Nagy ​döntések (D.A.C. 5.) 124 csillagozás

Kalapos Éva: Nagy döntések

A sorozat ötödik részében Flóra és barátai életük egyik legnagyobb kihívásával szembesülnek, ami alapjaiban rengeti meg az eddig se eseménytelen, de azért nyugodt gimis világukat. A probléma középpontjában Ági és Ákos áll, de miközben Flóráék minden erejükkel próbálnak segíteni nekik, Ginny is egyre különösebben kezd viselkedni. Eközben pedig közeledik az utolsó tanév, a nyelv – vizsgák, a szalagavató, és hőseink hirtelen ijesztően közel kerülnek az olyan távolinak hitt jövőhöz tarts velünk, nevess, sírj, töprengj és keresd a megoldásokat a D.A.C. jól ismert csapatával.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Manó Könyvek, Budapest, 2016
Manó Könyvek, Budapest, 2016

Pásztor Ákos · Fellegi Flóra · Halász Dániel (Dani) · Balla Ági · Orosz Gábor (Gabe)

Kelemen_Hanna>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Szeretem ezt a sorozatot, mert olyan, mint az élet. Ismerős minden szituáció, minden szó, minden gondolat. Teljesen el tudom képzelni, hogy velem vagy a barátaimmal ugyanezek ugyanígy megtörténnek. Ahogy majdnem így meg is történnek olykor. És csak azért nem ötpontos, mert kicsit túl életszagú. Nincs benne semmi olyan, ami elvarázsolna, kiszakítana a hétköznapokból. Olyan, mint egy valóságshow. Egy okos, érzékeny író által megírva.

GytAnett>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Még mindig nagyon szeretem ezt a sorozatot, mert annak ellenére, hogy minden rész komolyabb témát dolgoz fel, mégis könnyed történetként tálalja, amit tényleg néhány óra alatt el lehet olvasni. Eddig minden résznél úgy jártam, hogy olvasás közben meglepődtem, hogy már 100 oldalon túl vagyok. Le tud annyira kötni, hogy elfelejtsek az órára nézni, és emiatt időben lefeküdni. :D Tegnap este is csak az első 1-2 fejezetet akartam elolvasni, aztán a felénél mondtam azt, hogy most már muszáj lesz aludni is. :D Továbbra is kedvelem a csapatot, úgy látom, hogy most már aztán tényleg teljesen összekovácsolódtak, és igyekeznek együtt minden problémát megoldani, a másik segítségére lenni. Flóra időnként tud még idegesítő lenni, de már lényegesen jobb volt a helyzet, mint a negyedik részben.
Viszont annak ellenére, hogy nagyon gördülékeny, magával ragad, és a kezemben marad a könyv, sajnos le kellett vonnom egy csillagot. Számomra nagyon összedobottnak tűnt ez a rész. Zavaró volt, hogy heteket, hónapokat random ugrottunk az időben, eddig ez nem igazán volt jellemző. Éppen emiatt nem éreztem annyira kiforrottnak sem a történetet. Nem bírtam teljesen beleélni magam, mert nem volt elég időm rá. Most sokkal kevesebb szerep jutott a többieknek is. Nem tudtam meg úgy igazából, hogy valójában miről mit gondolnak. Pár szó, és ennyi. Azt hiszem, hogy ebből a sztoriból gond nélkül ki lehetett volna hozni 3-400 oldalt, és talán ez nem zavart volna, lett volna elég hely kifejteni.
Ez a rész dolgozta fel eddig a legkomolyabb témát. spoiler
Ezt a kötetet valahogy nem éreztem valóságosnak, holott eddig ezt kedveltem igazán a DAC-ban. Mindenesetre nagyon kíváncsi vagyok a következő részre, hogy mi lesz a folytatásban.

