Hová ​tűnt az a nagy szerelem? 27 csillagozás

Käbi Laretei: Hová tűnt az a nagy szerelem?

A Bergman-univerzum egyik kevésbé ismert szobája nyílik meg ebben a rövid könyvben, amely az észt származású, nemzetközi hírű zongoraművésznő és Ingmar Bergman egymásnak írt (főleg szerelmes) leveleit, valamint a szerző idevágó, egykorú naplóbejegyzéseit tartalmazza. Laretei és Bergman kapcsolata körülbelül tíz évig tartott az 1960-as években. Mindketten házasságban éltek, egymásba szerettek, elváltak, összeházasodtak, gyerekük született, végül elváltak, de egész életükben jó barátok maradtak. A könyv egy szép szerelem anatómiája, az önismeret, az öncsalás és önámítás nélküli önelemzés és önfeltárás olvasásra érdemes talált tárgya.

Európa, Budapest, 2012
112 oldal · ISBN: 9789630791519 · Fordította: Kúnos László

Käbi Laretei: Hová tűnt az a nagy szerelem?

Ami benne van a könyvben, az mind csodás, két érzékeny művészember gyötrődő szerelme. De sajnos érezzük azt is, hogy ez így nagyon szemezgetett válogatás.. Én hiányoltam a levelek zömét. Nagyon érdekelne a teljes levelezés, nem baj, ha másról is szól, mint az egymás iránti olthatatlan vágy. Egyébként igazi élményt jelentett nekem ez könyv. Lehet, hogy kezdem előlről . Már most hiányzik.

Käbi Laretei: Hová tűnt az a nagy szerelem?

Bergman lelkivilágából, már kaptam ízelítőt az „Öt vallomás” című könyve által, ami kifejezetten hasznomra vált a történet olvasása közben. Két művész házassága nem nevezhető mindennapinak, hiszen munkájuk rengeteg időt vesz el, ami nem tesz jót egyetlen kapcsolatnak sem. Käbi most került először fókuszba nálam. Egy A-tipusú személyiség, mégis tele van kétségekkel, amelyek folyamatosan felőrlik energiáját. Ingmar, főleg a szeretett nő hiányát éli meg rosszul. Szép mondatok, kedves ragaszkodás, és a szerelem árad a levelekből, naplórészletekből. Intim, életrajz jellegű pillanatokat osztott meg velünk a szerző. A történet 1962-ben ér véget, Daniel születésével. Szerintem lesz folytatás, hiszen az még nem derült ki: Hová tűnt az a nagy szerelem?

somogyiréka>!
Käbi Laretei: Hová tűnt az a nagy szerelem?

Kicsit csalódás ez a könyv, afféle könyvpiaci marketingstratégia ezzel a címmel, és nagyon kivonatos. Nem tudom, ki szerkesztette, válogatta ki a levelekből ezt a párat, de aligha hiszem, hogy Käbi lett volna? Vagy ha igen, miért adta volna Hova tűnt az a nagy szerelem? címet egy olyan műnek, mely még csak nem is utal a szerelem eltűnésére. Enyhe szpoiler, de ugye a könyv ott végződik, amikor a pár közös gyermeke 1962 szeptemberében világra jött. Nem tudni, mi lett Käbi házasságával és meddig is bírták ezt az intenzív, elnézést, nekem néha kicsit geil levelezést, ami persze szép pár oldalon át, de ekkora mennyiségben picit émelyít. Persze, persze szép dolog a szerelem, de jobb annak leírását kis mennyiségben adagolni, mert megfekszi a gyomrot.
Miközben ha el lenne osztva a pár egész életét bemutató könyvben, biztos minden egyes részt aláhúzok, de így húsleveskockát kaptam csak, melyhez szükségem lett volna forró víz is, az egyéb, kevésbé boldog, túlboldog leírásokra is, melyben feloldom.
Pedig az elején, kis adagban imádtam, elnyűgözött Ingmar Bergman őszintesége, mely ahogy már egyszer írtam, többet mutatott meg belőle, mint az összes filmje.

janka0416>!

Csalódás…
Borító: 5/4
Cselekmény: 5/2.. a fülszöveg után sokkal jobbra számítottam. Nem volt értelme az egész könyvnek..arról nem is beszélve,hogy tiszta nyál tenger volt az egész..
A könyvnek egy szerencséje van..túl rövid, így nem lehet róla annyi negatívumot elmondani.

Annamarie P>!

Az idő nem múlik. Egy helyben áll, de rossz helyen áll.

Aquarius>!

Nem tudom elmondani, amit mondani akarok. Nincsenek megfelelő szavaim, amelyekkel széttörhetném ezt a borzalmas állapotot: a várakozást. […] Megérintettél, felnyitottál, magadévá tettél. Féltékeny vagyok és őrjítően elhagyatott a némaságban. Az idő nem múlik. Egy helyben áll, de rossz helyen áll.
Ingmar Bergman

Aquarius>!

Szavak, melyek megszületnek, s azonnal megértésre találnak, mindez olyan, mint a sötét, zavaros vízből kiemelkedő sziget.
Ingmar Bergman

Aquarius>!

A nagy örömhöz, az egyensúly kedvéért, hozzátartozik az éppolyan nagy kétségbeesés is.

Annamarie P>!

Rettenetesen hiányzol, szerelmem. Amikor elutazol, magaddal viszed az életet, és ilyenkor valamiféle tartalékelem segítségével élek, ami legjobb esetben kitart addig, amíg visszajössz, és újra életet lehelsz belém.

Kapcsolódó szócikkek: hiány
Annamarie P>!

Nekem az öröm, a tiszta öröm a magányhoz, a vidékhez kötődik, és mindig valami olyan egyszerű dolgot jelent, mint a levegő, az ég, a fák, a tűlevelek, a moha, a „käbi” (ami fenyőtobozt jelent)

Aquarius>!

Ha elveszünk valamit, azt mindig valakitől vesszük el, és nem ajándékba kapjuk a sorstól.

Annamarie P>!

Egyenlőre üresnek érzem magam, de ez már nem kínzó üresség, hanem kilélegzés, olyan mély kilélegzés, mintha az élet idáig csak egyetlen nagy belélegzés lett volna, de folyamatos légszomjjal kísérve.

Aquarius>!

Soha nem éreztem még azelőtt, hogy az ember a házasságban is ilyen nyomasztóan magányos lehet.

Annamarie P>!

De az elmúlt év során fájdalmasan meg kellett tapasztalnom, milyen az a magányosság, mely mindennek ellenére minden embernek osztályrésze. De valahol legbelül mégis tiltakozom ellene, nem vagyok hajlandó elhinni, hogy ez a magányosság valóban az egyetlen lehetőség volna. És titokban azt hiszem, hogy épp mi ketten hordozzuk magunkban a lehetőséget, hogy bebizonyítsuk, lehetséges a magány megszüntetése.
Immi már attól is erősen magányosnak érzi magát, hogy más, mint a többi ember, hogy alkotó ember, hogy „két lelke” van.

Kapcsolódó szócikkek: magány