Lilla ​és Tündérbogyó 25 csillagozás

30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese
Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó

E ​kötet Lilla és Tündérbogyó összes eddigi kalandját gyűjti egy csokorba. A Mesepszichológia első és második részében megjelent húsz mesét tíz vadonatúj követi, amelyek szórakoztatva segítenek a gyermek érzelmi intelligenciájának fejlesztésében.

A mesék önéletrajzi ihletésűek: azokra az érzésekre építettem őket, amelyeket gyermekkoromban megéltem, és az emlékezetemből sikerült felidéznem. A bennem élő felnőtt faggatta a bennem élő gyermeket, és fordítva, a gyermek a felnőttet, hogy ezeket a korai belső élményeket minél hitelesebben tudjam visszaadni.

De miért is van szükség az érzelmi intelligencia fejlesztésére gyermekkorban? Ahhoz, hogy lelkileg egészséges felnőtteké váljunk, jó kapcsolatokat alakítsunk ki, képesek legyünk együttműködni másokkal, saját érdekeinket érvényesíteni, kezelni a konfliktusainkat, és helyes döntéseket hozni, tárgyi tudásunk mellett elemi szükségünk van „érzelmi ügyességre”, pallérozottságra is: az érzelmek felismerésének,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Kulcslyuk, Budapest, 2018
Kulcslyuk, Budapest, 2017
Kulcslyuk, Budapest, 2016

icu79 P>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Nekem ez nagyon szájbarágós volt. Dórinak sem tetszett igazán, unta. Szerintem sokkal többet érünk el vele, ha ezeket az érzelmeket nem közvetlenül toljuk a gyerek arcába, hanem közvetve. Erre valóban jó „eszköz” a mese, a magyar népmesék vagy pl. Mazsola örök érvényű történetei. Nem kell ezeket a dolgokat túlmagyarázni.

Yvonne4 P>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Ezt a könyvet a 4 éves kislányommal olvastuk, délutáni illetve esti meseként.
„Félve” álltam neki az olvasásának, mert nem tudtam mennyire fogja érteni a kicsi, de mivel ő választotta a polcról tiszteletben tartva a döntését elkezdtük….. Minden várakozásomat felülmúlta, mikor sorban kaptam a visszajelzéseket Majustól, hogy érti, amiről szó van. Fejezetről, fejezetre haladtunk. Minden történet után megnéztük közösen a hozzátartozó képet és az alapján tette fel kérdéseit Maja, vagy mondta el, hogy ő mit lát a képen. Ezútán, ahogy haladtunk a történetekkel mindig meg kellett nézni, minden addigi mese rajzát visszamenőleg is :)
Nagyon sokat beszélgettünk és legtöbbször találtunk a saját családunk emlékei között hasonló történeteket. Maja egy-egy történetben magára is ismert és akár napokkal később is tudott hasonlatot húzni a mesében leírtakkal és a vele történt kis események között.
Ez a könyv az első, komolyabb olvasmányunk, amit közösen olvastunk ki. Hatalmas élmény volt számomra megtapasztalni az érdeklődését, a rajzok alapján elmondott saját kis történeteit. A szívem csordultig telt szeretettel, büszkeséggel, boldogsággal….. a szemem pedig most könnyekkel…. ♥

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Nem tetszettek maradéktalanul a történetek, de az tény, hogy hasznos dolgokról szólnak, és szépre tanítanak. Sőt, ötletelni is lehet belőlük. A fontos dolgokon túl, mint testvérszületés, féltékenység, veszekedés, állattartás, felelősség, vakmerőség, félelem, negatív és pozitív érzelmek, a mesékben megjelennek szép szokások, családi ünnepek is. Ilyen a születésnap, karácsony, Márton nap, a közös ebédek, családfaállítás. Utóbbiról szóló fejezet nagyon tetszett, főleg, hogy a felmenőik tiszteletére tanítja a gyerekeket. Nagyon szép volt a Szívemben születtél. Habár nem örökbefogadásról volt szó, mégis az jutott mindjárt az eszembe. A napraforgós történet szintén közel került a szívemhez, főként az emberi léthez való hasonlítás.
A könyv két részre tagolható, az alapján, hogy Tündérbogyó elválik Lillától, majd újra felbukkan. A második szakasz meséi sokkal jobban tetszettek, s a fent említett kedves részek is ott olvashatóak. Az utolsó történet pedig méltó befejezése a kötetnek, mert olyan szép és szívet melengető. Egy-egy mesét mondókák is tarkítanak, ami szintén tetszett, sőt egy népmese is terítékre kerül.
Az időrendiséget nem feltétlenül tartja a szerző, mert egyszer tél van, aztán máris nyári történet jön, hogy pár lappal arrébb ismét karácsonyt ünnepeljünk. Igazából ennek talán nincs jelentősége, de szívesebben vettem volna, ha sorrendben vannak a történetek. Akadt némi képzavar is. Kap Lilla egy kutyát, de a következő mesében már a nyári emlékeiben is szerepel, ahogy ugat nagyinál, mintha régóta meglenne. Pár fejezettel később apuka már kutyáknak viszi ki a maradékot. Persze lehet csupán elírás is a többesszám. Viszont Attila, megszületése után rögtön óvodás korúvá válik, miközben Lillán nem érzékelhető, hogy idősebb lett. (Négy volt, amikor öccse megszületett.) A kislány azt említi, hogy nagyon megijedt, amikor sétáltatás közben elveszítette Zsuzsi kutyát, aki végül előkerült. Nos: a kutya elvileg Panni. Vagy itt egy másik állatról van szó? Esetleg csupán egy játékkutyusról? Kicsit zavaró volt mindez.
A történeteket gyönyörűséges illusztrációk vezetik fel. Nagy kár, hogy az illusztrátor kilétére a könyv belsejében kellett rábukkanni a kiadás adatai között. Igazán megérdemelné Moldován Mária, hogy a könyv elülső fedlapján, a szerzőé alatt az Ő neve is szerepeljen.

