Docile 3 csillagozás

K. M. Szpara: Docile

K. ​M. Szpara's Docile is a science fiction parable about love and sex, wealth and debt, abuse and power, a challenging tour de force that at turns seduces and startles.

There is no consent under capitalism.

To be a Docile is to be kept, body and soul, for the uses of the owner of your contract. To be a Docile is to forget, to disappear, to hide inside your body from the horrors of your service. To be a Docile is to sell yourself to pay your parents' debts and buy your children's future.

Elisha Wilder’s family has been ruined by debt, handed down to them from previous generations. His mother never recovered from the Dociline she took during her term as a Docile, so when Elisha decides to try and erase the family’s debt himself, he swears he will never take the drug that took his mother from him.

Too bad his contract has been purchased by Alexander Bishop III, whose ultra-rich family is the brains (and money) behind Dociline and the entire Office of… (tovább)

>!
Tor Books, New York, 2021
496 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781250216335
>!
Tor Books, New York, 2020
496 oldal · ISBN: 9781250216151

Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 2


Kiemelt értékelések

_ada>!
K. M. Szpara: Docile

Az eddigi egyik talán legmegosztóbb könyv volt, amit olvastam. Nem csak a téma miatt, legalább is nem értem a Goodreads-en miért kampányol mindenki az írók cenzúrázása mellett. Vagy engem beleedzett a Captive Prince, Soldiers a kellemetlen témákba? A meghasonlás bennem ment végbe: nagyon szerettem a könyvet, de közben meg stresszes volt az olvasás, és egyáltalán nem pozitív élményként maradt meg bennem. A történet keltette fel először a figyelmemet, és azt hittem, egy Captive Prince-féle legyőzhetetlennek tűnő akadályokat áthidaló románc lesz a középpontban, mínusz a fantasy elemek természetesen. De nem így történt, és talán életemben először éreztem úgy, hogy bárcsak valaki lespoilerezett volna egy-két dolgot, és nem „vakon” kezdek neki az egésznek…
A Docile kb. 50 évvel a jövőben játszódik. A lakosság nagy részét komoly adósságok terhelik, mivel néhány évtizede elfogadták a törvényt, mely szerint azok generációkon át öröklődnek. A végső felszólítás után pedig két lehetőség van: adósok börtönébe menni, vagy rabszolgának állni. Nem szó szerinti rabszolgának, mert vannak jogaik, de valami hasonló. Elisha, hogy megmentse családját, utóbbi mellett dönt. Így kerül végül Alexhez, aki a trilliárdosok táborát gazdagítja, és neki is megvannak a személyes okai, miért éppen most vesz maga mellé alárendeltet, ami nem állt szándékában. Sok körülmény közrejátszik abban, hogy alakul a két férfi kapcsolata, nem szeretnék részletekbe menni. Viszont van valami, amit nagyon ajánlott előre tudni: ez nem elsődlegesen spoiler románc. A könyv második fele egészen más, mint az első. Gyakorlatilag 180 fokos fordulatot vesz a történet, ami nagyon tetszett volna, ha halvány sejtelmem van, hová vezet az egész. Így mint már említettem, csak végig stresszeltem, hogy mi lesz végül a két főszereplővel.
A tortúra ellenére azonban nagyon tetszett a regény. Egy oka van végül, hogy nem kap 5 csillagot, az pedig a 67. fejezet. Törékeny elmeállapotomban utolsó szög volt a koporsómba. Értem és elfogadom, mi az üzenete, de mikor bizonytalan a vége, és te minden tényező ellenére szorítasz annak, hogy valami összejöjjön… Nehéz lenyelni a békát. spoiler Végül a befejezés talán váratlan, de nekem tetszett. spoiler
Ami a szereplőket illeti, egy dolgot muszáj elmondani: Alex az egyik legjobban felépített karakter, akivel a kortárs, erotikára is hangsúlyt fektető irodalomban találkoztam. Elisha sajnos kevésbé kidolgozott az elején, de hajlamos vagyok szemet hunyni a kisebb hibák felett, mikor egy író debütáló művét olvasom.

2 hozzászólás

Népszerű idézetek

Polaris>!

“Listen to all the fucks I give. Literally, listen.”
Silence.

Polaris>!

After today, I will have seven rights.

(első mondat)


Hasonló könyvek címkék alapján

Haruki Murakami: 1Q84 (angol)
Quil Carter: The Suicide King 1-2.
Silent Night
Emery Robin: The Stars Undying
T. J. Klune: Crisped + Sere
David Mitchell: Cloud Atlas
Hanna Dare: Machine Metal Magic
Guillermo del Toro – Chuck Hogan: The Strain
John Marrs: The One
T. J. Klune: In the Lives of Puppets