Irigység 4 csillagozás

Jurij Olesa: Irigység Jurij Olesa: Irigység

Különös, ​de ma például úgy rémlik: azt, hogy író lett belőlem, többek között annak a csodálatos élménynek köszönhetem, amelyet a matricák nyújtottak… Kaptam egyszer egy kis formátumú, igen elegáns könyvecskét. Ajándékba. Matricák voltak benne. Különböző metszetek, minden lapon. Igen, metszetek – erre határozottan emlékszem. Történelmi jeleneteket ábrázoltak. De egyszínű volt, mind, szürke. Aztán csoda történt! Amikor egy ilyen metszetet rásimítottam a papirosra, egészen új, rikítóan színes, csillogó ábrák tűntek elő. Minthogy még vizesek voltak, ettől még jobban csillogtak a színeik! Az egyik képet egész életemre megjegyeztem. Magas fal valószínűtlenül kék ég alatt, a falról lefejezett kínaiak teste csüng alá. Leírhatatlanul kék az ég, leírhatatlanul vörös a vér. Mind a mai napig magam előtt látom a képet. És emlékszem, hogy abban a pillanatban, amikor ránéztem, valami egészen új, soha nem tapasztalt érzés vett erőt rajtam. Megéreztem a cselekményben rejlő szépséget! Hogy a… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Századunk mesterei Európa

Európa, Budapest, 1978
342 oldal · ISBN: 9630710315 · Fordította: Apostol András, Brodszky Erzsébet · Illusztrálta: Szemethy Imre
Európa, Budapest, 1958
230 oldal

knutomix P>!
Jurij Olesa: Irigység

14. A kötet feldúsítására szánt kisebb elbeszélésektől visszanézve teljességgel valószerűtlennek tűnik az Irigység nagyszerűsége és (szinte) tökéletessége: a reflexiókból, álomszerű képekből, pszichológiai típusokból, komikus képzettársításokból fércelt kisregény többszöri olvasásra is tartogat újdonságot, pedig a sztori könnyen körvonalazható: a tárgyak ellenségét, az ügyetlen Kavalerovot az utcáról felszedi és kegyeibe fogadja Andrej Babicsev feltaláló, aki a szovjet gyorsétterem feltalálásával szabadítja fel a nőket az elnyomó konyhai munka alól, ellenben Babicsev testvére, a prófétai képességekkel megáldott/megvert Iván a gépek uralma alól szabadítaná fel az emberiséget, ezért épít egy gépet, Oféliát. Persze az agykápráztató történések ezzel nem érnek véget.

[Szerk.: Kihívás részeként olvasva/értékelve, teljes szöveg itt: https://moly.hu/karcok/1092106]

hetcsillagkozt>!

Csupa rózsaszínű, mélységesen csendes reggel van.

hetcsillagkozt>!

… álarcának szemrésein át csillogó tekintettel figyel bennünket a történelem.

shano>!

– Igyunk, Kavalerov! Sokat beszélgettünk az érzésekről… De a legfontosabbról megfeledkeztünk, barátom… A közönyről… Ugye? Úgy bizony… Azt hiszem, hogy a közöny az emberi értelem legdrágább kincse. Legyünk közönyösek, Kavalerov! Ide nézzen! Megtaláltuk a nyugalmat, kedvesem. Igyék! A közönyre.

Utolsó oldal

hetcsillagkozt>!

Reggelente énekel a klozettban. Képzelhetik, milyen vidám, egészséges ember. A dalos kedv reflexszerűen ébred fel benne. Se szövegük, se dallamuk ezeknek az énekeinek; különféle hangnemekben elharsogott „ta-ra-rá”-kból állnak, és körülbelül ezt fejezik ki:
„De jó is az élet! … ta-ra! ta-ra!… A beleim rugalmasak… ra-ta-ta-ta-ri… Szabályosan keringenek testemben a nedvek… ra-ta-ta-du-ta-ta… Húzódj össze belem, húzódj, tram-ba-ba-bumm!… ”

hetcsillagkozt>!

Az utca könyökökbe hajlik. Gyötrő reumaként vándorolok egyik ízületből a másikba. Engem nem szeretnek a dolgok. Belém betegedett az utca.

hetcsillagkozt>!

Minden párnának megvan a maga története.

hetcsillagkozt>!

Mi virágoztatja azt a bokrot, ahonnét mosolyának meggondolatlanul csapongó pillangója felrepült? Mit terem ez a bokor? Rózsaszínű bú-tüskét, vagy kicsinyes becsvágy-ribiszkét?

hetcsillagkozt>!

Ő, a vezető, a kommunista, új világot épít. És ebben az új világban dicsőség ragyog fel, ha egy hentes kezéből egy új kolbászfajta kerül ki. Nem értem ezt a dicsőséget. Mit jelentsen ez? Nem ilyen dicsőségről beszéltek nekem az életrajzok, a szobrok, a történelem… Megváltozott volna a dicsőség természete?