Kulcslyuk, Budapest, 2016
duby>!

Aranyos kis könyv.

berlin>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Jajajj, nekünk nagyon nem tetszett, de lehet azért, mert végigolvastuk Beck Andrea Titoktündér-sorozatát, és valahogy mindig azokat a történeteket hallottuk át.

Papírtigris >!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Tisztelem Kádár Annamáriát, de sehogy sem sikerült megszeretni a főszereplőket, annyira idegesítettek. Túl sok volt, túl direkt, túl megmagyarázós, túl tökéletes. A rajzokat sem tudtam szívembe zárni. Sajnálom, pedig nagy reményekkel láttam neki, tanító néni ajánlása alapján, miszerint olvassunk sok EQ-fejlesztő mesét… hát ez nem érte el a célját. Egyébként a gyerek (7 éves és fiú) szívesebben hallgatta, mint gondoltam, de gondolom, ha az anyja feszengve, nagyokat sóhajtva áll neki a könyvnek estéről estére, azzal eléggé megalapozza a hozzáállást a családban… őszintén sajnálom.

czuczy>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Nagyon jó volt olvasgatni a meséket. A stílus elsőre zagyvának tűnt így felnőtt fejjel, de rájöttem, hogy a gyerekeknek bizony nem az. Kipróbáltam az oviban és a gyerekek imádták, tudtak azonosulni Lillával és ezért mindig feljöttek hasonló élmények történetek is a nap folyamán.

RaavNaan P>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Ötéves kislányom nagyon szereti.

Most már lassan betölti lányom a hetet, de Tündérbogyó népszerűsége töretlen. Van, hogy 1-2 hónapig hanyagoljuk, de aztán újra előkerül. Ennyire népszerű még egyik mesés könyv sem volt nála. Most már a 4 éves kisfiam is van, hogy ebből választ este.
Az én kedvencem az üveggolyós történet, amiben Lilla, Attila és Tündérbogyó megismerkednek egy vak kislánnyal a játszótéren.

bogarancs>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Én nem voltam rettentően oda tőle, de a kislányom nagyon megnyugszik esténként, és mindig nyugodt az éjszaka (ami egy vagy két nehezen alvó gyerkőc mellett kincset ér). Amióta visszavittem a könyvtárba, kéri, hogy vegyem meg, mert szeretné újra hallani a történetket. Szereintem meg is gom venni, mert végül is aza fontos, amit belőle kivált és a kis lelkének jót tesz.
Aranyos kis tanmesék vannak benne kis mesés köntösben, és szerintem ettől vált fontossá nálunk is itthon ez a kötet.

Renkou>!

Kádár Annamária: Lilla és Tündérbogyó 30 érzelmi intelligencia fejlesztő mese

Ez így, egymás után olvasva elég tömény volt. Mikor a Mesepszichológia könyveket olvastam, akkor tetszettek pedig, ki érti ezt? Most valahogy nem éreztem azt, hogy adnának valamit a történetek nekem, csak azt, hogy mikor lesz már vége 1-1 mesének. Eszternek sem igazán tetszett, az első pár mese után már csak magamnak fejeztem be őket.

blythe>!

Szerintem nem mindenki örül ugyanannak a dolognak, és van olyan is, hogy te valami olyannak örülsz, amiről a másik el sem tudja képzelni, hogy még ennek is örülni lehet.

93. oldal - 13. fejezet, Egy tökéletes nap (Kulcslyuk, 2016)

dianna76 P>!

A vágyaink nem mindig akkor és nem mindig abban a formában teljesülnek, ahogy szeretnénk. Van, amikor teljesen más teljesül, mint amire vágytunk. Van, amikor csak vágyakozunk, és soha nem válik valóra a kívánság. De van olyan is, amikor még szebbet, jobbat kapunk, mint amit akartunk.

dianna76 P>!

(…) ebből a kis magból lesz ez a gyönyörű nagy virág. A szél elfújja a magot. A reggeli nap simogatja, cirógatja, fényével ébresztgeti, az eső megitatja a tikkadt földet; a hold vigyázza álmát. A kis magocska kicsírázik, kidugja fejét a földből; erőre kap, nő és kivirágzik, kibontogatja sárga szirmait. Majd a közepe megtelik magokkal, a virág feje elnehezül, és már nem tud felfelé nézni, nem tudja követni a napot, meghajol. De a kis magokból újabb kis napraforgók lesznek. A nagy napraforgó útnak ereszti a fiait és lányait, és bár ő elpusztul, mégis tovább él (…)

dianna76 P>!

– Azért jó feleleveníteni a családunk történetét, mert soha nem szabad elfelejtenünk azt, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk és kik az őseink. Hálával tartozunk nekik, hogy mi is létezünk. Ismernünk kell a családtagjainkat, a nagyszüleinket, dédszüleinket, ükszüleinket, és azok történeteit is, akik már nincsenek velünk – magyarázta anya.