Egy ​mítosz születése 4 csillagozás

Téli napló 1982–83
Kálnoky László: Egy mítosz születése

Kálnoky László mostani kötete három hónapon át folyamatosan, napról napra vezetett verses napló, melynek első része, illetve egyharmada már szerepelt a Bálnák a parton c. legutóbbi könyvében is. A három hónap anyaga így együtt minőségileg mégis egészen más, szerves, megbonthatatlan egésszé állt össze. S noha verses naplóról van szó, a formailag feszes, látszólag egyszerű, szűkszavú és szikár, ám lényegretörően érzékletes darabok korántsem hétköznapi eseményeket vagy ötletszerű vélekedéseket rögzítenek. Ellenkezőleg. Létélményeket és sajgó fájdalmakat, baljós látomásokat és példázatokat tárnak elénk, egy betegségekkel sújtott hosszú élet és tapasztalatokban gazdag alkotópálya feszültségekkel, ellentmondásokkal terhes élményeit és emlékeit, izgalmas gondolati, érzelmi eredményeit, kételyeit és reményeit összegzik, okulásunkra és gyönyörűségünkre.

Helikon, Budapest, 1985
106 oldal · ISBN: 963140370x

Annamarie P>!
Kálnoky László: Egy mítosz születése

Gondolatok egy verseskötet kapcsán.

Talán vagyunk egy páran, akik elhagyva az iskolapadot, felnőtt fejjel is néha olvasunk verseket. Az utóbbi pár évben valahogy elkapott engem is ennek a lendülete, és eltávolodva a kötelező verselemzések világától, csak úgy kedvemre, a költemények hangulatáért, egyedi hangneméért, képeiért, ritmusáért, tökéletes szerkesztéséért, de rendszeresen olvasok verseskötetet is. Néha érdemes elővenni egy ilyet, és nem csupán innen-onnan csipegetni a versekből.
Egyszerre kapjuk ajándékba egy ember gondolatait, érzéseit, képi világát, kreativitását, a létezésre reagáló művészi benyomását. Valahogy így voltam most mindezzel én is, amikor Kálnoky László életének utolsó darabjait olvastam. 1982–1983 Téli naplója ez, három hónap, decembertől februárig terjedő időszak strófái. A költő 1985 júliusában távozott közülünk.
A ciklust egy Kálnokyhoz hasonló korú ember ajánlotta nekem, aki így vall magáról:

"Idős egér vagyok. Egy lyukban élek,
szép nagy lakásban, ahol sok a sajt.
A kandúr, akitől tisztára félek,
nem járt itt régen. Ez jelzi a bajt:
lehet, hogy itt kushad a lyuk előtt,
némán, puhán, lélegzet-visszafojtva.

Igen, Nádasdy Ádám az, aki szintén sajátos hangnemben ír öregségéről a Nyírj a hajamba című kötetben. Kálnoky alkotásaiban is egyértelműen ez a világtól távolodó, a saját életére rátekintő szemléletmód érvényesül. Kicsit réveteg, olykor szánakozó, komoly alkotások. Pedig nem volt ez mindig jellemző rá. Alföldy Jenő azt írja róla, hogy „Alkati humorából következett, hogy sokszor álarcosbálnak látta az életet – két kötetének már címe is erre utal: Letépett álarcok, illetve Farsang utóján” Egy csekély öniróniát vélek felfedezni ugyan a versek között:

„Horoszkópomban áll:
magas kort kell megélnem,
de mégsem múlhatok ki
természetes halállal…”

de mégis, az elmúlás ezer árnyalatának megjelenése az, ami jellemzi ezeket az írásokat. Egyesével talán nem is érezném fájónak, de így, egyberendezve, ugyanannak a dolognak ezer aspektusából, térben ölt alakot, megelevenedik, közszemlére bocsátja magát. Hiányok, veszteségek, búcsúzások, lemondások sorai ezek, melyek között azért felüti fejét a hála is, de ezek hangja halk neszezés csupán az eliramló élet panaszai mellett.

A verses napló első része a már korábban megjelent, „Bálnák a parton” (1983) című műben is szerepel, de ez a szikár anyag egységében alkot masszív tömböt. Formailag minden költemény egy versszakra korlátozódik, ez is hozzájárul a nyerseség érzetéhez. Kopár, kifejező képek, melyek gyakran egyetlen pillanatot rögzítenek. Egy végigélt, szenvedésekkel megtűzdelt élet tapasztalatai bújnak elő mindenütt. Címeiben is hordozzák a súlyukat: Zűrzavar, Üres városok, Érzéketlenül, Kialvó lámpák, Rég elhagyott szobák, Csüggedés, Lefokozás

A versek egy jó része H.SZ. Álomlátásaira, Fohászaira és Jelenéseire, mint forrásanyagokra hivatkozik. E titokzatos monogram Homálynoky Szaniszló-t takarja, aki egy dunántúli pályatársa Kálnokynak, de itt a költő saját alakmása. A jelzett iratok pedig nem is léteznek. Ezek a hivatkozott versek egy még távolabbi szemléletet tükröznek, mintha nem is a költő érezni azt, hogy:

„Ott áll a sötét helyiségben,
ahonnan elmenekült,
s most egy végzetes ostobaság
folytán visszakerült. Megáll
a sötétben, fülét
a zárt ajtóra tapasztva.
Odaátról ismerős lihegést,
bosszúra szomjas fújtatást hall.
Fél rettenetesen.
Mégis lenyomja a kilincset,
mint, aki fegyvertelenül
lép be a tigris ketrecébe. ”

Rövidségükben is súlyuk van a verseknek, erőteljesen képesek kifejezni számomra egy életút végén felbukkanó kérdéseket és tapasztalásokat. Nincs bennük sok vigasz. De a maguk tökéletességében megfogalmazott mulandóság költemények egy titkos sugár miatt, mégsem húznak le teljesen. Hogy mi ez a cseppnyi fény? Mindegyik versben valami más, olykor megfoghatatlan, olykor láthatatlan, talán nincs is ott, csak a nyoma.
Keressétek!

