Barbarus 16 csillagozás

Magyar história
Kácsor Zsolt: Barbarus

2000 év magyar történelmét felölelő, izgalmas történelmi regény. A rendkívül olvasmányos és fordulatos regény 42 nemzedék történetét követi nyomon. Ebben a különös krónikában ott vagyunk mindannyian, akik a Kárpát-medencében valaha is éltünk, keveredtünk, harcoltunk, menekültünk. Mindent túléltünk valahogyan, és visszatekintve látjuk, milyen nehéz, tragikus és véres volt ez a túlélés.

Eredeti megjelenés éve: 2008

Athenaeum 2000, Budapest, 2008
Athenaeum, Budapest, 2008

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

Szórakoztató történelemóra. :) Avagy 2000 év történelme dióhéjban.
A fülszövegben vicces a „2000 év magyar történelmét felölelő…” megfogalmazás. Maradjunk abban, hogy az első 800-valahány év kazár-római-bizánci-görög-szkíta-hun-bármilyen történelem, és olyan 1200 év az, amit már magyar történelemnek nevezhetünk.Ez inkább egy 2000 éves leszármazási sor (a nemzé b-t, b nemzé c-t, c nemzé d-t, …… x nemzé y-t, és így tovább), amelynek végén megjelenik maga az író.* :)
Kicsit az Apák könyvére emlékeztetett, bár itt hosszabb volt az idősík, és nem csak 12 generáció, hanem (nem számoltam) sokkal több követi egymást, lényegesen rövidebb történetekkel, élvezetes, valós történelmi adatokkal és szinte kivétel nélkül tragikus sorsokkal. Egyes fordulatok, történetrészek szó szerint ismétlődnek, ahogyan a történelem is ismétli önmagát.
Elgondolkodtató, mi is az ember sorsa, hogyan dobálja, hányja-veti a történelem az egyes embereket, kis- és nagyembereket egyaránt.

*Ez is csak az én figyelmetlenségemet mutatja, hogy a sok-sok Kachor, Káchor és Kácsor után jó későn esett csak le a tantusz, hogy itt tulajdonképpen egy családtörténet-féleségről van szó, méghozzá egészen Jézus idejétől a máig, generációnként mind tovább és tovább göngyölítve.

EszkiMóczy>!

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

Kácsor Zsolt teljesítette ősei adósságát: megírta a keserédes magyarság vérzivataros történetét. Mindezt fantasztikusan mulattató stílusban, nem kímélve az olvasót a renyhén rátörő nevetőrohamtól. Az utóbbi hónapok egyik legélvezetesebb könyve.

siors>!

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

A legújabb művét követően egy régebbi regényt olvastam Kácsor Zsolttól. Ami nagyon tetszett benne, az a családon átívelő történelem és a sajátos szemszög, mely szerencsére kilépett a tanórák megszokott keretéből. Humorral és sok-sok ismétlődő szövegrésszel mesél 2000 évről, annak hétköznapi és nagy eseményeket felvonultató történelméről. Ami miatt mégis nehezen ragadott magával, az főleg az első évezred, mert annak történései számomra kevésbé voltak megragadhatók, így nem kötötték le a figyelmemet. Olykor úgy éreztem, hogy egy-egy alaknál viszont hosszabban elidőznék és érdekelne még, hogy milyen élete volt. Érdemes lenne odatenni a történelemkönyvek mellé.

BabusM>!

