Kalandra ​fel! 21 csillagozás

Kalandra fel!

Olvasni ​élmény. És óriási erő!

Igen, olvasni egyben a leghasznosabb szórakozás is. A könyvek szeretete, a jó olvasáskészség valóságos szuperhőssé avat.
Gyermekeink hamar kiemelkednek a korosztályukból, és minden akadályt könnyebben vesznek.

A Kalandra fel! kedvcsináló olvasókönyv
a könnyed, élménnyel teli olvasásért.

Alsó tagozatosoknak szól. Azoknak, akik most birkóznak a betűkkel, és azoknak is, akiknek már van olvasási gyakorlatok, de szívesen olvasnának még könnyedebben. A nyúlfarknyi versikéktől a néhány oldalas mesékig sorakoznak az olvasnivaló. Így minden gyermek megtalálja benne a maga sikerélményét.

Könnyű olvashatóság, humor és jó történetek.
Mindez lebilincseli a gyerekeket, és igazi örömmé teszik az olvasást.
Szívből ajánljuk minden tanító és szülő figyelmébe!
Használják és ajánlják szeretettel 5-10 éves gyerekek szórakozására,
hogy ne küzdelem, hanem öröm és siker legyen az olvasás!
Tipp: bátran… (tovább)

A művek szerzői: Csukás István, Ecsédi Orsolya, K. László Szilvia, Palásthy Ágnes, Kemendy Júlia Csenge, Tiszlavicz Mária, Tóth Eszter, Lovranits Júlia Villő, Deme László, Nagy Roxána, Bódai-Soós Judit, Csáktornyai Katalin, Fülöp Csaba, Gergely-Péch Éva, Havasvölgyi Csilla, Horváth Judit, Kovács Gergely Károly, P. Molnár Petra, Péter Erika, Pilinyi Bálint, Posta Marianna, Sarkadi Emília, Tóth Ágnes, Vasas Judit, Baley Endre, Kozári Dorka

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Olvasó szuperhős Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
112 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634577690 · Illusztrálta: Szimonidesz Hajnalka

Molymacska P>!
Kalandra fel!

Mesék és versek szemkápráztatóan fantáziadúsra sikerültek. Nagyon változatos kötetet sikerült megalkotni, amiben versek és mesék, valóságból merített történetek, és fantázialények is helyet kaptak.
A kötetben az elején lehet verseket olvasni (meg néhol a közepén is), majd utána jönnek a mesék, majd a végén olyan mesék kapnak helyet, amiknek a szerzői már egy mesekötettel rendelkeznek a Könyvmolyképzőnél. Ez utóbbi nagyon szórakoztató volt, olvasni a kisebb kalandokat a nagyok után. Ellenben, sajnos nagyon furcsa volt a megszokott illusztrációk helyett Szimonidesz Hajnalka munkáit látni. Van olyan történet, amihez egyszerűen az ő stílusa nem illik (Nózi története pont ilyen volt számomra). Ettől függetlenül ezek a történetek nagyon elragadtak, és nagyon szuper volt ilyen röviden is olvasni a meseszereplőkről.
A többi mese és vers nagyon izgalmas volt. Ahogy láttam, rengeteg játszott a szavakkal, kifejezésekkel, ritmussal, rímekkel (még a mesék is!), illetve megpróbáltak életszerű szituációkat picit kiforgatni, mókássá, meséssé tenni. Ezek a mesék nagyon a szívemhez nőttek.
A kötet bár nagyon jó, számomra sajnos túlságosan is nagy volt a könyvecske. Egyrészről lapozni is nehezebb, másrészről viszont súlya is van, amit nem biztos, hogy az anyuka a gyerekkel az ölében elbír. Ez a formátum egyértelműen asztalon olvasós könyv most, és mindazt a bohóságot, amit a történetek sugallnak, a könyv formátuma olvasás szempontjából nem adja meg szerintem.
Nagyon szórakoztató volt olvasni a kötetet. A kedvenc meséimet ki is írtam az olvasásaim alá, de mindegyik egy olyan szintű mese volt, amit szívesen olvasnék gyerekeknek. Különleges, bájos, aranyos, kedves. Fantáziadús.

luthienlovemagic IP>!
Kalandra fel!

