A ​posztnemzeti állapot – Politikai esszék 1 csillagozás

Jürgen Habermas: A posztnemzeti állapot – Politikai esszék

A ​jelenleg legnagyobb tekintélyű német filozófus, Jürgen Habermas Európa jövőjével foglalkozó írásait gyűjti össze a kötet. A globalizáció és az EU strukturális reformjainak összefüggéseit vizsgálja, a posztnemzeti demokrácia hogyanjára keresve választ. Itt olvasható a hírhedt Spiegel-vitában kifejtett álláspontja is az emberi szervezetek klónozásával kapcsolatban.

Daniel Goldhagen Hitler's willing executioners. Ordinary germans and the holocaust című, nagy visszhangot kiváltott könyve kapcsán szól a történelem közéleti felhasználásának problémájáról. A XX. századot a világháborúk és a hidegháború „rövid" időszakára redukáló hagyományosan komor képpel egy bizakodóbb változatot helyez szembe. A címadó tanulmányban amellett érvel, hogy a mind csekélyebb cselekvőképességgel rendelkező nemzetállamok helyett a föderálisan kialakított Európa jelenthet megoldást a szociális állam válságára. Ezzel azonban felmerül a nemzetek feletti intézmények legitimációjának nehézsége. Habermas… (tovább)

>!
L'Harmattan, Budapest, 2006
156 oldal · ISBN: 9637343482 · Fordította: Ruzsacz István

Kívánságlistára tette 5


Népszerű idézetek

piccola>!

A nemzetállam számára egyre kevesebb opció marad. Kettő válik ki: a protekcionizmus és a keresletközpontú gazdaságpolitikához való visszatérés. Amennyiben a tőkemozgások még egyáltalán ellenőrizhetők, a hazai gazdaság protekcionista elszigetelésének költségei az adott világgazdasági feltételek közt hamar elfogadhatatlan mértékűek lennének. És az állam foglalkoztatási programjai ma nemcsak az államháztartási hiány határába ütköznek, hanem nemzeti keretek közt már nem is hatékonyak. A globalizált gazdaság feltételei közt a keynesianizmus már nem működik többé „egyetlen országon belül”. Több a kilátása egy olyan politikának, mely a nemzeti viszonyokat intelligens és kíméletes módon a globális versenyhez igazítja. Idetartoznak az előre látó iparpolitika ismert intézkedései, a kutatás és fejlesztés, azaz a jövőbeli innovációk előmozdítása, a munkaerő jobb képzése és továbbképzése, illetve a munkaerőpiac átgondolt rugalmassá tétele. Ezek az intézkedések középtávon helyzeti előnyt biztosítanak, bár nem változtatják meg nemzetközi pozícióharc mintázatát. Akárhogy csűrjük-csavarjuk, a gazdaság globalizációja lerombolja a szociális állam kompromisszumát átmenetileg lehetővé tevő történelmi konstellációt.

A posztnemzeti állapot és a demokrácia jövője

9 hozzászólás

Hasonló könyvek címkék alapján

Hernádi Eleonóra: Az Európai Unió intézményei
Ulrich Beck: A német Európa
Jánosi Rita (szerk.) – Türke András István (szerk.): Plurimus unum
Nyírő Miklós (szerk.): Filozófia a globalizáció árnyékában: Richard Rorty
Bogár László: Magyarország és a globalizáció
Frank Robin – Lars Ritter: Eszmék könyve
Frank Robin – Lars Ritter – Havassy Gergely: Politikai filozófiák zsebkönyve
Rutger Bregman: Emberiség
Erich Fromm: Menekülés a szabadság elől
Douglas Murray: Európa furcsa halála