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

Nagyon kellemes meglepetés volt ez a könyv. Gyorsan olvasható, és annyira élvezetes is, hogy olvastatja magát (az első két történet után: azokban még van némi bölcsész egyetemista fiú stílus, de aztán ezt levetkőzi). Ráadásul én megszállott Mit gondolsz, ki vagy te?-néző vagyok, úgyhogy ez a fajta történelemszemlélet különösen közel áll a szívemhez.
Ami eleinte nagyon zavart, és igazából még a végén is, csak akkor már kevésbé, az a túl sok ismétlődő elem és szövegrész. Jó a stílushatásuk, és kell is, de azt hiszem, bizonyos részeiben a könyvnek már visszaélt velük a szerző. „Középtájon” volt olyan történet, amiben szinte több volt a visszatérő motívum, mint az új elem.
Mindenesetre egy idő után mégis elgondolkodtattak: a történelem tényleg csak ennyi? Mert ha csak ennyi, akkor hogy van az, hogy – éljünk akár közel a tűzhöz, akár távol az eseményektől – mégis mindig mindenkin csattan az ostor vége, és akár halál, akár túlélés, az élet már semmi újat és jobbat nem tartogat tovább?
Csak egy újabb generációt. Akik közül valaki egyszer csak fogja magát, és felgöngyölíti az ősei sorsát, hogy az immár személyessé váló történelem tanulságait átélve és megfontolva belenyugodjon ebbe, és ebben a tudatban élje meg a maga sorsát.

Athenaeum 2000, Budapest, 2008
Mallinalli>!

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

Érdekelne, hogy aki a fülszöveget írta, olvasta-e a könyvet? Merthogy szerintem finoman szólva sem izgalmas történelmi regény, sokkal inkább ötletes, szellemes alternatív törikönyv.
Mostanában próbálkozom kortárs történelmi regényekkel, így jött ez is a képbe és egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam. Kifejezetten üdítő könyv.

Honor6>!

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

Kedvenc könyvem. Nagyszerű – még ha nem is eredeti – ötlet az őseinkről rövid szkeccseket írni. Mert bizony mindenkinek volt felmenője Petőfi, Mátyás, Anjou Károly, Aba Sámuel vagy éppen a honfoglaló Álmos vezér korában. Hiszen erre éppen a létünk a bizonyíték.

Az pedig már csak a fantáziánk dolga, hogy az ősünk Eger várát védte-e vagy éppen ostromolta.

Kácsor Zsolt: Barbarus Magyar história

Csaknem egy évembe telt, hogy végigolvassam ezt a könyvet, de sikerült! Tessék megtapsolni érte, mert bizony nem semmi vállalkozás volt! Az első 3/4-én iszonyatosan szenvedtem: idegesített, fárasztott, erőltetett volt, unalmas volt és véres volt. Azt hittem, sosem érek a végére. Aztán, láss csodát, kb. a háromnegyedénél hirtelen érdekelni kezdett. Ez már csak azért is meglep, ugyanis engem a történelmi korszakok közül leginkább az ókor vonz, és minél közelebb kerülünk jelen korunkhoz, annál kevésbé szeretem a történelmet. Ehhez képest a Barbarusban az ókori-középkori részeket utáltam, aztán valahol a Rákóczi szabadságharc környékén kezdtem megkedvelni a könyvet. Ekkor ugyanis a fárasztó poénkodás helyét átvette a kellemesen ironizáló humor, a szerző nagyon ügyesen tartott görbe tükröt kis nemzetünk elé, és egész egyszerűen elszórakoztatott. Kedvenc történetem Kácsor Ferencé volt, aki szakács lévén megfőzte és megsütötte a magyar történelem jelentősebb eseményeit és személyeit. Nagyon tetszett, ahogy a szerző leírta pl. a mohácsi csata ételből készült verzióját. Igazán eredeti!
Attól függetlenül, hogy a mű nagyja kínszenvedés volt számomra, tisztelettel adózom a szerzőnek a belefektetett rengeteg munkáért, a sok-sok kutatásért.
Ha az utolsó egynegyedében nem vált volna hirtelen élvezhetővé a könyv, akkor csak két csillagot kapna, de így megadom neki a hármat. Mindenesetre a jövőben Kácsor Zsolttól inkább csak az István király blogját fogom olvasgatni, mert az az elejétől a végéig szórakoztató.

Jékli_Erika>!

spoiler
Bár ez Kácsor Zsolt első kötete, olvasásban nálam megelőzte A harminckét bolond, Az István király blogja, a Cigány Mózes és a Rettenetes Vlagyimir. Amiben Kácsor igazán jó, az a történelem vegyítése a fikcióval, a hősi múlt bemutatása a kisember szemszögéből, Az elmesélt és elhallgatott részek egyként visszhangot vetnek bennem, napokig forgatom még magamban a gondolatokat. Mindehhez társul sajátos humora, iróniája és öniróniája, ki- és beszólásai. Szeretem olvasni.

ppeva P>!

