Kéz ​a levegőben 60 csillagozás

Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Kállay ​Eszteré a most induló költőnemzedék egyik legeredetibb hangja. Halk és radikális líra ez, mintha éppen a csendekből, az alig hallható közlések élességéből fakadna radikalizmusa és ereje. Utazások és mozdulatlanságok, ismerős idegen nyelvek és ismeretlen hallgatások váltakoznak a kötet lapjain. Taxik és repülőterek, nyugat-európai külvárosok uszodái és budai zöldségesek – a Kéz a levegőben verseinek lírai alanya sokfelé jár, és mindenhol figyel; felidézi gyerekkorát, átgondolja családi és társas viszonyait, a gyász állomásait és a szerelem megállóit, közben önmagára pillant, saját testére és tudatára. Ironikus és kíváncsi. Kérdez, nem állít. A kötet egyik médiuma a nyelv, a saját nyelv és az idegen nyelv; másik fontos közege pedig a víz. Kállay versei távolról idézik Pilinszky János és Takács Zsuzsa líráját, de megoldásai és meglátásai, költői eszközei (fokozások, váltások, nagyítások) igazán egyedi poétikát hoznak létre.
Kállay Eszter 1994-ben született Budapesten, a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Időmérték Magvető

sebzek>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Mostanában olvastam egy esszét Nemes Nagy Ágnestől, amiben a modern költészet és a befogadó viszonyáról ír, a modernség iránt egyszerre jelenlévő elutasításról, és az ahhoz való vonzódásról. A fő probléma, hogy a közönség imádja Radnótit, de ha valaki a jelenben úgy írna, mint Radnóti, az érdektelen lenne.

Na most Kállay Eszter kötete egyszerre modern és befogadható. Érdekes képekkel dolgozik, saját atmoszférával, hanggal rendelkezik, és van iránya a verseknek. Háromszor olvastam végig, mindannyiszor előnyére vált.

Az idegennyelv, mint téma behozása érdekes volt (még nem találkoztam vele versekben), valamint a megvalósítás is kiváló. Úgy foglalkozik vele, hogy bárki megértheti, nem megy át intellektuális utcaiharcba. Egyszerre rezeg a korral, és járja a saját útját.

Az eddigi legjobb verseskötet, amit kezdő fiatal írótól olvastam. Nagy varázsa van ennek a dicséretnek. spoiler

giggs85 >!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Hosszabban most nem szeretnék róla írni, de az utóbbi idők egyik legígéretesebb induló-verseskötetének tartom.

Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Nem szeretek verset azonnal értékelni, általában alszom rá, van, hogy elég egy nap, néha hetek telnek el, és gondolkodom. Ezek általában azok a kötetek, amelyek verseivel mély nyomott hagyott bennem. És úgy érzem most itt nem ez történt. Húztam halasztottam, hogy elmondja mit is gondolok róla, míg végül oda jutottam, hogy semmit. Ha ezek a versek olvasáskor fejtettek is ki valamilyen hatást rám, azok most már nincsenek meg. Ez a kötet annyira nem került hozzám, pedig ez volt Kállay Eszter első kötete, amit olvastam. A kortárs magyar versekkel valahogy nehezen tudok kapcsolódni, és ezeket olvasva, és újra olvasva a kötetben megjelölt verseket is azt gondolom ez nem nekem szólt. A versek nem nekem íródtak, ha mégis én nem értettem meg. Ugyanazt tudom itt is mondani, mint O'Hara esetében, versek a mindennapi életről nekem nem adnak vers érzést. Sok érdekes sora volt, amelyek tökéletesek lettek volna egy tumblr posztban is. Éppen ezért talán jobb is, ha nem mondok mást csak annyit, sosem gondoltam volna, hogy egy versben dm kuponok beváltásáról fogok olvasni.