Gelso >!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Azt hiszem, mások szavai alapján többet és talán még annál is többet vártam a könyvtől.
Terveztem, hogy elolvasom a könyvet, sőt, egy gimis lány ismerősöm anyukája szavai alapján, hogy inkább ezt a a sorozatot emlegetik és becsülik, szemben az LL-könyvekkel – (amit, valljuk be olvasatlanul is igencsak kétlek), titkon reménykedtem, hogy az előzményeit is el fogom – de most úgy érzem, ez alapján a rész alapján, hogy nem fogom.
Kicsit sajnáltam, hogy a Merítés-díj listaösszeállítás-végéig nem tudtam elolvasni – idő híján nem jött össze – most befejezvén a könyvet, ezt egyáltalán nem sajnálom.
Továbbra sem tettem le arról, hogy LL-könyveibe még belekóstoljak, továbbá már több tinisorozatba belekukkantva, még mindig a Sohonyai-sorozatra vagyok kíváncsi.
Lévén, hogy a DAC-könyvek közül ez az első olvasásom, nem ismerem és nem ismerhetem az előzményeket, a szereplőket is ebből ismertem meg – alaptémája egy véletlen „baleset”, és az, mit kezdenek ezzel a „problémával” az érintettek, és maga a DAC-közössége. Témáját tekintve közös témát érint a Léggömbök-kel – hasonló életközegben: gimiben, végzős évben, ám való igaz más élet adta helyzetben – mégis úgy éreztem, színvonalában a Léggömbök magasan a DAC5 felett helyezkedik el. Érzelmileg sem vitt magával, „nem volt időutazásom” az én végzős gimis éveimbe. Ezt a könyvet sokkal felszínesebbnek ítéltem meg; nem erre számítottam, mert a Massza c. könyve alapján Kalapos Évát alapos és „mélyrenéző”, elemző szerzőnek ismertem meg.
A szereplők tekintetében Ákost és Ágit nagyon szimpatikusnak és igencsak bátornak, (szülőként írom: és nem követendőnek) nevezném, én most azt mondom, mégha nem is értek egyet döntésükkel, példaértékű, ahogyan döntésüket bátran, és minden bizonnyal felelősségteljesen meghozták, elvállalták és elindultak egy lehetséges úton.
A többi szereplőről sajnos nem kaptam ennyire kiforrott képet, szinte mindenkit felületesen ábrázoltnak láttam, olvastam volna még jellemükről, életükről, terveikről – meglehet, az előzmények, azaz a sorozat többi részének ismerete inkább megvilágította volna ezeket a hiányosságokat – de pl. a Tükörlelkek esetében sem és a Szállj szabadon! esetében sem volt erre szükség…
Nagyon szimpatikusnak ítéltem meg az osztályfőnöküket Johnny bát, igencsak emlékeztetett az én egykori általános iskolai osztályfőnökömre – de sajnos, róla is eléggé hiányosak az ismereteim, jó lett volna tudni, mi volt a konfliktus forrása közte és Flóra közt.
A baráti társaságból Ágin és Ákoson kívül Ginnyről esik valamivel több szó, a társaság többi tagja közül, pedig én pl. olvastam volna szívesen Zsaniról, és táncos terveiről – gyakorlatilag semmit nem tudtam meg erről az oldaláról ebből a részből.
Flóráról eleget megtudtam, kedves, aranyos, amolyan ahol-tud-segít-típus, de feltételekkel figyelem ezt a túl jóságos oldalát.
Érdeklődve olvastam volna azonban többet a testvéréről: Gergőről (Geri) – magánéletéről és zenei indulásáról. Hasonlóképpen az új, kibontakozó, kialakuló családi-szülői viszonyokról: apáról és Kingáról.
Dani nekem túl jó volt. Kételkedtem, de elfogadtam, mert mért is ne?
Felmerült még egy bizonyos Gabe – talán Zsani barátja, róla is többet kéne tudnom, hogy ismerjem a teljes DAC-közösséget.
Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy a teljes sorozat alapján kellene teljes jellemábrázolást kirajzolnom, de sajnos, nem tudtam ezt megtenni egyetlen rész elolvasása alapján – jövőre elolvasom a DAC6-ot, ha picit változik a helyzet, meglehet, hogy elolvasom visszamenőleg az előzményeket, de most inkább úgy áll, hogy nem.
Nagyon nyitott voltam és nagy bizalommal, és ezáltal nagy várakozással fordultam a könyv és a sorozat iránt – talán ez volt a gond…

Mindent egybevetve, örülök, hogy Ákost és Ágit megismerhettem, és Flórán keresztül Kingát, de nem ismerkedhettem meg olyan alaposan a szereplőkkel, mint szerettem volna, ezért most így utólag nem is nagyon bánom, hogy nem tudtam besorolni a Merítés-díj / ifjúsági irodalom (2016) top10-be.