A szövegekről általánosságban elmondható, hogy vidám, pozitív hangulat sugárzik belőlük. Emellett a történetekben gyakorta megjelenik a nyelvi játékosság (Ecsédi Orsolya: Miért van pötty az Ö betűn?, Baley Endre: Vakáció), a lexikális ismeretek gyerekeknek is emészthető formában való átadása (Fülöp Csaba: Golyóstoll, Gergely-Péch Éva: A sokpettyes katica, Deme László: Az univerzum egy csomó zokni), a barátság fontossága (P. Molnár Petra: A titkos füzet, Posta Mariann: Nyunyu és a boldogságszemüveg). Vagy éppen a szeretet, mint erős mozgatóerő (Csáktornyai Katalin: Bögremese, Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és a titkos hozzávaló), illetve önmagunk elfogadása is (Sarkadi Emília Erzsébet: Cserfes Rézi, Tóth Eszter: Brokkoli és fokhagyma). De megjelennek különleges világok, vagy a mi világunktól eltérő nézőpontok is (Budai-Soós Judit: Lufi-világ, Kozári Dorka: Szörnymese, Ecsédi Orsolya: A tiszta tányérok titka, Kemendy Júlia Csenge: A sötétség, aki félt a gyerekektől).

Bár a változatos témák sokféle írói hanggal párosulnak, a kitűnő érzékkel megválasztott sorrend miatt mégis összetartanak. Habár volt néhány gyengébb hang (Tóth Ágnes: Tökös versike, Palásthy Ágnes: Hol ez a cica?), ami elveszett a sok erősebb között, de mégis kiegészítették egymást. A történetek stílusa zömében gördülékeny, a cselekményük egész ívet fut be, jó a csattanójuk/végkövetkeztetésük/tanulságuk. Viszont volt néhány kivétel, amelyek gyengítették az összhatást, vagy azért, mert a lezárást nem éreztem odaillőnek (Baley Endre: Szőr Nyeteg), vagy, mert volt bennük oda nem illő sor (Csukás István: Miért jobb nyáron? Miért jobb télen?, Baley Endre: Vakáció), esetleg úgy tűnt, sehová nem tart a történet (Budai-Soós Judit: Popi és Sojmó kirándul).

A legkreatívabb történet és az abszolút kedvencem Deme László: Az univerzum egy csomó zokni című története lett. A szerző ösztönös tehetséggel és olyan természetesen írta le a gondolatait, hogy minden sorát öröm olvasni. Ezt leginkább a közvetlen stílusával tudta elérni. Szerettem még Ecsédi Orsolya: Miért van pötty az Ö betűn?, Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és a titkos hozzávaló, Vasas Judit: Ingyom-bingyom, Havasvölgyi Csilla: Ötmacskás vers, P. Molnár Petra: A titkos füzet, Tóth Eszter: Brokkoli és fokhagyma, Pilinyi Bálint: Cinege dala és Kántor Kata: A félelem szaga című meséjét. Mindegyikben volt valami egyedi, ami nagyon megfogott. A nyelvezete (Ecsédi Orsolya: Miért van pötty az Ö betűn?, Kántor Kata: A félelem szaga), a témája (Vasas Judit: Ingyom-bingyom, Pilinyi Bálint: Cinege dala), a játékossága (Havasvölgyi Csilla: Ötmacskás vers), vagy éppen a hangulata, mondanivalója miatt (P. Molnár Petra: A titkos füzet, Tóth Eszter: Pöttöm Pötty és a titkos hozzávaló, Tóth Eszter: Brokkoli és fokhagyma).

Bővebben (A bejegyzésben további részében spoilerek előfordulhatnak!):

Judit_Megyeri IP>!
Kalandra fel!

A Gőgös Gúnár Gedeon nagy kedvenc nálunk, leginkább ezért kapta meg a lányom ezt a könyvet karácsonyra. Egy modernebb kiadású Gőgös Gúnárra számítottam, sok-sok aranyos, kacagtató mesével. És tényleg sok ilyen mese volt benne, de azért szép számmal akadtak olyanok is, amiket hiába akartam többször is felolvasni, a lányom félbeszakított és átlapoztatott velem. Persze lehet, hogy ha idősebb lesz (most négy éves), akkor a jelenleg kihagyott mesék is érdekelni fogják. A rajzok nagyon aranyosak, a könyv alakja viszont túl nagy, egy ekkora gyerek alig bírja kézbe fogni és lapozgatni.

dianna76 P>!
Kalandra fel!

Nem rajongtam mindenért, és éreztem némi hiányt egy-egy mesénél a kurtaságuk miatt, ill. a nem történik semmi benne érzet is előjött, de összességében szerethető a könyv. Nagyon színvonalas, a kezdő olvasók könnyen megbírkózhatnak a szöveggel. A történetek rövidsége, egyszerű cselekményszála is nekik való. Nekem a versek is tetszettek, azokat már újraolvastam. Amúgy az ember azt érzi ahogy a végére ér, hogy szívesen kezdené elölről. Az illusztrációkat is jó nézegetni. Anno a Gőgős Gúnár Gedeon, most meg ez. Így könnyen megszerettethető az olvasás és az irodalom a gyerekekkel.

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
halenka I>!