Cukormalac P>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

„talpig nehéz a hűs iszap
a tenger sem telel
odamegyek hol zeng a kút
s hegek pirulnak el
teérted kel szava
emberi félelemmel
a szó nem bír maga”
(ala V. – ala olvas)

Nagyon sok kortárs kötet megfordul mostanában a kezeim között, több most induló költőé is a régi motorosok mellett, de eddig Eszteré volt az egyetlen, amire felületesen átfutva is azt mondtam, hogy megér egy komolyabb próbát, úgyhogy hagytam, hogy vigyen magával és szinte egy levegővel (tudom, ez nagyon rossz volt) olvastam végig verseit. És írtam le ezt a mondatot. Nagyon jól ír – gyenge darabja nincs is a kötetnek –, ráadásul szerteágazó témákban – megjelenik például a maszkviselés is vagy éppen a taxiban utazás, ahogy az egy versben megjelenhet –, ezekkel a versekkel pedig rávett arra, hogy ezentúl kövessem a pályáját.

csucsorka IP>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Nekem kötet, aminek a szerzője a sorok alapján nem szimpatikus, a témáihoz meg alig-alig van közöm, még sosem tetszett ennyire. Pedig @Aes meg én is valahogy mindig oda lyukadunk ki a verseskötet-értékeléseknél, hogy muszáj kapcsolódnunk, mert különben megette a fene az egészet, erre itt vagyok, nem kapcsolódom, és nekem ez tetszett!

Ugyanitt: mindig vérzik a szívem azokért a kötetekért, amikből sok-sok sort tudok kimenteni, de teljes verset egyet sem. Ez is egy ilyen lett sajnos.

AeS P>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Sokáig kerestem a kapcsolódási pontokat ezzel a kötettel, mert nekem a líránál muszáj, hogy tudjak kapcsolódni valahogy, alanyi olvasó vagyok, vállalom. Nem mindig léptünk egyszerre Kállay Eszterrel, bár a sorai tartalmassága és szépsége felől így sem volt kétségem. Aztán jött a befejező vers link, amire nagyon jó lenne sokáig emlékezni, igyekszem.

virezma>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Bajban vagyok a 2020-ban megjelent verses kötetek zsűrizésével, sorra teszem le őket azzal az érzéssel, hogy „na, ez biztos nem lesz rajta a tízes listámon”. És akkor itt van ez a költő a semmiből (számomra legalábbis); olvasom egyik verset a másik után, és nem tudok vele mit kezdeni, csak zsigerileg érzem, hogy őt fel kell tenni a térképre.

deaxx>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Vékony, napsárga kötet, ami először egy generációs élményt hoz (talán a fiatal felnőtt lányokét), aztán jönnek az érzékeny sorsleírások, kijjebb nyílik a világ.
Szokatlan asszociációk, a kifejező képek, de csak egy lépés távolsággal, objektíven.
Főleg a kötet első felét érzem jól sikerültnek – valahogy a végefele aztán elfogyott az erő.
Erős kezdetnek mondom a kötetet, kezdetnek, amiben van lehetőség egy még erősebb folytatásra.

theodora P>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Az idei megjelenések között szemezgetve nyúltam rá erre a kötetre – Kállay Eszter első kötete, akitől biztosan szeretnék még olvasni (és ezt a kötetet is majd újra).
Olyan témákról, helyzetekről ír amiket közel éreztem magamhoz: egyrészt a női létből fakadó élethelyzetek, másrészt életkori és gondolkodásmódbeli hasonlóságaink miatt. Megjelenik a gyász is, idegenségérzet külföldön, de mindennapi helyzetek is, amikkel az olvasók többsége könnyen azonosul.

Carolynd>!
Kállay Eszter: Kéz a levegőben

Nekem néha túl szenvedélymentes ez a költői hang. De alapvetően nagyon tetszett a kötet. Ami nagyon ritka egy első kötetnél: szinte minden vers ott van. Remek, ígéretes költő.

giggs85 >!

nekem majd a cipőmön összegyűlt port tegyétek urnába,
járások emlékét, azt kelljen eltemetni.

marianngabriella P>!