@meseanyu Merítés-díj / ifjúsági irodalom (2016) kihívásához.

103. old.
„ha a világ megítél téged anélkül, hogy ismerné a helyzeted, akkor nem veled van baj, hanem a világgal.”

Fangirl033>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Egy baj volt csak a könyvvel: Túl rövid volt!
Ebben a részben nagyobb hangsúlyt kapott spoiler de azért, tudni lehetett, hogy spoiler Dani és Flóra édesebb, mint valaha, Kingával is megbékéltem már a negyedik rész óta, Ginny és Hans távkapcsolata egyre nehezebb, ez volt a másik fő mellékszál a történetben, kíváncsi vagyok, vajon mi sül ki ebből az utolsó részre.
A D.A.C. Az egyik kedvenc sorozatom, nehéz lesz megválni Flóráék csapatától.

polite_menace>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Olyan semmilyen volt… Olyan, mintha nem is történt volna benne semmi, de közben mégis, mert azért 200akárhány oldalon muszáj, hogy tartalom is legyen. Nem dobtam tőle hátast, őszintén, az előzőtől se, de már kíváncsi vagyok, mi lesz Flóráékkal. Ha már Flóránál tartunk.. Ez a lány valami borzalom! Hogy bírják vele a barátai… Oké, tény, hogy van pár jó pillanata, de összességében olyan mindenlébenkanál, hogy ott vágnám pofon. Maradjunk annyiban, hogy nem ez lett a kedvencem a sorozatból, viszont pozitívum, hogy segített egy 5000 évig tartó olvasási válságot megelőznie/megfékeznie.

Rácz_Stefán_Tibor IP>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Rendkívül fontos téma, jó megközelítés, hiteles és realista reakciók jellemzik a DAC ötödik kötetét. Kalapos Éva ismét eltalálta, hogy miként kell szórakoztató stílusban átadnia a fontos mondanivalót, a karaktereket pedig továbbra is csípem, akárcsak a sorozat keserédes humorát. Még belegondolni is borzasztó, hogy egy kötet és véget ér a DAC. Hiányozni fog!

Kalapos Éva: Nagy döntések

Nem is tudom mit mondjak… Az irono ismet olyan tema(k)hoz nyult, amikhez altalaban senki sem mer. Jo volt „atelni”,hogy hogyan birkoznak meg a feladattal. Ennek ellenere unalmasnak tartottam. Egyaltalan nem kapcsolt ki, es valahogy elveszett az a varazs, ami az elozo reszeknel fogvatartott… Remelem, hogy a zarokotet jobban fog sikerulni az irononek.
A 3,5 csillagot a tema miatt adom, amugy nekem kicsit unalmas volt es a borito sem tetszik.

Röfipingvin P>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Szerintem ezt a sorozatot igazán beszerezhetné minden iskolai könyvtár…

Dóriღ>!

Ez kellett most nekem!
Már egy ideje az volt a problémám, hogy egy könyv sem tud lekötni, aztán jött a D.A.C új része, és visszaállt a világ egyensúlya. Egyszerűen nem tudtam letenni, „pár” óra alatt elolvastam.
Nem gondoltam, hogy ez a rész még komolyabb, még „durvább” lesz, mint az előzőek. Azt hittem, ezek után ez lehetetlen. De tévedtem! Ez a rész sokkoló volt, mégis kicsit nyugisabbnak éreztem, mint az előzőeket.
Sok minden történt, közben mégis rohant az idő, néha kicsit elvesztettem a fonalat, hogy hol is vagyunk éppen. Lehetett volna hosszabb, kevésnek éreztem.
Nagyon tetszett, alig várom, hogy olvashassam a következő részt!

