Inside ​ISIS 12 csillagozás

10 nap az Iszlám Államban
Jürgen Todenhöfer: Inside ISIS

A ​Nyugat drámaian alulértékeli az ISIS erejét. A radikális iszlám jóval erősebb, mint gondolnánk – és már megállíthatatlanul itt van a kapuink előtt.

Jürgen Todenhöfer a német Parlament CDU/CSU frakciójának egykori képviselője, fegyverkezés-ellenőrzési és fejlesztési segélyekkel foglalkozó szakember az egyetlen nyugati állampolgár, aki hivatalosan ellátogathatott az Iszlám Állam területére, és onnan épségben, és egészben hazajuthatott.

Todenhöfer tavalyelőtt (2014-ben)!! hosszú előkészítés után magától a kalifától szerzett menlevelet, és tíz napot töltött a kalifátus világtól elzárt határai mögött. Abban a világban, ahonnan szinte semmi sem szivárog ki, és amelyet, ma már, ha csak tehetik, messze elkerülnek a nyugati újságírók. A bátor és egyedülálló tudósítás betekintést enged a „Gonosz birodalmába”, az Iszlám Állam által ellenőrzött Moszul és az ott élő, állig felfegyverzett dzsihádisták, a világ legveszélyesebb terroristáinak és szélsőséges szervezeteinek… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2015

Művelt Nép, Budapest, 2016
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789631243222 · Fordította: Balla Judit
Művelt Nép, Budapest, 2016
250 oldal · ISBN: 9789631243222 · Fordította: Balla Judit

HBrigi>!

Jürgen Todenhöfer: Inside ISIS 10 nap az Iszlám Államban

Először is nagyon örülök, hogy a tartalomnak végül semmi köze nem lett a hatásvadász fülszöveghez és a tré borítóhoz, bár azért megjegyezném, nem fair, hogy félrevezetik az olvasót. Aki ugyanis arra számít, hogy a könyv arról a 10 napról szól majd, amit a címben is ígérnek, csalódni fog, az a rész ugyanis a legelhanyagolhatóbb és szerintem a legunalmasabb is. Azért olvastam el a könyvet, mert kissé alulműveltnek éreztem magam a témában, és érdekelt a lelki, történelmi háttér, a világnézet, és meg is kaptam, amire kíváncsi voltam. Az már más tészta, hogy közben (főleg a végén) Jürgen kicsit túllőtte az egózást, gondolok itt arra, hogy állítása szerint szemrebbenés nélkül vitázott vallási kérdésekről minden IS-taggal, aki csak az útjába került. Szerintem ez már nem bátorság, inkább butaság, és nem is feltétlenül hiszek el neki mindent, amit mond…
Na de vissza az eredeti témához: a legelgondolkodtatóbb és a legsokkolóbb számomra az, hogy ennek az elvakult hitnek milyen hatalmas ereje van. Nem is tudom, hogy létezhet-e ellene hatékony fegyver. Katonák, akik biztosak abban, hogy övék lesz a világ, és nem félnek meghalni, sőt, a legnagyobb dicsőségnek tekintik – ezzel mit lehet kezdeni? Üres szavak helyett ideje lenne megoldást keresni.

Robert_Andrassy>!

Jürgen Todenhöfer: Inside ISIS 10 nap az Iszlám Államban

Tetszik, ahogy bátran és a lehetőségekhez képest tárgyilagosan próbálja bemutatni azt a világot, mindezt olvasmányosan, regényszerűen. Furcsa, hogy miközben olvassa az ember, és elvonatkoztat a valóságtól, akkor pusztán egy kis csoport egyáltalán nem antipatikus embert lát, amint egy kalandtúrán vesznek részt.

Negatív észrevételem, hogy szerintem nincs jól lezárva. Végső értékítélet és nyílt levél a kalifának van benne, de, hogy mi történt utána, mi lett a többi karakterrel, nem derül ki. A kijövetel is kicsit össze lett csapva.

Handsome_Potato>!

Jürgen Todenhöfer: Inside ISIS 10 nap az Iszlám Államban

Talán ma már kevéssé releváns (hála a jó Istennek), de jó betekintést nyújt, milyen is lehetett élni a tomboló őrület országában.

mataiand>!

Jürgen Todenhöfer: Inside ISIS 10 nap az Iszlám Államban

Izgalmas, letehetetlen történet, felfoghatatlan ideológiák. Akit érdekel ez a téma, annak kötelező könyv.

HBrigi>!

Rami, a huszonhét éves, már-már félénk, történelem szakos egyetemista az után csatlakozott az IS-hez, hogy amerikai katonák egy házkutatás során a szeme láttára lőtték le az édesanyját.
Maga mit tett volna?, kérdezte tőlem akkor Rami keserűen, látva, hogy minden fájdalma ellenére sem vagyok képes megérteni a döntését. Könnyű jólétben és békében élve nemes szólamokat hangoztatni, folytatta. Vajon belegondoltam-e akár egyetlenegyszer is, mi zajlik le egy emberben, mire eljut odáig, hogy öngyilkos merénylőként a levegőbe röpítse magát. Amikor nem szóltam semmit, Rami hozzáfűzte: Ne rohanjatok le és ne alázzatok meg minket többé! Tűnjetek el a földünkről! Ha ezt megteszitek, az al-Kaida magától is megszűnik.