A ​kétezer éves papír 4 csillagozás

Egy csodálatos anyag születése
A papír meghódítja a világot
„Soha el nem múló dolgokat készítünk”
A gépi papírgyártás kezdetei
A papírkészítés művészete napjainkban
A legyezőtől az integrált áramkörig
A papíripar jövője

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gondolat zsebkönyvek Gondolat

Gondolat, Budapest, 1980
126 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632809076 · Illusztrálta: Szabados Margit

Nienna001 P>!
Kalmár Péter: A kétezer éves papír

Voltunk @Szürke_Medve -vel a miskolci Papírgyárban, ahol van egy papírtörténeti kiállítás, és még papírt is lehet meríteni középkori módszerekkel. Nagyon élveztem!

Amikor ezt a könyvet olvastam előjöttek a kiállítási emlékek, a nagy makett, aminek a padlásán szárították a papírt,vagy épp a papír vastagságát mérő műszer, amit ki is lehetett próbálni, valóban működött.

Jó összefoglalás, kis terjedelemben, színes képekkel. Tetszett. Volt egy rész, amit simán átlapoztam (egy tervezett hatalmas szovjet cellulózgyár) mivel irreleváns volt (nem néztem utána, hogy vajon tényleg megépült-e, bár presztízsberuházásnak tűnt és arra többnyire volt pénz). Emiatt nem vonok le csillagot, mert ez a korszakból adódóan kötelező elem volt, a tényleg történészi, szakmai munkát nem érinti.

Bevezetésként más íráshordozókrólis ír, de nem tér el a témától, ez csak pár oldal. A papír kezdetétől egészen a jövőbeli feltételezhető elemekig viszi végig a gondolatfonalat, utána pedig a gyártás és ellenőrzést veszi végig. A jövőbe nem láthatott, így az ultrahang alatt látható jeles papírról nem volt feltételezése. (Pedig nekem ez volt a kedvenc részem az egész papírkiállításon, amikor UV fénnyel világítottuk meg a kiállított pénzeket.) Ajánlom, bár lehet, hogy aki nem ilyen elvetemült történész ember mint én, az talán száraznak találja majd.

takacsot>!
Kalmár Péter: A kétezer éves papír

Nagy könyvolvasóként érdeklődve vettem kezembe, mint a könyvek egyik legautentikusabb adathordozójának, a papírnak a történetét. Teljes történet az írástudás fejlődésével együtt haladt. papír előtti adathordozók, papirusz és pergamen is igen érdekes volt. Majd maga a papír. nem csak a története, hanem a papír gyártásának technológiai leírása is (laikus szinten). A legvégén pedig a papírgyártás mai magyar helyzetét is megismerhetjük. Pontosabban azt az időszakot, amikor a könyv készült (nem éppen mostanság :) )

Könyvbarátoknak érdekes olvasmány. Egyébként max a papírgyártás iránt ténylegesen érdeklődőknek éri meg.

Kasztór_Polüdeukész>!

A „papír” leghétköznapibb szavaink egyike. Újság, autóbuszjegy, zsebkendő, levél, zacskó, doboz, törülköző, könyv és még ki tudja hányféle formában kerül naponta a kezünkbe.

Előszó

Kasztór_Polüdeukész>!

Az írást, a gondolatok rögzítésének sokáig szinte egyetlen módját, mintegy 5000 éve használja az emberiség. Az írás előzményei egészen az ősember koráig nyúlnak vissza. A kőkorszakbeli emberek barlangrajzai, sziklaképei a
környező világot ábrázolták.

Kasztór_Polüdeukész>!

A papírkészítő műhelyekben szerettek énekelni. A legismertebb munkadal német nyelvterületről származik:

Wir machen die Sachen die nimmer vergehn
aus Tücher die Bücher
die immer bestehen;
Wir schikken zu drükken den Drukkern von hier
die geben das Leben dem todten Papier
dort stampffen die Stampffen die Hadern und Lumpen
dort strudeln und wudeln die plumpenden Pumpen;
dort presset
dort lässet man leimen Papier;
dort schälet
und zählet und giebt mans herfür.

A dal lüktetése, ritmusa magával ragadó. Szabad fordítása éppen ezért csak a tartalmát adhatná vissza. Így kezdődik:

"Soha el nem múló dolgokat készítünk,
a rongyokból könyvet,
mely mindig él velünk…"

Kasztór_Polüdeukész>!

Heine egy dalában például így ír róla:

"Ha az ég minden csillaga író
S maga az ég papírból lenne,
Szerelmünk leírni mégsem tudná
Minden írónak ezer keze".
(Kalmár Vera fordítása)