Csukás István – Süsüke világot lát
Hát elment :D nem volt rossz, olyan átlagos.

Ecsédi Orsolya – Hószag
Nagyon szépen volt megírva, gyönyörű, hangulatos, kedvcsináló.

Tóth Ágnes – Tökös versike
Na ez fura volt.

Baley Endre – Ha-ha-ha-hapci
Lehet, hogy azért, mert enyhén bacifóbiás vagyok, de ez nem tetszett.

Fülöp Csaba – Golyóstoll
Ez cuki volt, tetszett.

Baley Endre – Vakáció
Felidézte a gyermekkorom összes kedves emlékét. Köszönöm!

Csukás István – Miért jobb nyáron? Miért jobb télen?
A keretet alkotó refrént nem értettem, de amúgy tetszett ez is.

Péter Erika – Egéretető
Ez bizarr volt. Amolyan futurisztikusan különös.

Baley Endre – Szőr Nyeteg
Öööö ez is fura volt.

Vasas Judit – Ingyom-bingyom
Ez olyan tipikus old school versike, mint amilyeneket anyukám mutatott az ő gyerekkorából. Dallamos volt, de a történettel nem tudtam mit kezdeni.

Budai-Soós Judit – Lufi-világ
Ez nagyon durva. Mi aaa…?

K. László Szilvia – Szúnyognóta
Imádom :D vicces, lendületes, csipkelődős!

Horváth Judit – Egyszeregy
Cuki, tetszett.

Gergely-Péch Éva – A sokpettyes katica
Az egyik kedvenc mesém a kötetben.

Ecsédi Orsolya – Miért van pötty az Ö betűn?
Zseniális. Fordulatos, kalandos, nagyon a szívemhez nőtt.

Palásthy Ágnes – Hol ez a cica?
Hát ez olyan semleges.

Kozári Dorka – Szörnymese
ENNYI? itt egy szuper csavar, hogy a szörny szemszögéből nézzük a dolgokat, és ez a történet? Hogy van és kész? Egy ilyen csodálatos ötlettől többet vártam.

Ecsédi Orsolya – A tiszta tányérok titka
Na ez mi volt? Mi az a tányértelevény? És anyumtól kellett megkérdeznem, mi az az eszcájg, mert őszintén gőzöm sincs xd nagyon nehéz volt olvasni, pedig én nem kezdő olvasó vagyok már, és a történetet sem igazán értettem.

Havasvölgyi Csilla – Ötmacskás vers
Egynek jó volt.

Sarkadi Emília Erzsébet – Cserfes Rézi
Imádom. Sodort magával a történet, tetszett a tanulság, a cselekmény, minden nagyon jó volt.

Csáktornyai Katalin – Bögremese
Öööö hát ezzel nem igazán tudok mit kezdeni.

Tiszlavicz Mária – A királyfi és a sárkány
Hihi ez aranyos lett. A vége fordulat különösen tetszett.

P. Molnár Petra – A titkos füzet
Elment egynek.

Tóth Eszter – Brokkoli és fokhagyma
Volt szerencsém megjelenés előtt olvasni ezt a mesét, már akkor is szanaszét dicsértem, NADE ezt nem lehet eleget. Varázslatos történet!

Kemendy Júlia Csenge – A sötétség, aki félt a gyerekektől
Gyönyörű, szívhez szóló és igazán emberi. Köszönöm az élményt!

Pilinyi Bálint – Cinege dala
Ezt is nagyon szerettem. Ha lesz valaha gyerekem, biztos elolvasom neki.

Budai-Soós Judit – Popi és Sojmó kirándul
Ezzel sem tudtam nagyon mit kezdeni.

Kovács Gergely Károly – A téli fecske meséje
Ez a mese megolvasztja még a leghidegebb telet is! Hihetetlen, milyen melegség és szeretet árad belőle.

Nagy Roxána – Tapsi és a vihar
Egynek elment, de nem lett a kedvencem.

Posta Mariann – Nyunyu és a boldogságszemüveg
Kicsit színesebb leírásoknak örültem volna. Így olyan „simán tetszik”, nem nagyon tetszik.

Tóth Eszter – Pöttöm Pötty és a titkos hozzávaló
És elérkeztünk az abszolút kedvenc mesémhez az egész kötetből. A szeretet ereje egy bájos, megmosolyogtató mesébe bújtatva.

Deme László – Az univerzum egy csomó zokni
Ezen jót nevettem, nagyon kreatív ;)

Lovranits Júlia Villő – Joma, a kis boszorka
Eszméletlenül cuki. Imádom a madarakat és a boszorkányokat. Az író most a két kedvenc dolgomat kombinálta a világon. Lehetetlenség nem szeretni ezt a mesét!

