Kajla (Nózi nyomoz 5.) 28 csillagozás

Nyomozz Nózival!

Nózi és barátai ijesztő felfedezést tesznek a közeli erdőben. A magas fűben egy félelmetesen nagy rottweiler kutya fekszik sebesülten és magatehetetlenül.

Mi történt vele? Hogy került oda? Tartani kellene tőle? A rottweiler magához tér, ám nem emlékszik semmire. Sőt, azt sem tudja, ki ő, és hol vannak a gazdái. Nózi és barátai elhatározzák, hogy segítenek a kutyán, és megkeresik a gazdáját. A nyomozás azonban váratlan fordulatot vesz. Vajon sikerül a gazda nyomára bukkanni?

És ha megvannak a kétlábúak, a rottweiler megtalálja újra önmagát?

Letehetetlen könyv a kutyakalandok kedvelőinek.

Vidd haza, és merülj el az izgalmas kalandban!

Kiadói ajánlás: 6 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olvasni jó! Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2022
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634575368 · Illusztrálta: Dudás Győző
Könyvmolyképző, Szeged, 2019
132 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634575368 · Illusztrálta: Dudás Győző

Tarja_Kauppinen IP>!
Kántor Kata: Kajla

Tanulságos szociokrimi kezdő olvasóknak. Nóziék (akiknek a korábbi kalandjait nem olvastam, de a sztori így is érthető) találnak egy sérült kutyát az erdőben, és nekilátnak kideríteni, hogy ki ő és mi lett vele, mert nem hagyhatunk a sorsára senkit, segítenünk kell az elesetteken ésatöbbi, még akkor is, ha ezek a bizonyos elesettek nem festenek túl bizalomgerjesztően, és a viselkedésük is fura. A szálak egy magányos gyermekkora miatt antiszociálissá vált kutyabűnözőhöz vezetnek, aki a kirekesztettségéből fakadó frusztrációja miatt követ el erőszakos bűncselekményeket. Antiszociálissá válásáért korábbi gazdáin kívül, akik megfosztották őt a kortárscsoportban történő szocializáció lehetőségétől, a kutyatársadalom is felelőssé tehető: elutasítás helyett nyitottan és türelemmel kellett volna viseltetniük hősünk iránt, még ha annak kommunikációs stratégiái – tapasztalat híján – nem is voltak a legmegfelelőbbek. Miután hősünk ekképp kihullott a szociális hálóból, spoiler végezte, de mivel ez egy gyerekkönyv, nem maradhat el a happy end: Nóziék felkarolják, és időt, energiát nem sajnálva visszajuttatják őt a gazdáihoz. Nem azokhoz, akik kölyökkorában elmulasztották megfelelően szocializálni, hanem szerető gazdáihoz, akik pozitív kommunikációjának köszönhetően hősünk megfogadja, hogy beilleszkedik a társadalomba, s a továbbiakban annak hasznos és törvénytisztelő polgára lesz.

Molymacska>!
Kántor Kata: Kajla

Kajla története egyrészről nagyon aranyos volt, és hozta a többi könyv színvonalát. Másrészről viszont borzalmasan… felnőtt témákról szólt, és bár próbálta gyerekköntösben elmesélni, mégsem sikerült igazán.
A történet arról szólt, hogy Nóziék találnak egy amnéziás kutyust, aki hatalmas, és borzasztóan néz ki. Majd megpróbálják felderíteni, ki is ő. Itt elkezdődik a szokásos Nózi sztori, most Jessica nélkül, de Dokival, és nagyon aranyos és Nózis mindaddig, amíg el nem érünk egy nyomhoz, méghozzá egy pincsihez.
A pincsi pedig elmeséli emlékeit Brutusról, a nagy kutyáról aki szerint a nagykutya csak kutya és a kiskutyákat meg kell félemlíteni. Talán még ez se lett volna gond, hiszen ez alapvetően a bántalmazásról szólt volna és mindkét fél lehetőségéről és helyzeteiről lehet beszélni. Ellenben Brutus nagy monológja olyan szöveg volt, amelyet a felnőttek talán picit jobban ismernek a történelemkönyvekből, mint kellene. És az, ahogy ez le van írva, számomra inkább félelmetes volt.
Ezután a szerző próbál visszakanyarodni a Nózis nyomozásra, megmutatja Brutus hogyan vált ilyen kutyussá, és tényleg egy párbeszéd alakul ki a lapok között, ahol mindenkinek egy pici félölessége van a másik iránt. Ez nagyon tetszett, hiszen a Nózi sorozat talán ebben a legjobb: a barátság megmutatásában és új utak kialakításában.
Nagyon tetszett Kajla és a többi kutya karaktere is. Szórakoztató volt, meg minden. De nem biztos, hogy a gyerekeknek egy ilyen kötetet adnék oda egyéni olvasására, arról nem is beszélve, hogy szülővel átbeszélve is elég súlyos téma ez az egész. Jó, hogy szóba került, de úgy érzem, picit túlzásba is lett víve…