[…] Kácsor Ábris legszívesebben elbujdosott volna – a mérgezett tollú Vörösmarty Mihálynál ugyanis hiába esedezett irgalomért.
Az könyörtelenül megadta neki a kegyelemdöfést.
– Láttalak a Helicon tetején mászkálni, s tűrtelek, gondoltam, neked ott mászni, legelni szabad.
Kácsor Ábrisnak ezzel vége volt. Halálos sebeket kapott benne a költő, aki lassan és fájón vérzett el – de nem gyászolta meg senki. A poéta helyébe végleg a robotos hírlapíró lépett, aki nem ért semmihez, de mindenhez hozzá tud szólni; aki háromflekkenként építgeti életművét az újságokban, és időnként, amikor megpihenve hátralép, hogy munkáját távolabbról szemügyre vehesse, tekintete már csak a sívó semmit fogja át, mert az olvasók időközben krumplit hámoztak az újságpapírba csomagolt életműre, és kíméletlen józansággal helyezték el ott, ahová való: a szemétben.

Kapcsolódó szócikkek: Vörösmarty Mihály
ppeva P>!

S a századfordulón vele együtt zajongott tízmillió nélkülöző, elégedetlen és elkeseredett ember – akik közül alig egymilliónak volt választójoga. A parlamentben olyan képviselők ültek, akiket nem az ország választott, csak egy szűk réteg, a legtöbbször csalással és lefizetéssel. Habár a választási győzelem egy vagyonba került, de az állás jól fizetett, mert a monarchia ipari és kereskedelmi nagyvállalkozásaiból kilopott pénzek révén garantált, biztos és bőséges volt a profit. Dolgozni nem nagyon kellett, mert a parlament munkáját megbénította a mindenkori ellenzék, a kormány munkáját pedig a mindenkori kormányzópárt. Egyéb elfoglaltság híján hát kártyáztak és pipáztak az urak, de fél szemmel folyton a naptárat lesték, a legközelebbi nemzeti ünnepet várták lázas türelmetlenséggel, amelynek alkalmából végre felölthették pompás díszmagyar ruhájukat, és naftalinszagú honfoglaló magyar vezérnek öltözve vonulhattak föl a szónoki emelvényekre. Ilyenkor hazafias beszédeket tartottak égre emelt karokkal, Bocskai István bihari nagyúr és Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem hősies életével példálóztak, majd a szent magyar haza nevében kölcsönösen hazaárulónak nevezték egymást, leplezetlen haragot érezve azon szégyenletes tény miatt, hogy nemzetgyilkosnak kikiáltott képviselőtársaik kétszer annyit loptak el az egyik vasútépítési részvénytársaságban, mint amennyit ők el mertek volna lopni. Ünnep után zokogva tették le a díszmagyart, s miközben egy angol lordnak álcázott komornyik gondjaira bízták a drága kacagányt, figyelmeztetőleg emelték fel az ujjukat:
– Ebben az országban még a szar se úgy folyik, Anton, ahogy a magyar akarja, mer' itt bizony még a szar is úgy folyik, ahogy a szar akarja.
Antonnak általában a komornyikot nevezték, mert a Tóni túlságosan parasztosan hangzott volna.

Kapcsolódó szócikkek: naftalin
ppeva P>!

Kácsor Ignác 1903-ban döntötte el, hogy kivándorol, abban az esztendőben, amikor Tisza István bihari nagyúr miniszterelnök lett, és az országgyűlésben arról kezdett vitázni a kormánypárt és az ellenzék, hogy vajon délután is legyen-e ezentúl parlamenti ülés, vagy ne legyen, s hogy erről a kérdésről vajon egyszerű szavazással döntsenek-e, vagy név szerinti voksolással. E napirend megtárgyalása során kivörösödött fejjel ugrottak egymásnak a képviselők, hazaárulóknak, idegenszívűeknek és nemzetgyilkosoknak nevezték egymást, s a mohácsi vésszel felérő tragédiával riogatták a szent magyar haza népét arra az esetre, ha őnekik délután is a képviselőházban kellene maradniuk.

kiscsiga>!

