István ​király blogja 45 csillagozás

Avagy hogyan alapítottam meg Magyarországot valójában?
Kácsor Zsolt: István király blogja

I. (Szent) István királyunk a virtuális világban merész kormányzati kommunikációs eszközhöz nyúl: végigblogolja életét, hogy az alattvalók értesüljenek lelkének minden titkos rezdüléséről, és a keménykezű, sziklaszilárd uralkodóról alkotott kép némileg árnyaltabb legyen. A vallomásfolyamból kiderül, hogy Géza nagyfejedelem finoman szólva is csak pipogya fráter, ábrándos széplélek, akit felesége, Sarolt irányít vasmarokkal a háttérből, fiuknak, Istvánnak pedig semmi kedve az uralkodáshoz, és ez a későbbiekben is így marad.
    Ebben az „ómagyar szatírában” István király depresszióra hajlamos, életunt zsarnok, Imre herceg elvarázsolt holdkóros, Koppány pedig raccsoló arisztokrata.
    Múlt és jelen, szent és profán, tragikus és szatirikus elemek úgy kavarognak szemünk előtt, mint a kaleidoszkóp színes darabkái. A könyv nem dicső uralkodóként, hanem hétköznapi, gyarló emberként ábrázolja az államalapító szent királyt.

Athenaeum, Budapest, 2012
Athenaeum, Budapest, 2009

Aba Sámuel · Géza fejedelem · Gizella magyar királyné (Liudolf Gizella) · I. (Szent) István · I. Ottó német-római császár · Od sámán · orgyilkos · Sankt Gallen-i Bruno · Sarolt fejedelemasszony · Szent Imre herceg · Vazul · Vörös Erik (Erik Torvaldsson)

Eger · Magyarország · Európa

krlany I+SMP
Kácsor Zsolt: István király blogja

Kácsor Zsolt: István király blogja Avagy hogyan alapítottam meg Magyarországot valójában?

Én ezt először anno még blogon olvastam fejezetről fejezetre. Imádtam. Zsolttal jóban vagyunk, sokszor meg is tárgyaltuk társaságon belül, imádtam a szerző kommentárjait hozzá. Aztán kiadták könyv alakban is kicsit gatyába rázva, de ezt eddig még nem olvastam. Most jött el az ideje.
Szeretem a szatirikus dolgokat, az ironikus humort, azt, amikor valaki nem veszi túl komolyan magát. Közben olvastam a Biff evangéliumát is. Nem mondom, hogy hasonló, de vannak közös gyökereik.
Így kb. tíz évvel később már nem annyira nevetek rajta, mint anno, azóta sok-sok túlmagyarral találkoztam, inkább sírnivaló… de még mindig nagyon jó görbetükör, és még mindig nagyon aktuális.

Sziszandria
Kácsor Zsolt: István király blogja

Ez nagyon jó volt, egyszerűen imádtam a stílusát és azok a szövegek…. Tele van annyira mai dolgokkal, hogy hihetetlen vagy inkább szörnyű, hogy a magyarok mennyire semmit nem változtak ezer év alatt. Szívesen olvasnám más magyar király blogját is.
„Túlmagyarok” csak óvatosan a könyvvel :)

Molymacska
Kácsor Zsolt: István király blogja

Véletlenül találtam rá, de egyszerűen imádtam olvasni! Ha a történelem lehet szórakoztató, akkor ez a könyv az, ebben biztos vagyok. Nagyon humoros volt, néhány poéntól konkrétan az ágyról estem le, miközben azért megtartja nagyjából a történelmi hűséget is. (na meg Od a jövőbe látó táltos :D ) Egyszerűen fenomenális, aki teheti olvassa el!

Saille P
Kácsor Zsolt: István király blogja

Hát nem az a sírva-vigadós könyv, inkább kicsit szomorkás, mint röhögtetős. Keserédes történet a magyar népről, amely önmagát csonkítja meg, és teszi tönkre, csak hogy fennmaradjon. István királyról is meg csak a utóbbi években lehetett tán pedzegetni, hogy nem volt az a szentéletű nagy király, akinek 1000 évig kikiáltották (és akiről még mi is ekként tanultunk gyerekként az iskolában). Ő is csak egy ember volt, egy vezér, egy politikus, két világ és seregnyi érdek közé szorulva. Azt meg nem mondhatom, az ismertebb történelmi alakokon kívül és belül, hol s hogyan élt a szerző az írói szabadságával, felfűzve őket azért a történelmileg hiteles csomópontokra. Ám fantáziája s szarkasztikus megjegyzései magával ragadóvá teszik a legismertebb szituációkat is. Az egyetlen, amin jót mosolyogtam az Imre herceg „igaz története” volt. spoiler Ezenkívül kedvencem Brúnó a pap és Odd volt, az öreg táltos, minden jövőbeli bölcsesség kútfője. Mindenképp ajánlom olvasásra, e kis „blog” eléri, hogy eztán másképp tekintsünk egy-két történelmi alakra és eseményre!

