Határtalan ​irodalom 0 csillagozás

Magyar irodalom a határon túl
Kaiser Ottó: Határtalan irodalom

Az itt felsorakoztatott 25 író saját emigrációját – ha az volt – különbözőképpen élte meg. Akad közöttük, aki kisgyerekként szüleivel hagyta el Magyarországot, s olyan is, aki felnőtt fejjel változtatott. Sokan közülük úgy kerültek a határon túlra, hogy országot cseréltettek velük. Ez a könyv egyebek mellett arra tesz kísérletet, hogy – fotóikkal, néhány művükkel – visszahozza azokat, akik ilyen-olyan okokból elszakadtak természetes közösségüktől. Egyetlen dolog biztosan közös bennük: mindahányuknak fontos, hogy volt-van-lesz hazájukban is olvasókra találjanak. Fontos nekik, hogy tudjanak róluk, és tudjanak egymásról. Ha lehetséges másik Magyarország, akkor ez az a különbözőségben és sokféleségben megnyilvánuló, de összetartozó lélekvalóság, amely függetlenül minden (ázsiai, afrikai, tengerentúli vagy európai) kultúrától mindenütt van, ahol jelen vagyunk.
2007.

Gregöria_Hill

Egyik regényének hőse egy tömegsírt örökölt. Jó vicc, mondhatná valaki, aki nem itt élt.

Grendel Lajos

Gregöria_Hill

És akkor még egy szót sem szóltam a humoráról. Arról a keserű, reszelős nevetésről, ami a magyar irodalomban előtte jórészt ismeretlen hang volt.
Egy vidéki fapofa, na…! Vagy inkább egy angol úr, aki tévedésből Léván nőtt föl, de ezt később jófajta, embert próbáló tévedésnek gondolta volna, ha a komcsiknak van némi ízlésük. De sajnos nem volt.

Grendel Lajos

Gregöria_Hill

Aggodalommal figyelem, hogy a szellemi és közéletben, de a mindennapokban is a monológus tolakodik a dialógus helyébe. Az olvasókedv csökkenése is ennek a jele, hiszen az az egyéniséggazdagító párbeszéd marad ki sokak életéből, amit gondolatgerjesztő művekkel folytathatnánk.

Gálfalvi Zsolt

Gregöria_Hill

A rikácsoló, éberségéről és csúnyaságáról elhíresült aligazgatónőről, aki először vívott ellenem osztályharcot, évek múlva megtudom, hogy egy költő, amikor a halálba indult, így búcsúzott tőle: „Ne engedd, hogy a szemem / elfelejtsen téged / vegye körül lelkemet / halk bizalmas fényed / Jön a halál, jön a tél / élünk-e, ki tudja / süss fel engem, csillagom / a nagy hosszú útra.” A vers tetszett, s ez sokat segített abban, hogy a költők és múzsáik kapcsolatát a maga dialektikus bonyolultságában próbáljam megérteni.

Gálfalvi György