Bármilyen dicstelen is volt Morvás halála, az élete nem volt haszontalan, hiszen ő adta az első női szentet a keresztény egyháznak. Az általa agyonütött apáca volt az első nő, akit a Vatikánban szentté avattak. Igaz, nem a részeg rablókat óvja: Szent Wiborada a könyvtárak védőszentje lett.
És az olvasóké.

AgiVega IP>!

Senkit nem hagytak életben a több mint háromezer fegyvertelen, kimerült földönfutó közül.
De ezt utólag erősen megbánták, mert nem volt kivel megásatni a tömegsírokat.

BabusM>!

A legyőzött avar seregben küzdött Bodoga is, igaz, ő nem fegyverrel harcolt, hanem sörcsappal: több száz más kereskedővel együtt a harcosok bor- és sörellátását felügyelte. Vizet ugyanis az idő tájt nem ittak: veszélyesebb volt az, mint a méreg. Bodogának egy bizánci történetíró, Theophylaktos Simokkates jóvoltából maradt fönn a neve, akinek sikerült kiszimatolnia az avar sör titkát, s megosztania azt honfitársaival, akik ezután maguk is az avar sör lelkes fogyasztóivá váltak. Nos, a titok egyszerűbb volt, mint hinnénk: Bodoga a sörbe a beléndek magját keverte, s mivel ez a boszorkányfűnek vagy ördögszemnek is nevezett növény erősen mérgező, a magjával dúsított sör fogyasztása erős részegséghez, sőt látomásokhoz vezethet. Ezt hamar megtanulták Bizáncban, ahol a beléndeket (az avarokra utalva) hyskiamosnak, azaz disznóbabnak nevezték el.

AgiVega IP>!

Akkor Magyarországon már elviselhetetlenül tombolt a többpárti demokrácia. A magyarok rémülten tapasztalták, hogy a biztonságosan gyűlölhető, rendezett és kiszámítható elnyomás után elkövetkezett rájuk a félelmetes, kiszámíthatatlan és könyörtelen szabadság. Nem lehetett elviselni. Megszálló hatalom többé nem fenyegette őket, fegyveres idegent nem volt kit utálni már, ezért a szabadságtól való rettegésükben az emberek először egymást gyűlölték meg, majd maguk körül az egész világot.

AgiVega IP>!

…Ignatius sikeres vállalkozásba fogott: utazási irodát nyitott Aquincumban.
[…]
Mivel Pannóniában nem voltak piramisok, s nem volt egyetlen Mágikus Csarnok sem, a leleményes Ignatius azt találta ki, hogy a barbár pusztítások nyomait adjak el az utazóknak. Megmutatja nekik a fölégetett településeket, és elviszi őket a limes legtávolabbi pontjára, ahonnan nyíllövésnyi távolságban már ott fenyeget a barbár horda.
Egyszóval föltalálta a katasztrófaturizmust.

AgiVega IP>!

De a kiszáradt kontinensen új reményt ébresztett egy hős német császár, aki I. Ottó néven lovagolt be a történelembe, oldalán legerősebb szövetségesével: az időjárással.

AgiVega IP>!

Napóleon nem akart hinni a fülének, amikor megvitték neki a hírt: a kétségbeesett Habsburg-császár a franciák ellen felkelésre szólította a magyar nemességet, mire a magyar urak egyként pattantak lóra, és villogó tekintettel rántották elő kardjukat, hogy a fenyegető Nyugat felé suhintsanak vele. A nemesség huszonötezer emberrel sorakozott föl az osztrák császári lobogó alá, hogy megvédelmezze évszázadok óta állhatatosan és kitartóan utált uralkodóházát a függetlenséget ígérő hódítótól.