gab001>!
Kántor Kata: Kajla

Ezúttal nem egy rendőrségi nyomozás áll az események középpontjában, de ettől nem volt kevésbé izgalmas. Nózi és barátai megismerkednek Kajlával, s természetesen segítenek neki. Csapatként és a szokásos találékonysággal. Szeretem ebben a sorozatban, hogy tartalmas a rövidsége ellenére is. Érthető a megcélzott korosztály számára, de nincs túlságosan leegyszerűsítve a nyelvezete. A kutyusok pedig okosak és szerethetőek, mindnek van saját személyisége. Nyomozásban pedig nincs hiány.

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
132 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634575368 · Illusztrálta: Dudás Győző
Honey_Fly P>!
Kántor Kata: Kajla

Nekem kicsit sok volt ebben a kötetben az erőszak de a tanulság szuper. spoiler Továbbra is szeretjük a sorozatot.

krlany I>!
Kántor Kata: Kajla

Nekem ezzel az volt a bajom, hogy hol van itt a felelős gazda? Erről nem beszélünk… spoiler
Az persze jó, hogy beszélünk a bántalmazásról, az erősebb kutya hatalmi pozíciójáról, melyben némi párhuzamot lehet felfedezni a diktátor szakmával. Az is szuper, hogy van barátság, meg jó útra térés, megbánás és megbocsátás, de azért ez így kevés. Nekem.

Rózsabogár78>!
Kántor Kata: Kajla

Komoly, és megható regény, jóleső humorral. Szimpatikus kis nyomozókutyák, amint védelmükbe vesznek egy rotweilert, aki amnéziában szenved. Kajla (Brutus) második lehetőségének is hívhatnánk ezt a regényt. Mindenesetre tanulságos, hogy az erőszakos fiatalkor hogyan befolyásolja a későbbi viselkedést, a közösséghez való viszonyulást.
Nagyon szerettük a könyvet, pedig nem vagyunk nagy kutyabarátok, de nyilván nem is ez a lényeg.

Kántor Kata: Kajla

Ez volt az eddigi legjobban várt Nózi-kötetem. Tudniillik, imádom a rottweilereket, ennek a résznek a főszereplője pedig Kajla, a rottweiler. A borító színe, habár nem teljesen lila, mégis mengmelengeti a szívemet, hogy pont ehhez választották. Köszönöm! ♥

Imádtam ezt a részt! A történet magával ragadó, és az „erőszakos jelenetek” sem olyan vészesek, mint ahogy azt én képzeltem. Most először sikerült azonosulnom az egyik karakterrel, amit szintén nagyon köszönök! ♥
Az egyetlen bajom vele, az illusztráció (de emiatt nem vonok le csillagot). Dudás Győző egészen idáig jól ábrázolta az egyes kutyafajtákat, de a rottweiler a jelek szerint kifogott rajta. Szegény Kajla egyáltalán nem hasonlít egy rottweilerre. Ennek ellenére két kép is kedvencem lett. Az első a 61. oldalon lévő, amin Kajla faforgácsban hempereg; a másik pedig a 133. oldalon található (utolsó rajz), ahol a kislány ölelgeti őt, miközben Nózi, Elza és Doki őket nézik.

Kíváncsian várom a folytatást! :-)

liptonella>!
Kántor Kata: Kajla

Nózi nem nekem szól, de a rokonságban a gyerekeknek mindig megvettem, mert szeretik, ami nem baj, sőt, de az illusztrációk! Penetránsan rondák. Igazából botrányosan kiábrándítók. Szerintem mindegyik könyvben de ennél már a gyerekek is azzal kezdték, hogy jaj de ronda, és akkor még bele se lapoztak.

Charming_Witch>!

Általában nem zavarta alacsony termete, ami a rendőri szolgálatban sokszor éppen az előnyére vált. Így könnyedén bejuthatott olyan helyekre is, ahová a kollégái, a német juhászkutyák sohasem.

8. oldal, 1. fejezet

Charming_Witch>!

A kislány egyre közelebb tipegett, közben kis kezecskéjét Kajla felé nyújtotta.
– Kajla, Kajla! Kiszkutyám! – kiabálta.
Nózi szemei erre elkerekedtek.
– Ez meg hogy lehet? – kérdezte. – Honnan tudja, hogy Kajlának neveztünk el?
– Elmondtam neki – mesélte mosolyogva Kajla. – Ők még értenek bennünket.