„Avagy van-e, ki nékem megbocsát?
Sajtolhatok-e könnyet
márványszobrok szeméből?
Koporsók között tántorogva,
a földre zuhanok félszegen,
hasztalanul kérlelem őket,
hiába átkozom el magamat.
Bárcsak próféta lennék,
s tudnék fakasztani
sziklából tiszta forrást!”

(Szobrok könnyei I.28.
H.Sz. Fohászai – ból)

alaurent P>!

A szívdobogás a fatörzsben,
a mellkasban szaporodó évgyűrűk szorítása
intő jel. Nem tartozol többé a láthatatlanok
közé, akiket nem vesz észre s elmegy mellettük a halál.
A te időd már megszámláltatott.

Ami hátravan (XII. 1.)

Mikor szél fúj az erdőn,
zenekart alakítanak a fák,
ágaik hangszerek. Szeszélyes
dallamokat susognak, fütyörésznek.

Zenekar (I. 20.)

Gregöria_Hill>!

Az elhízott királyfi (II. 14.)

„Tikkad, mert kövér,” – mondta a királyné,
s a huszadik századi Hamletek
sörpocakkal gurultak át a színen,
míg egy ötletes nyelvész nem közölte,
hogy a „fat” szónak „fáradt”, „kimerült”
jelentése is volt a múltban.
Úgy gondolom, hogy e megbízható
közlés nyomán a mesterségesen
felpuffasztott Hamletek hathatós
fogyókúrába kezdtek. Leadott
kilóik száma ismeretlen.

Végül mégis sötétség falja fel
vonásainkat. Olyanok leszünk
egymás számára ketten,
mint akik más-más évszázadban éltek.

Elmaradt találkozás (I. 31.)

Születés (I. 1.)

Új égitest születik.
Pályája feketébb a feketénél.
Láttára megállnak döbbenten a felhők,
az úszó jégtáblák a partra csapni nem tudó tavon.
Kíváncsian dugják ki fejüket
a vízbe fúltak, hogy azonmód
sietve alábukjanak.

Hála (II. 22.)

Hogy még élek, neked köszönhetem,
aki társam lettél tizenhat éve,
bár nem valami nagy öröm a rozzant
testben duzzadó szellemi erővel
sínylődni, elviselni cselből
avagy félreértésből származó
bókot, képmutatók szemforgatását,
némán hallgatni végig a szofizmák
és mellébeszélések kórusát,
jóhiszemű eszközzé válni néha,
méltatlanok javára váló,
tisztátlan célok érdekében.

Holdfény (I. 2.)

Vetkőznek a sziklák a téli holdsütésben,
ledobják árnyékból szőtt ingüket,
gomolygó ködszoknyájukat
a széles tomporú, de meddő asszonyok.
Komoran tűrik a lábukat csapkodó
hullámok korbácsütését,
a szél szidalmait.
Szigorú arcuk számonkérőn fordul az ég felé.

Gregöria_Hill>!

Kolumbusz és társai (II. 8.)
    („H. Sz. Álomlátásai”-ból)

Fémsáv jelzi Ecuador napsütötte
földjén az egyenlítő vonalát.
H. Sz., a vállalkozó szellemű,
fél lábbal átlépi s megveti
egyik lábát az északi, másikat
a déli féltekén.
Kebelét büszkeség dagasztja:
hisz ez még senkinek sem sikerült,
se Kolumbusznak, se Napóleonnak.
Kár, hogy hamar fölébred.

Az átváltozás (I. 15.)

Szörnyeteget szeretni nem lehet,
ha mégúgy esdekelne is
szeretetért. Mit ér neki, ha szánjuk?
Százlábúvá változni nem muszáj,
elég, ha túl vén lesz az ember,
béna és magatehetetlen.
Senki sem emelkedhetik
tartósan felül önmagán.
Végül a szörnyeteg kiszenved,
kirándul a megkönnyebbült család,
s elégedetten falatozva
pihen a természet ölén.

Gregöria_Hill>!

Elmaradt találkozás (I. 31.)
(„H. Sz. Fohászai”-ból)

Ne hidd, hogy odatúl találkozunk.
Én sem hiszem. A végtelen időben
nem ismétlődik kétszer ugyanaz.
Esélyünk egyenlő a semmivel.
Még foghatom kezed.
Fölém hajolsz megnézni, alszom-e?
Végül mégis sötétség falja fel
vonásainkat. Olyanok leszünk
egymás számára ketten,
mint akik más-más évszázadban éltek.
Idegenebbek egy férfi s egy nő
arcképénél, akik semmit se tudnak
egymásról, hiába függnek
közös falon valami régi kastély
termében, ahol egyre sűrűbb
homály szivárog be az ablakon.