A ​sebészek évszázada 4 csillagozás

Jürgen Thorwald: A sebészek évszázada Jürgen Thorwald: A sebészek évszázada

A sebészet története – az utolsó száz év története. 1846-ban kezdődött a narkózis felfedezésével s a fájdalommentes operáció lehetőségével. Mindaz, ami azelőtt volt, csupán éjszakája a tudatlanságnak, a kínnak és a sötétségben való meddő tapogatózásnak. A „száz év története” azonban az emberiség által ismert legnagyszerűbb távlatokat tárja fel előttünk.

Bertrand Gosset

Gondolat, Budapest, 1959
438 oldal · Fordította: Siklósi Mihály

FeCsi50>!
Jürgen Thorwald: A sebészek évszázada

Nagyon érdekes könyv, több szempontból is. Sok minden ledöbbentett, amikor olvastam a történeteket, de a legmegdöbbentőbb számomra, hogy a 21.században is találkozunk hasonló szemlélettel, gondolkodással (Covid, pandémia kapcsán). Véletlenül került a kezembe a könyv, nem tudtam mire számíthatok, előítélet-mentesen olvastam, éppen ezért 1-2 dolog váratlanul ért. Olvasmányos, elgondolkodtató, de nem lehet gyorsan olvasni (nem a stílus, hanem a tartalom nem engedi). Remélem lesz utánnyomás, újabb kiadás, mert szerintem időtállóak a bemutatott sorsok, az út, ahogy eljutottak-eljutottunk egy-egy sebészeti szempontból fontos felfedezéshez. Semmelweis Ignácról írt fejezet pedig megdobogtatta a szívemet.

hal500>!
Jürgen Thorwald: A sebészek évszázada

Letehetetlen! Páratlan tudósítás a sebészet talán leggyökeresebb változásokkal teli évtizedeiről elsőkézből. Alapos felgöngyölítése számos forradalmi, izgalmas és szinte mindig tragédiával teli sorsnak – köztük Semmelweis Ignác fájdalmas történetét is megörökíti. De ennél sokkal több!

Sokak szerint a leghasznosabb életrajzokat olvasni. Ha ez így van, ez a könyv többszörös főnyeremény. Ez az a könyv, amit az embernek azelőtt kellene olvasnia, mielőtt életutat, szakmát, karriert választ. Azelőtt, mielőtt küzdelemre szorul saját igazáért. Azelőtt, mielőtt rossz, pl. kicsinyes célokat választana nagyobb, fontosabb, hosszútávú dolgok helyett. És azelőtt, mielőtt gyorsan ítél modern korunk felől – ugyanis ismerni érdemes hozzá legalább az elmúlt néhány száz év történetét is. Nem királyokét és évszámokat, hanem a hétköznapi valóságot: sorsokat, találkozásokat, viselkedést, betegséget, halálhoz való viszonyt és a közgondolkodás törékenységét.

Szendi Gábor: Értelmes szenvedés: a boldogság c. könyvéből hallottam erről a könyvről. Pár nap múlva utamba akadt, és villámgyorsan elolvastam. Szendi szerencsés, hogy gyerekként hathatott rá ez a mű. A könyv felnőttként elolvasva is elképesztően hatásos, nem csoda, hogy meghatározó gyerekkori élmény lehet. Szerezd meg, és olvasd el!

dmmddm>!
Jürgen Thorwald: A sebészek évszázada

Nem teljesen laikusként olvastam a kötetet. (Munkám orvosokhoz köt huszonéve, érdekel az orvoslás története, így kaptam kölcsön ezt a könyvet.) Megható, megrendítő és érzelmes utazás volt az olvasása. Nekünk XXI. századi embereknek elképesztően jó dolgunk van, még akkor is, ha ma is vannak gyógyíthatatlan esetek, betegségek. Magyarként egyszerre örömmel és megrendülten olvastam Semmelweis történetét… Valamint a kötet olvasásakor furcsa volt élő emberként gondolni azokra a sebészekre, orvosokra, akiknek neveit sokszor leírtam munkám során bizonyos műtéti eljárások kapcsán. (Pl. Billroth) Elgondolkodtam azon is, hogy például majd a XXIII. századi ember (és orvos) ugyanolyan rosszallással néz vissza ránk, mint mi az elmúlt 200 évre? (pl. hogyhogy nem világos ez meg az,ami ma már magától érthetődő?) Csodás könyv, ajánlom az olvasását!