Borító 4*

Kovaxka P
Kácsor Zsolt: István király blogja

Határozottan tetszett, humoros volt és szórakoztató. Nem vagyok túlzottan oda a történelmi témákért, de ebben a formában még engem is be tudott vonni. Voltak benne remek szereplők és szituációk, meg néhány erőltetett is, ezért vontam le pontot. Kicsit lehetett volna hosszabb és egyenletesebb, de így is érdemes elolvasni.

Kácsor Zsolt: István király blogja

Egyszer van a hivatalos, történelem és egyéb órákon átadott ismeret bármely történelmi korral kapcsolatban, illetve a másik oldalon ott áll a Gyaloggalopp-féle megközelítése egy nép és ország felemelkedésének és „megteremtésének”. Az biztos, hogy ha az igazságot keressük, akkor az valahol a kettő között lehet. Eddig a magyar történelem Kárpát-medencébe eső kezdeteiről a Gyaloggaloppos-verzió nem állt rendelkezésre. (A „Magyar vándor” az csak film, és szerintem nem olyan jó, mint ez a blog) Szerencsére, Zsolt megírta nekünk. Örülök, hogy ő nem félt a témához ilyen módon hozzányúlni és persze ne feledjük a mai, vagyis az 1000 évvel későbbi áthallásokat sem… :D Mindez talán nem a véletlen műve, ezek is mi vagyunk: MAGYAROK! Tudnunk kell saját magunkon is nevetni, ez ebben is segít;)!

Athenaeum, Budapest, 2009
pillepanna
Kácsor Zsolt: István király blogja

Nagyon jó volt, tetszett az önirónia, és a túlmagyar kifejezés is.
Imádtam az eljövendő királyokról szóló apró utalásokat pl. Aba Sámuelt annyira pipogyának és gyengének tartotta István, hogy egyáltalán nem féltette tőle a trónját. Vazul fiairól pedig elképzelni sem tudta, hogy egyszer visszajönnek és uralkodni fognak.
"- Mondd csak, Imre, szerinted hol a fenében van a mostani magyar király után következő magyar király után következő magyar király? Mi?
Ebben a pillanatban Aba Sámuel dugta be a fejét az ajtón.
-Hívattál, király úr? – kérdezte zavartan.
-Húzz el, Samu, kurvára nem rólad beszélünk – mordultam rá, majd visszafordultam Imréhez."

Kácsor Zsolt: István király blogja

Nagyon fárasztó, nagyon elszállt, de nagyon szórakoztató! :D Pont ez kellett most nekem Az időutazó feleségének olvasása közben rám tört nyomottság és unalom elűzésére!
István királyunk kipakol. E/1-ben, amit én egyébként a legtöbb könyvben utálok, de itt nem zavaró, sőt, kifejezetten mulatságos, hogy az ő szemszögéből látjuk az egészet. Gizella számára „a bajor boszorka”, Imre herceg egy szeretnivaló bolond (aki mellesleg nem is úgy végzi, ahogy a történelemkönyvekben szerepel, hanem… na de ezt nem árulom el, mert lelőném a slusszpoént), Gellért püspököt pedig legszívesebben maga István dobná a Dunába. A sok bolondozás közepette azért akadnak komoly, sőt szomorú jelenetek is, de túlsúlyban van a vidámság, szóval ha valaki garantáltan „kikapcsolós” könyvre vágyik, ez az. :)
Egyedül talán az arisztokratikusan raccsoló Koppány nem jött be nekem…

Lady_Hope I
Kácsor Zsolt: István király blogja

Én ehhez túlságosan is történész vagyok.
Tényleg hiánypótló könyvecske: humoros megközelítése a magyar történelemnek. Kár hogy nem tudtam rajta nevetni.
De én többször láttam gunyorosnak, és erőltetettnek. Géza mint tutyimutyi ember, Koppány, mint raccsoló majom arisztokrata? Nem, inkább hagyjuk.
Én ehhez túlságosan is történész vagyok..

mohapapa I
Kácsor Zsolt: István király blogja

Ötös! Egyértelműen. Úgy figurázza ki a minden ikonológiában nyerő királyt, hogy közben nem sértő, és úgy adja át a magyar állam születésének körülményeit, hogy miközben mindent kiforgat, hű marad a lényegi történesekhez.
S legyünk nagyon őszinték: vinnyogva nevetünk közben!

PandaSára

Ebben az országban ugyanis mindig akad valaki, aki azt hiszi, hogy csakis és kizárólag ő lehet itt a főnök, s mindenki más elhúzhat a fenébe. És az ilyen ember mindig maga köré gyűjti azokat az embereket, akik táplálni tudják benne a hitet, hogy tényleg csakis és kizárólag ő lehet itt a főnök, és mindenki más tényleg húzzon a fenébe.