Kántor Kata – A félelem szaga
Nagyon érdekes volt, élveztem olvasni. Nózi egy igazi szuperhős.

Kalandra fel!

Mit mondhatnék úgy, hogy ne hangozzon úgy, mintha haza beszélnék? Talán így: jól esett olvasni, és köszönöm, hogy a részese lehetek.

nana1>!
Kalandra fel!

Egy kedves barátom, kollégám írta az egyik versikét e kötetbe, innen támadt kedvem elolvasni. És milyen jól tettem! Visszazuhantam olvasási szenvedélyem kezdetére, amikor elvarázsolt a betűk világa. Tüneményes versek,mesék a mai gyerekeknek.

Vaklarma P>!
Kalandra fel!

A címlapon feltüntetett „Csukás István és barátai” ajánlás eléggé csalóka, mert Csukás Istvántól mindössze két vérszegény vers szerepel a könyvben, a többi pedig mind számomra ismeretlen kortárs író műve. De a helyzet az, hogy a Csukás István versek a könyv leggyengébb részei, (gondolom minden mást már kiadtak) a többi kifejezetten jó és ötletes. Tetszik, hogy más szemszögből mutatják be a sokszor ismert szereplőket, és sikerült végre olyan gyerekantológiát olvasnom, ahol nem sorozatok egyik részét ragadták ki, hanem teljes, önmagukban élvezhető, és viszonylag rövid, gyerekbarát történeteket kapunk. Például a kis mumusról, aki attól retteg, hogy az ágy fölött gyerekek vannak, a nagyerejű boszorkányról, aki madáretetőt épít, vagy éppen a királylányt elraboló sárkányról, akit a lovag azzal fegyverez le, hogy végre labdázik vele. Szóval összességében jól választottunk ezzel a könyvvel, az ismeretlen nevek mellett is.

RKatus>!
Kalandra fel!

Nagyon aranyos, friss olvasókönyv! nekem 2 mese tetszett nagyon: Brokkoli és fokhagyma, és a Pöttöm Pötty…..

Juditha P>!
Kalandra fel!

Alig vártam, hogy olvashassam ezt a könyvet, és nem csak legkedvesebb meseíróm miatt. Egyszerűen kíváncsi voltam rá. És nem is csalódtam. Nagyon jó versek és rövid kis mesék vannak benne. És tényleg a Szörnymese lett a kedvencem, de már tudom, hogy az Univerzum egy csomó zokni, és nemcsak Nyunyunak van boldogságszemüvege, hanem nekem is.
Most alig várom, hogy a keresztlányomnak is olvashassak belőle.

Amrita I>!

Tél szaga éjszaka meglepi álmod,
annyira várod, jöjjön a hó,
nője be szőnyege lopva a várost,
hópuha vánkos, hótakaró,
szője be bő jege csendben a tócsát,
körbe fogócskát játsszon a szél,
és mire résnyire nyílnak a fények,
kész mese, tényleg pont ideér.

11. oldal Ecsédi Orsolya: Hószag

Tökös versike

Tök a fejem nagy és kerek,
Az egész kert rajtam nevet.
Apámra a tökre ütök,
De nem vagyok tökkelütött.
Nevethet e zöld csőcselék,
Leszek én még tökfőzelék.

12. oldal, Tóth Ágnes: Tökös versike

beálltam a sorba.

Zsebpénzemből vettem
tíz deka szalonnát,
kilenc deka sajtot
s hatvanhat gramm sonkát.

Otthon megkínáltam

Előbb kiröhögött,
majd közölte velem,
hogy az egeremben
lemerült az elem.

18-19. oldal (Péter Erika: Egéretető)

…fehér Vilma, vörös Sándor,

hihetetlen kedvezménnyel
új ingyom-bingy kapható!
– Úgy viszik majd, mint a cukrot! –
lelkendezik Tóbiás.
– Ha még mindig gyerek lennék,
nem is kéne semmi más!
– Vegyünk egyet mi is, légyszi! –
csipogják a gyerekek,
hisz tudjuk, az ingyom-bingyből
soha elég nem lehet.
Fabatkát sem ér a világ,
ha nincs meg a legújabb,
mert bizony az ingyom-bingyek
nagyon hamar avulnak.
Kár, hogy én már felnőtt vagyok.
Ingyom-bingyet nem kapok,
így csak mondókákkal szállnak
számra ingyom-bingyomok.

22-23. oldal (Vasas Judit: Ingyom-bingyom)

TiszlaviczMarcsi I>!

Márkó belépett a vába, majd a palotába, és az első, amit meglátott, egy piros pöttyös labda volt. Olyan, amivel otthon szokott játszani.

58. oldal, Tiszlavicz Mária: A királyfi és a sárkány