Amikor ​a nap ringatott 4 csillagozás

Juvan Sesztalov: Amikor a nap ringatott

Ősi sámánénekeket, halottsiratókat, ráolvasásokat, népdalokat és népmeséket idéz Juvan Sesztalov, a vogul nép legnagyobb költője új művében. Arról vall, ami szívének legkedvesebb: hogyan őrizte meg népe megragadóan tiszta gondolkodását, hogyan segített az ősi pogány hit befogadni a forradalmi eszméket, miért volt természetes, hogy az írástudatlan, nehéz körülmények között élő vogulok szinte megrázkódtatás nélkül tudtak átállni az ősközösségi életformáról a szocialista gazdálkodásra.
A hajdani sámán-inas fia, a ma már nemzetközi hírű költő lírai kisregénye hiteles tudósítás legközelebbi nyelvrokonaink múltjáról és jelenéről.

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magvető Világkönyvtár Magvető

Magvető, Budapest, 1975
306 oldal · ISBN: 963270097X · Fordította: Rab Zsuzsa

Juvan Sesztalov: Amikor a nap ringatott

Nehezen haladtam vele, mert nincs egy konkrét történet, amit végig követünk, hanem visszaemlékezések és néha mondák füzére alkotja a könyvet. Néha kicsit ellaposodik és számomra elfogadhatatlan, hogy valaki csak egy kicsit is dicsérje a kommunizmust. Pláne egy ősközösség ellenében. Persze muszáj volt akkor ilyesmit beletenni, hogy egyáltalán kiadják a könyvet, és néha fel is sejlik, hogy nem volt azért minden olyan tökéletes, mint az oroszok előadták, de mégis zavaróak ezek a részek. A szerző az apjáról ír, de őt is csak felületesen mutatja be, inkább csak a történéseken van a hangsúly, így képtelenség kapcsolódni bárkihez is. Inkább lehetett volna mondák és az átélt rituálék gyűjteménye, mert a sámánünnep és egyéb szakrális gyakorlatok leírása csodálatos, a természethez fűződő mélységes kapcsolatukról már nem is beszélve. Sajnos a manysiknak is ott fellegzett be, hogy földgázt találtak a földjükön. Egyszerűen az a pusztítás, amit az oroszok évszázadokon át véghezvittek a szibériai népek kultúrájában, szinte felfoghatatlan, sokan már az ősi nyelvet sem ismerik csak az oroszt.

Viszont rengeteg érdekességet tudtam meg a manysik életéről, hiedelmeiről, ami rendkívül közel áll hozzám, már ezekért megérte elolvasni ezt a történetet. Ha a kommunizmussal kapcsolatos részeket kivágnám és csak a manysik mindennapjai és mondái kapnának szerepet, akkor tökéletes könyv lenne, így azonban a propaganda miatt nem tudtam maradéktalanul élvezni.

Gerel>!

Nagyanyám azt mondta a halálos ágyán: „Tegyetek a földbe, de rólam el ne feledkezzetek! Tudjátok, hogy zöld fű kíván lenni a lelkem. Kisarjad mindenképpen. Emlékezzetek rám, amikor füvet legelész a lovatok. Emlékezzetek rám, amikor a réten elcsavarogtok. Jól esik majd nekem.”

Gerel>!

Ti, emberek, ilyenek vagytok. Mindenre képesek. Félek tőletek.

Gerel>!

Ember! Nem tudsz élni hús nélkül, nincs örömöd hal nélkül. Visszaadom neked a vadat, a halat, ha a Földnek gazdája leszel, nem vendége.

Gerel>!

A manysi ember azonban sosem mondja: „Medvét öltem.”, hanem azt mondja:"Leterítettem." A medvét sem a nevén emlegeti, hanem így nagyságolja: „Erdőben lakozó.”

Ember!
Halász ha vagy, eszed legyen,
vadász ha vagy, lelked legyen!
Ha mohó vagy és gonosz
mikor hálódba csalod
a meg se nőtt halat,
és az apróhal bosszúból,
amikor befalod,
nőjön meg benned, s szúrja át
szálkája potrohod!
Halász ha vagy, eszed legyen,
vadász ha vagy, lelked legyen!

s_v__tori_>!

Nekem pedig a könyv – rengeteg erdő, amelyben még nem jártam, sorai ösvények, amelyeken először lép a lábam, szavai fák, amelyekről nem tudtam és nem tudom, mi terem rajtuk, miféle kis állatok rejtőznek ágaik között.

s_v__tori_>!

A mese… Olyan, mint a forrás. A szomjúságtól tikkadó ráhajol, jót iszik a pezsdítő, hűvös vízből, és újra embernek érzi magát. Minden világos és érthető lesz a szemében.

Gerel>!

– Hát nem láttál még, felséges cár, harmatos reggelt, amikor a füveken meg leveleken úgy ragyog a sok harmatcsepp, mint a kristály? Hátnem tudod, hogy olyankor különösen fényes a nap, és minden tündököl, szikrázik? Az élet vizétől, amely a földre hullott. Maguktól feslenek ki a virágok, gyorsabban nőnek a tobozok a cirbolyákon. Hiszen ezt még az öklömnyi gyerek is tudja!

Kapcsolódó szócikkek: harmat, harmatcsepp