Avasi ​keserű 6 csillagozás

k. kabai lóránt: Avasi keserű

Az Avasi keserű szerzője igazi összművész, autentikus irodalmi zombi — abból a fajtából, akinek semmi se drága és semmi se szent. (Igaz, nem is olcsó és nem is szentségtelen.) Hajas, Erdély, Szentjóby, Balaskó örököse, megspékelve érzelemmel, szívvel, főként József Attila felől. Brutális, de nem cinikus, durva vagy kegyetlen — van bátorsága gyávának és gyengé(d)nek lenni, ha úgy kívánja a pillanat. Senkinek sem akar megfelelni, verseiben nem köt kompromisszumot: saját bőrét viszi a vásárra, s ehhez saját, külön bejáratú költői világot teremt. Ez a világ nem túl barátságos, többnyire sötét és hideg — kohósalak, fáradtolaj, gépzsír, pincemély. Miskolc fölött az ég. Vége a komédiának, mondja a költő; ő a maga részéről legalábbis véget vet neki. Általános elsötétedés. Nehéz, lecsüng a kéz. Aztán persze nagy levegő, Faustnak lófasz, és megy tovább versről versre ez a magával ragadó, felkavaró, nehezen feledhető élveboncolás.
(Keresztury Tibor)

Szoba, Miskolc, 2013

Biedermann_Izabella>!
k. kabai lóránt: Avasi keserű

Gyerekkorom óta szeretem, ami keserű. Egyszer azt olvastam, a keserű íz akár életet is menthet, mert megvéd a mérgezéstől, meg hogy az öregedéssel a keserű dolgok kedvelése normális, sőt depláne a keserű ételek egészségesebbek is. (According to British scientists.) Mindennek persze nem sok köze van Kabai Lóránt kötetéhez, de két dolog azért tanulság:1. a vers életet ment, 2. öregszem. Ma úgy csinálok, mintha mindkettőnek örülnék. (Nem.)
Az a vicces különben, hogy én olvastam már ezekből a versekből néhányat még klooorblog korukból, csak akkor még valahogy mindenki fiatalabb volt, mint mostanában.
Hozzám úgy egészében és részleteiben is közel voltak ezek az írások, egyedül az élethasználatiutastásokat utáltam, de erre most nem tudok magyarázatot adni. Milyen szerencse, hogy nem is kell.
Voltak kedvencek, meg elgondolkodtató szövegek, meg olyanok is, amiket többször is elolvastam egymás után. És volt egy, ami pont olyan, mint amilyeneket Vencel is ír néha az éjszaka közepén.
Keserűsége ellenére okos, és művelt játék a szavakkal.

sheni IP>!

köpd le a gyengét, a langyost, a középszerűt, légy bátor gyáva lenni

sheni IP>!

a vers nem valóság, miként az álom sem – undorra méltó, aki mást állít

sheni IP>!

mint ügyeletes isten, kalapban, nyakkendőben,
gumicsizma, fehér köpeny, fehér nadrág, fehér zokni,
könyékig vagy hónaljig húzott kesztyű, katéter,

tisztességes verset szeretnék írni,
mert olyat érdemelne, lenne maga,
gyerekből is csak ilyen kellett volna.
néha az is vagyok, szeretném hinni.

ma térképet rajzolok rád,
bőröd pausz, 1:1 arányban skicellek fel