Kántor Lajos (szerk.)

A ​költő (régi és új) életei 2 csillagozás

Szilágyi Domokos (1938-1976)
Kántor Lajos (szerk.): A költő (régi és új) életei

A költő (régi és új) életei a Szilágy Domokosról szóló, 1986-ban napvilágot látott A költő életei című kötet bővített kiadása.

A második kötet anyagát a család is bővítette, és az időközben előkerült versekkel, valamint a cenzúra okán korábban kimaradt részletekkel is gazdagodott a könyv: az új kiadásban például már szerepelhet Szőcs Géza a költő halálára írt, Sír tavasszal című verse.
A Securitate titkos levéltárából nyilvánosságra került iratok felhasználása révén egy új fejezet is helyet kapott az emlékkötetben, megújult a könyv képanyaga, a családi fényképek mellett más emlékek is nyilvánosságot kapnak: részleteket olvashatunk Szilágyi Domokos és felesége, Hervay Gizella levelezéséből, és megtalálható a költő első fennmaradt alkotása, az édesanyját köszöntő születésnapi költemény, amelyet hat éves korában írt.

Kriterion, Kolozsvár, 2008

Szilágyi Domokos

Kántor Lajos (szerk.): A költő (régi és új) életei

Sokat meditáltam az értékelésen, és még most sem tudom, hogy 4 és fél vagy 5. Valahogy hiányosnak tűnik, pedig igazából jól megkonstruált és ebben a bővített kiadásban szinte minden benne van. Azt hiszem, talán mégis az ügynökmúltat tárgyaló rész a részleges. És óvatos. Hajlik arra, hogy mégsem, hogy hiba történt. Ami persze érthető. Annak idején, amikor nagy botrány volt, én is figyelemmel kísértem egy darabig, most már nem tudom, hogy is állnak a dolgok. De valószínűleg igaz. Ami szomorú, de nem érthetetlen és nem is elfogadhatatlan a korszak ismeretében. Az már mindenkinek egyéni döntése, hogy le tudja-e választani a költőt az emberről. Azt nem tudom, hogy ez lehetséges-e. S ha lehetséges, akkor milyen áldozatok árán.
Bővített rész: tulajdonképpen jó, hogy bekerült, de szó szerint rémületes a SZD anyjának irománya. Hálistennek cenzúrázta Kántor Lajos, de még ez is túl sok. Visszataszító. Viszont tény, hogy kellett az anyai összképhez, aki akar, tud olvasni belőle. Bekerült pár Hervayval váltott levél is + az, ami az első verzióból kötelező módon kimaradt, na meg változott a képanyag. Kronologikusan felvezetett élet. Nekem egy icipicit száraznak tűnt. Ettől még érdemes olvasmány annak, aki kíváncsi egy kicsit a háttérre, különösebb pletykálkodás nélkül.

[…] Hiszen, ó, hiszem én, hogy örömre születtünk –
     épp csak az út tövises – ördögi kínokon át – -
Épp csak az út, csak az út.

140. oldal, Két idill - 1. Őszi idill

Kapcsolódó szócikkek: öröm · út
fióka>!

[Sz.D.] Életrajza megtalálható a könyveiben, életét verssoronként követhetjük eseményről eseményre, jelentősége szerint. Kommentálni lehet, megmagyarázni nem, mert ahogyan T. S. Eliot mondja, „ha… próbáltok megmagyarázni egy költeményt, egyre jobban eltávolodtok tőle, anélkül, hogy eljutnátok valahova”.

Kapcsolódó szócikkek: életrajz · verselemzés
fióka>!

És talán mégiscsak a nem létező szülőföld a legfeledhetetlenebb.

Kapcsolódó szócikkek: szülőföld

I. (A halom)
Nálunk, a Házsongárdban, egy falon
a lemenő napban árnyékot vet ez a halom.
Itt terül el legtermészetesebb határai között egy ember,
akivel azóta ujjat húzni semmi nem mer;
a költő komor és nyápic nagyhatalom.

279. oldal, Lászlóffy Aladár: Szilágyi Domokos sírkövére

Kapcsolódó szócikkek: Házsongárd · költő · Szilágyi Domokos