134. oldal, 15. fejezet

Perly>!

– Uramisten, ez a szörnyeteg már szabadon jár – hadarta kétségbeesetten.
Ekkor egy apró reccsenés hallatszott.
Mindhárman odanéztek. Az óriáskutya a közeli fa odújában ült. Szemlátomást igyekezett, hogy láthatatlan maradjon, ám a tágas, de neki mégis szűk odúból kilógott a feje. Rémült tekintettel nézett Nóziékra, akik riadt arccal bámultak vissza rá.
Épp csak nem futottak el vinnyogva a szélrózsa minden irányában. Néhány pillanatnyi riadalom után Nózi összeszedte a bátorságát, és a tőle telhető legnyugodtabb hangon megszólította az óriásebet:
– Te mit csinálsz ott?
– Hallottam, hogy jön valaki, és nagyon megijedtem. Ezért elbújtam. Va-vagyis megpróbáltam elbújni, de nem férek be ide – felelte a fekete kutya.
– Te? Megijedtél? – kérdezte döbbenten Elza. – De hiszen olyan nagy vagy, hogy inkább mások ijednek meg tőled. Egyébként meg – folytatta szemlesütve – ne haragudj, nem akartalak szörnyetegnek nevezni. Az egyetlen mentségem, hogy én is nagyon… hát… igazság szerint halálra rémültem.
– Nincs harag – felelte halkan amaz.

25-27. oldal, 3. fejezet (Könyvmolyképző, 2019)

Perly>!

– Nem is gondoltam, hogy ilyen fontosak az emlékeink – csatlakozott Elza is a komoly társalgáshoz.
– Ezek adnak kapaszkodót ahhoz, hogy tudjuk, kik vagyunk. Ezért is fontos, hogy emlékezzünk.

46. oldal, 5. fejezet (Könyvmolyképző, 2019)

Perly>!

Ahogy a sétányon haladtak, Elza álmélkodva nézte a csodálatos fákat.
– Gyönyörű ez a park – lelkendezett. – Sosem láttam még ilyen hatalmas fákat. Hány évesek lehetnek?
– Azt mondják, hogy ebben a parkban a legfiatalabb fa is több mint százéves. Nagyon büszkék rá az itteniek – válaszolt Nózi.
– Uramisten, száz év! Az nagyon hosszú idő! – csodálkozott Elza.
– Pláne, ha egy helyben kell állnod! – tette hozzá Nózi.
– Mennyi mindent láthatott ez a fa! – ábrándozott Doki. – Világháborúkat, forradalmakat…
– És mennyi kutyát, akik megjelölték őket… – jegyezte meg Nózi, majd maga is odament, és elhelyezte névjegyét egy fa törzsén.

66-67. oldal, 8. fejezet (Könyvmolyképző, 2019)

Perly>!

– Vajon a fáknak van emlékezetük? – kérdezte hirtelen Kajla, mire Elza meghatódva nézett rá.
– Nagyon érdekes kérdés – bólogatott elismerően Doki. – Még sosem gondolkoztam ezen. Véleményem szerint van. Lennie kell.

67-68. oldal, 8. fejezet (Könyvmolyképző, 2019)

Perly>!

– Most akkor mi legyen? – siránkozott Elza. – Ennyiben hagyjuk?
Nózi kérdő pillantást vetett Elzára.
– Kedves barátom, Elza – kezdte kioktatóan. – Mikor történt valaha is olyan, hogy bármit is annyiban hagytunk? – kérdezte, lassan, minden szótagot külön hangsúlyozva.
– Soha! – felelt Elza azonnal.
– Nos, akkor természetesen most sem hagyjuk annyiban – hangzott a megnyugtató válasz. – Kajlának soha még ennyire nem volt szüksége barátokra. Nem hagyhatjuk cserben, és nem is fogjuk. Küzdeni fogunk Kajláért, új barátunkért.

106-107. oldal, 12. fejezet (Könyvmolyképző, 2019)

Perly>!

– Hidd el, hogy az előbb kinyitotta a szemét – mondta Elza.
– Honnan tudtad, hogy ezt akartam kérdezni? – kérdezte Nózi egy kicsit fellengzősen, de Elza nem vette fel a kesztyűt. Mosolyogva válaszolt:
– Ennyi idő után? A gondolataidat is kitalálom.

19. oldal, 2. fejezet (Könyvmolyképző, 2019)

Nózi nyomoz sorozat · Összehasonlítás