenézett, alja szereplők jönnek elő, kiröhögött, bosszúszomjas, tengődő gyerekek. A címadó történet egy délutánt mesél el. Szereplői a Tigris őrs tagjai, bukott, lúzer, lopós, mafla gyerekek, próbálnak beilleszkedni, és valamit felmutatni, de mindig félrecsúsznak, és kepeszthetnek ki az egyre nagyobb bajokból. A Kulipintyó címűben már két olyan fiú talál egymásra, akiket egyik őrs se fogad be, így ketten próbálnak boldogulni. Az egyikük jóindulatú, de a másik mellesleg egy kis tolvaj, aki hétvégi házakat tör fel, és titokban kicsapott diákokkal bandázik. Ez a legjobb történet, és elég életszagú is. A Fácia Negrában egy mellőzött, szürke kisdiákra véletlenül ráterelődik egy kis figyelem, érdekes lesz, és ezt próbálja kihasználni, meg igyekszik igazságot osztani a maga módján.
Mindhárom történet elég érdekes, de nagy izgalom nincs egyikben sem. Túl sok a szereplő és a felesleges párbeszéd.
Kántor Zsuzsának van egy Kulipintyó című könyve, e három történetből kettő abban is szerepel.

regulat>!
Kántor Zsuzsa: Portyázó tigrisek

Kis fenntartással kezeltem az úttörőmozgalomhoz kapcsolódó Aranykürt Kiskönyvtár logóját a borítón. Khmm. Most majd kiderül, hogy hogy nő föl a szocialista embertípus?
Hát nem. Pedig tudhattam volna, csak hát régen olvastam Kántor Zsuzsát…
Kiskamaszok, ötödikesek, hetedikesek a hősei a három kisregénynek. Nem jók, nem rosszak, kiskamaszok.
Első blikkre azt mondanám, hogy a könyv arról szól, hogy jónak (vagy csak jobbnak, mint addig) lenni nem is olyan unalmas… Pedig igazából a változásról szól, kis változásokról, amiben tényleg benne van a jobbnak lenni, meg az érdekessé válni, meg csupa ilyen kiskamasz problémák.
Talán még ötödikesként is tetszett volna, hetedikesként nem, ahhoz túl kisfiúsak ezek a kalandok. Olyanok, amiket egy hetedikes átél, de többre vágyik.

Móra, Budapest, 1976
288 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631105989 · Illusztrálta: Zsoldos Vera