23. oldal, 3. fejezet - Ja, persze, persze, Európa (Athenaeum, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: főnök · hatalom
narena

– Te, fiam, most mondja az anyád, hogy még nincsen unokája.
Imre derűsen figyelt.
– Igen? – kérdezte. – És?
– És hogy izé – tettem hozzá. Próbáltam jelentőségteljesen nézni, de nem ment.
– Milyen izé? – kérdezte Imre.
– Hát hogy az unoka. Az anyádnak – magyaráztam. – Hogy akkor mi is van a te kicsi fiaddal?
– De nekem nincs is fiam, apámuram! – hökkent meg Imre.
– Hát pont ez az izé – sóhajtottam. – Hogy hol van?
– Kicsoda? – nézett körül Imre.
– Éppen erről beszélek – emeltem fel az ujjam kissé ingerülten.
Értetlenül nézett, úgyhogy nem bírtam tovább, és ráförmedtem:
– Mondd csak, Imre, szerinted hol a fenében van a mostani magyar király után következő magyar király után következő magyar király? Mi?
Ebben a pillanatban Aba Sámuel dugta be a fejét az ajtón.
– Hívattál, király úr? – kérdezte zavartan.
– Húzz el, Samu, kurvára nem rólad beszélünk…

AgiVega IP

Igaz, néha tényleg úgy érzem, hogy Magyarországot pont a magyarok miatt nem lehet elviselni, merthogy a magyarok egymást sem tudják elviselni.

Kapcsolódó szócikkek: magyarok, magyarság · Magyarország
narena

Mennyire nincsenek tisztában az udvaroncok a reálpolitikai lehetőségekkel! Az én országomban akkor lesz király a süket Vazul utódaiból, ha engem szentté avatnak.
Hát arra várhatnak!

Kapcsolódó szócikkek: I. (Szent) István · szentté avatás · Vazul
narena

Trónörökösként eredetileg Vazul hercegre gondoltam, aki az apám fiatalabb testvérének volt a fia, s aki a nevét a keresztségben Basileos bizánci császár után kapta, ezért a magyarok Bazilnak, a még magyarabbak Vazulnak, a legmagyarabbak azonban Vászolynak nevezték. (Sőt, a legeslegmagyarabbak szerint a Basileos név származott a Vászolyból, s nem fordítva, merthogy a túlmagyarok szerint minden nyelv a magyarból származik- de ezen az elméleten már akkor is röhögtünk.)

Kapcsolódó szócikkek: I. (Szent) István · Vazul
madárka

Szerintem szívesebben lett volna fütyörésző mosogatófiú a konyháról, mint sanyarú ábrázatú magyar nagyfejedelem a történelemkönyvekből.

pwz ISP

De hát itt nem lehet élni! Ha egy helyen két magyar összetalálkozik, három perc múlva egymásnak esnek, és négyfelé darabolnak öt másikat. Micsoda széthúzó nép ez? – vágja a fejemhez Gizella.

166. oldal, 23. fejezet

pwz ISP

Amikor belovagoltam Egerbe, hogy megtekintsem az új székesegyház építésének munkálatait, a félkész torony tetejéből forró levest zúdítottak a nyakamba.
– Hé, parasztok – üvöltöttem –, István vagyok, a magyarok királya!
– Nagyon is jól tudjuk, hogy ki vagy – rikácsolta egy női hang – , pont ezért kaptál a pofádra, te szemét!
Az egri nőket nem sikerült megbüntetnem, mert nem tudtam kideríteni, hogy ki volt a tettes. Elrettentésül karóba húzattam a várispánt.

136. oldal, 19. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Eger

Könyörögni kezdett:
– Jaj, ne te-te-tedd ezt velem, király úr…!
Nem nagyon értettem a dolgot.
– Mit ne tegyek? Hát nem azért jöttél, hogy megölj?
Nyöszörögve bólintott.
– De i-i-igen…
– Nahát akkor!
– De nem go-go-gondoltam, hogy ébren leszel, király úr. Mégsem ha-ha-hatott a borodba kevert altató?
Majdnem elröhögtem magam. Te jóságos isten! Csak nem annak köszönhetem a megmerénylésem elszúrását, hogy a vacsora után nem ittam meg a boromat? Elhatároztam, hogy nem hagyom ennyiben a dolgot. Szúrjon le és kész!
– Rendben van – mondtam neki. – Ha te csak úgy tudsz dolgozni, ha én alszom, akkor csináljunk úgy, mintha aludnék.
Visszafeküdtem a medvebőrre, de hiába vártam a megváltó szúrásra. Pedig még horkoltam is, hogy kedvet csináljak neki…

Kapcsolódó szócikkek: I. (Szent) István · orgyilkos
AgiVega IP

A múltkor elrendeltem, hogy tíz falu építsen egy templomot, holnap meg törvényt hozok arról, hogy építsenek fürdőszobát.

Kapcsolódó szócikkek: templom