Mű- ​és valódi élvezetek 3 csillagozás

Kálmán C. György: Mű- és valódi élvezetek

A ​kötet Kálmán C. Györgynek az elmúlt 12 évben megjelent magyar irodalmi tárgyú kritikáiból válogat. Az első rész a közelmúlt örökségével foglalkozik (Rejtő Jenővel, Nagy Lászlóval, Mándy Ivánnal, Mészöly Miklóssal stb.). A következő fejezet kortárs írókról közöl két-két méltatást, Bodor Ádámot, Konrád Györgyöt, Parti Nagy Lajost, Tar Sándort, Kukorelly Endrét és Háy Jánost méltatja. Végül a harmadik rész az Esterházy Péter munkásságáról írott recenziókat tartalmazza, zárlatként a Fuharosoknak az olvasói vizsgálódásokra is reflektáló szimbolikus érvényű elemzésével.
„Nem tudom, vannak-e tanítványai vagy követői Kálmán C. Györgynek, a kritikusnak. …annak tudniilik, aki az ő általa járt utat választaná, legelőször is ki kellene alakítania az övéhez hasonlatosan egyéni, rugalmas, humorral és töprengéssel megalapozott kritikai beszédmódot. Neki nem lehetnek »klónjai«, mert nem gyárt készen átvehető nyelvi paneleket, hanem a tárgyhoz alkalmazkodva minden szövegében újra kitalálja… (tovább)

Róluk szól: Petri György, Rejtő Jenő (P. Howard), Csalog Zsolt, Hajnóczy Péter, Kertész Imre, Esterházy Péter, Tar Sándor, Kukorelly Endre, Háy János, Térey János

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Élő irodalom Jelenkor

Jelenkor, Pécs, 2002

vargarockzsolt>!
Kálmán C. György: Mű- és valódi élvezetek

Csak azokat a kritikákat olvastam el, amelyek olyan könyvekről íródtak, amelyeket olvastam. Rejtő: A három testőr Afrikábanjával kezd, ami jó húzás, de én jobbat írtam volna. Az elemzés alapos, komoly, túl komoly. Azért érdekes. Nagy László dolgozata hatalmas vihart kavart. Azt állította – itt most egy rendkívül árnyalt megfogalmazásnak volna helye, amelyet mellőzök –, hogy Nagy László egy felfújt hólyag. Ez a tanulmánya először 1989-ben jelent meg, de még idén is olvastam egy tanulmányt egy folyóiratban, melynek szerzője – egy többéves kutatási projekttel a háta mögött – vitatkozik vele. Kálmán C. olyan feketebárány lett, mint Spiró György vagy Kertész Imre. Petri György Örökhétfő c. szamizdatban megjelent kötetéről korrekt az elemzés, miképpen Csalog Zsolt: Parasztregény c. remekéről és Kertész Gályanaplójáról is. Hajnóczy ügyében vitatkoznék vele, de fölösleges. (Egy csomó kritikusból hiányzik a fogékonyság, ahhoz, hogy meglássák Hajnóczy zsenialitását a kín esztétizálásában. A szenvedésben. Azt mondják, Ottlik a létezés szakmában utazott – nos hát Hajnóczy, mint József Attila, a szenvedésben. De ez legyen zárójelben.) Van még – értő – szó Tarról, Kukorellyről, Háyról és Téreyről, de számomra a legérdekesebbek az Esterházyról írt tanulmányai. Különösen a Termelési regényről írott gondolatai tetszettek – egyszer majd megpróbálom divatba hozni ezt a regényt.
Összefoglalva: provokatív és alapos, érdekes tanulmánykötet. Pl. @Frank_Spielmann úrnak ajánlanám, ha éppen nem volnánk haragban.