úgy magyarázom az emberi viszonyokat,
mint a nyelvtant: olajozottan simulnak
a számba a szavak. ne szakíts meg azzal, hogy
ezek nem az enyémek,
hogy a tereket egy struktúra tartja fenn,
ami bekérgesíti a gyomrot és a torkot.
nem tudnám felköhögni azt, amit ez kihozna belőlem.

tereim (részlet)

nagyjából három hete
láttalak, az a fajta találkozás, amikor tudtok egymásról,
de a fennálló szociális kódok szerint
nem köszönhettek.

társasági közhely (részet)

marianngabriella P>!

az az igazság, hogy kíváncsi vagyok
rád, mint mindenkire, akit csak más történeteiből ismerek.

társasági közhely (részet)

marianngabriella P>!

mi történik a halál után
a be nem váltott dm pontokkal, a h&m kuponjaimmal,

felhalmozás (részlet)

marianngabriella P>!

örökölni lehet, mint a lakásokat,
mint a traumákat, adósságokat,
rossz fogakat és hajlamokat.

apátia (részlet)

félek, hogy árnyékba lépek

meddig tart egy koszorú, kérdezem,
és főleg, hogyan áll össze,
dobbanásból vagy verésből,
milyen hosszú egy érhálózat, és meddig működik
a pacemakerem – sajnálatot kelt bennük, vagy szexualizálják,
mikor hogy, de mindig itt lesz.
körülötte a bőr puhán behajlik, párnaszerűen domborodik,
nem porhanyósan, mint koszorúk körül a föld.

nekem majd a cipőmön összegyűlt port tegyétek urnába,
járások emlékét, azt kelljen eltemetni.
a temetésről hazafelé félek, hogy árnyékba lépek,
és nem pocsolyaként fröccsen majd szét,
hanem a bokám körül összezár.

kék bolygó

lélekvesztőnek hívják. talán az utolsó gondolat, mielőtt
belealszom a természetfilmbe – a mai feladat.
blue planet, a világ legnagyobb sírja,
percenként temet.
az emlékezés egy felbukkanó test,
a tenger új világ.
eldobható testek és eldobható palackok gyűjtőhelye,
a kolonizált tudat óceánmélye.
az óriásteknős orra mentőmellénybe tekeredett.

hallgassuk a tenger nyelveit, blue planet, az egzotikum.
utazásról szól a tenger, kalandozásról egy jobb világba,
új felfedezésről.

amit a természetfilm megszelídít bennem,
hirtelen fulladást kelt.
a tenger hiánya sürgető levegővétel,
de a só beleköltözött a levegőbe,
a só a levegőbe költözött.

kék bolygó

budapest újra megköt

visszajöttem, és emlékeznem sem kell, maguktól
beindulnak a test önfegyelmező mechanizmusai.
körülöttem hártyavékony páncél, egyetlen gesztusba
sűrűsödik – az elutasítás gyakorlása, újra meg újra.
az éjszakai helyek előtt épp mindenki szünetet tart, teleszemetel egy
négyzetmétert, fáradtan megsodort mondatokkal tartja ébren
a beszélgetést. elsétálok mellettük.
ez nem biztonsági telefonhívás, hanem egy mély szorongást
keltő gondolat szélén abba kapaszkodom,
hogy a gyerekeknek vigyázniuk kell az anyákra.
bekanyarodom a nagy diófa utcába, ebbe a szűkülő akváriumba,
és mint egy úszó, aki a mélyvízből önbizalmat nyert,
egy lendülettel küldök el három minden rendben lesz sms-t.
budapest akkor tud működni, ha kontroll alatt tartod,
mert téged is kontroll alatt tart a város.
név, születési hely és dátum, lakcím, ki tudja, hányfelé
szöknek. lekövetni nem lehet, a következményekről
az idő dönt. középkorú férfi az idő, hozza a történelem nagy
döntéseit. nem az ő asztalához ülök, hanem a tiedhez.
tartsuk egymást ébren, ne pihenjünk, ne várjuk meg,
amíg az idő az asztalhoz ér.

budapest újra megköt

marianngabriella P>!

ma távol érezlek magamtól. mintha
egy óceán partján állnál, árad
belőled a pára, a hajam vége belegöndörödik.

koptatás (részlet)