Lepkék 45 csillagozás

Kalmár Zoltán: Lepkék

Tarka, élő virágszirmok keringenek a napfényes réten. Különös lények ezek a színes szárnyú rovarok. Testük középső részében, a torban lévő parányi izmaik viszonylag nagy felületű szárnylapokat mozgatnak, melyek gyors repülésre, irányváltoztatásra teszik képessé őket. Jól ismert jelenség a lepkék rendkívüli szaglása és tájékozódása is. A hímek a nőstényt több száz méter távolságból is megtalálják, és a tápnövényt, amin majd az utódaik felnövekednek, csalhatatlan biztonsággal megismerik.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár Zsebkönyvek Móra

Móra, Budapest, 1981
64 oldal · ISBN: 963112519X · Illusztrálta: Csépe Magdolna

Olya>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Csak annyit tudtam a lepkékről, hogy szépek, színesek, nehezen lehet őket „elkapni”.

Nagyon tetszenek a zsebkönyv tömör leírásai, igényes rajzai. Egy teljesen kezdő számára is bőven elegendő információt tartalmaz.

Személyes kedvenceim lettek: az almafarontó lepke, az ördögszem-csüngőlepke, a pókhálós szilvamoly, a fenyőbagoly, a közönséges medvelepke, a nagy pávaszem, a halálfejes lepke, az ezüstös boglárka, a fecskefarkú és a kardoslepke.
A kedvencek kiválasztásában közrejátszott a szín, alak és nem utolsó sorban a nevük. A kedvencek megnevezése még nem jelenti azt, hogy rögtön fel is fogom tudni ismerni őket, de igyekszem :)

124 lepke, 124 rajz, 124 színes, rövid élet.
Tetszett.

negoti P>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Tudom, hogy milliószor kevesebbet tudok, mint amennyit nem, de arról fogalmam sem volt, hogy vannak olyan lepkék, amiknek a neve bagoly (és nincs a végén az, hogy lepke) :-D

KBCsilla P>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Szeretem nézegetni a napsütésben röpködő pillangókat, de eddig nem tudtam, hogy érzékelik a szagokat, illatokat is.

Egy kis nyár jött a télbe.

Könyvmolykisasszony>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Igazán hasznomra vált, mert eléggé erdős helyen lakom, úgyhogy néha betévedt egy egy moly…
Sikerrel meghatároztam a fajtákat, úgyhogy egy ideig elvoltam. :D

Perly>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Ehhez is csak azt tudom mondani, amit a Sáskák, szöcskék, tücskökhöz. Voltak benne számomra ismeretlen fajok, és volt egy-két olyan is, amit a valóságban láttam már, de a könyvben nem szerepel. A képek itt is gyönyörűek. :-) Pénzügyileg egy kicsit elavult (lehet). :D

Szodalit>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Nagyon szép, érdekes könyv, de száraz. Nem olvastatja magát annyira. Tudom, az ismeretterjesztöknél ez alapvetö, de van az a pont, hogy már nem annyira élvezetes. De a rajzok szépek, van mit tanulni ebböl a könyvböl.

krlany I>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Nah onnantól utáltam, mikortól meg kellett tanulni az összes latin nevét.

Stendhal>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

Sosem értettem, hogy lehet a rengeteg hasonló lepkét megkülönböztetni…

Smici P>!
Kalmár Zoltán: Lepkék

A biológiát rendkívül kedvelő emberként, és természetesen, mint természetbúvár, a lepkék rendje állt és áll a mai napig a legközelebb hozzám, ezen belül is a nappali lepkék csoportja. Iskolás koromban óriási jegyzett lepkegyűjteményem is volt, melyből csupán pár hazai faj hiányzott. Volt gimnáziumomnak ajándékozva azonban elkallódott, nem tartottak rá igényt egy leltározás során, és kidobásra került. Bármelyik múzeumban megállta volna a helyét, akkoriban sajnos rosszul döntöttem, hova is adom…
A könyv szépen rendszerezve mutatja be a leggyakoribb hazai lepkefajokat. Sajnos e kis kötet fölött is eljárt az idő. Bajos, hogy az illusztrációt rajzok alkotják, a fajbeazonosítás nem mindig adott, például a tűzlepkéknél, de főleg a boglárkáknál, ahol szinte csak nüanszok, egész kis apróságok különböztetik meg az egyes fajokat egymástól.
Információ szempontjából az itt fellelhető leírások kielégítőek, de sok helyütt, mint például a csüngőlepkéknél, vagy akár a boglárkáknál erősen hiányos. Néhol, csak futtában megtekintve, hibás a latin elnevezés is, például a fecskefarkú lepkénél, de ez lehet sima elgépelés is, amiből szintén sokat látni.
Hiányoltam számomra fontos és egyben nagyon szép, különleges hazai fajokat is, mint például a kis és a nagy színjátszólepke.
Egyáltalán nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy egyre kevesebb lepke vesz körül minket. Saját megfigyeléseim szerint is eltünőben vannak ezek a rovarok osztályának legszebb képviselői. Ez nagyrészt az emberi beavatkozásnak tudható be: az élőhelyek visszaszorulása, a hernyók tápnövényeinek visszaszorulása és természetesen vegyszerezése. Az eredeti élőhely megváltoztatása más természetes környezetté is ezt a hatást fejti ki: szülőfalumban a rétet halastórendszer váltotta fel, ennek köszönhetően sajnos a csüngőlepkék kompletten eltűntek, de nem látok azóta színjátszólepkét sem, melyek régebben nagyobb populációkban fordultak elő, és tűzlepke is csak 1-2 alkalommal került a szemem elé.
A nagyobb szárnyfesztávolságú éjjeli lepkék, mint például a szenderek sosem voltak tömegesek, manapság viszont már sajnos ritkák.
Nem elképzelhetetlen, hogy 1-2 évtizeden belül már csak könyvekből nézhetjük ezeket a repülő drágaköveket.
Aki meg szeretne ismerkedni a lepkékkel, annak nyugodt szívvel ajánlom ezt a könyvet, de akár még kezdő természetbúvároknak is. Komolyabb fajmeghatározáshoz, fajtérképezéshez, behatóbb ismeretszerzésre azonban már nem alkalmas. Az effajta tevékenységhez már beszerezhető információdúsabb, több és jobb minőségű képekkel ellátott határozó- vagy szakkönyv.

Olya>!

Halálfejes lepke (Acherontia atropos). 9-13 cm. Áprilistól októberig, este repül. Földközi-tenger melléki hazájából hatalmas távolságokra elrepül. Különösen kedveli az édes nedveket, ezért gyakran behatol a méhkaptárakba. Ha megfogjuk, fütyülő, zúgó hangot ad. Hernyója zöld, sárga és kék, ferde csíkokkal; főleg a burgonyán, de más növényeken, például a dohányon, maszlagon, ördögcérnán, jázminon, olajfán is él. A földben bábozódik.

Kapcsolódó szócikkek: halálfejes lepke