Tinah>!
Kalapos Éva: Nagy döntések

Nem volt rossz, de nagyon rövid volt a sorozat többi részéhez képest. Tetszenek a témák, amiket feldolgoz, bár egy cselekményszálra épült a könyv, ami szokatlan, és nem is volt annyira kidolgozott, mint az előzőek.
Flóra néha sokszor idegesített a kíváncsiságával, és hogy ő mindenkit meg akar „menteni”. Szegény Danival alig foglalkozott, aki szerintem túlontúl puhán érzékeltette főhősnőnkkel, hogy néha rá is kéne időt szakítania. Mégis csak a szerelme/barátja, így azt vártam, hogy majd lesznek romantikus séták, beszélgetések, filmezések, cuki összebújós esték.. Erre mit kaptam? spoiler Tehát úgy érzem, hogy az előző részeket nem múlta felül, és kissé egyhangú lett. Emellett persze élvezhető az olvasása, mert jó a humora, és a nyelvezete.

Zzsófi>!

[…] ha a világ megítél téged anélkül, hogy ismerné a helyzeted, akkor nem veled van baj, hanem a világgal.

Zzsófi>!

Az egyéniség ott kezdődik, ahol az összehasonlítás véget ér.

BiankaღAsLight>!

Csak az éreztem: félek, hogy megint túl gyorsan változik minden, forog a körhinta, nekem pedig nincs már hely rajta, csak állok mellette, és nézem, ahogy a többiek száguldanak.

224. oldal, 15. fejezet- Hercegnők éjszakája

Zzsófi>!

Végülis mindenkinek kell egy mágikus hely,ahol a gondok egyszer csak maguktól megoldódnak,vagy legalábbis egy időre kevésbé tűnnek fontosnak. Vagy nem?

Tinah>!

– Csak néha szeretnél te lenni az, akit megmentek, ugye? – Megpusziltam az orra hegyét, ő pedig komoly arccal nézett rám.
– Erre most csak valami olyan rózsaszín válaszom lenne, hogy az angyalkák szivárványosat hánynának a mennyországban, szóval jobb, ha csak annyit mondok, hogy ja.

Kapcsolódó szócikkek: Fellegi Flóra · Halász Dániel (Dani)
_Vivcsu_>!

-Nyelvtannácik vagytok-szögezte le Gabe. Ginny mérgesen felhorkant.
-Nem, csak ha valaki nem tud írni, ne csinálja. Én se szórom tele az üzifalakat egyenletekkel!

92. oldal, 7.fejezet-Veszettek

Zzsófi>!

Kiugranak a repülőből egy közös ejtőernyővel, és reménykednek, hogy kinyílik. Mert akkor viszont tuti, hogy úgy fognak repülni, mint senki más.

Cheril>!

– Fú, haver, amikor anno megjelentél Flóra körül, ezt ki se néztem belőled!
– Kösz, gondolom, ez egy bók volt – mosolyodott el a pasim. – Te is nagyon csinos vagy.
– Nagyon csinos?! – háborodott fel Zsani, és a testhez simuló, irtó szexi borvörös csipkeruhájára mutatott. – Négy, azaz négy órát dolgoztam ezen, erőltesd meg magad!
– Oké, akkor gyönyörű! – vágta rá Dani megadóan, és Gabe meg ő összevigyorogtak. – Nem dicséred eleget a nődet, tesó?
– Á, a nőmet nem lehet eleget dicsérni.

_Vivcsu_>!

-Persze. Ha felelősséget kell vállalnod valamiért, akkor „már tizenhét vagy”, de ha arról van szó, te mit akarsz akkor „még csak tizenhét”.

24-25. oldal, 2.fejezet-Későnérők

Hami25>!

-Haver, összesen négy szót mondhatsz egy nőnek, ha a súlyáról van szó- oktatta ki Gabe. -Ez a négy szó pedig: „remekül nézel ki drágám”!

D.A.C. sorozat · Összehasonlítás