A ​felébredés doktrínája 7 csillagozás

Julius Evola: A felébredés doktrínája

A Felébredés Doktrínája – a Bauddha-váda – átfogó és eredeti értelemben: a buddhizmus. Ezt a kezdetben vallásfeletti metafizikai és beavatási tradíciót a jelen műben a nagy tradicionális gondolkozó és szerző, Julius Evola döntően a theraváda – az „öregek” és a „tapasztaltak útja” – maga is teljesség, és közvetett módon magában foglalja mindazt, amit a buddhizmus további nagy „hordozói”, a maháyána és a varjayána képviselnek. Amit különösen fontosnak tart, és gyakorta hangsúlyoz, az nem az elmélet, hanem a megvalósítás. Ez a könyv ebben a szellemiségben íródott.

342 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638602732 · Fordította: Dávid Andrea

Buddha

Julius Evola: A felébredés doktrínája

Embervolta kötelékét maga mögött hagyta, istenvolta kötelékét meghaladta, minden köteléktől megszabadult: senki a világon nem győzheti le, világa végtelen, útját nem ismerik sem istenek, sem angyalok, sem emberek…

Lunemorte P>!

Aki jól érzi magát a társadalomban, az nem lelheti örömét a magányos elszakadásban. Aki nem leli örömét a magányos elszakadásban, nem tud megfelelően a szellemi dolgokra koncentrálni; aki nem rendelkezik koncentrációs erővel, nem érheti el maradéktalanul a tökéletes tudást – és azt, ami ebből következik.

Lunemorte P>!

Akár jönnek hozzá tanítványok, akár nem, akár követik aszketikus előírásait, akár nem, „ő ugyanaz marad".

Lunemorte P>!

… semmilyen vezeklő vagy pap, sem isten vagy ördög, angyal – a világon senki nem tudja megrendíteni.

cassiesdream>!

Nagyon elterjedt vélemény az, hogy a buddhizmus „prédikációi” "mindenkihez szólóak" voltak. Ez tévedés, ami csak a külsőségekre, avagy a doktrína késői és zavaros formáira vonatkoztatható. Lényegét tekintve a buddhizmus kiemelkedően arisztoktratikus volt. Ez már a kánon szövegének azon nagyszerű elbeszéléséből is kitűnik, amelyben Brahma Sahampati istenség, buzdítván Siddharta herceget, hogy ne tartsa vissza az elért tudását, arra emlékeztet, hogy vannak „nemesebb fajtájú lények”, akik képesek lesznek a tant megérteni. Erre maga Buddha is elismeri ezt, és eképpen szól: „És felébredett szemmel végigtekintve a világon, láttam nemes fajtájú és közönséges fajtájú lényeket, éles elméjűeket és tompa elméjűeket, jó adottságokkal és rossz adottságokkal rendelkezőket, gyors felfogásúakat, és sokakat, akik elítélik a más világokért való lelkesedést”. Ezt egy hasonlat követi: ahogy a lótuszvirágok közül némelyik a legalsó, iszapos rétegben nő, mások felérnek a víz felszínéig, megint mások viszont „kiemelkednek a vízből, és ott fent maradnak, a víztől érintetlenül” – ugyanígy vannak a másmilyenek tömegével szemben nemesebb fajtájú lények. (*) Azt lehet mondani, hogy azok állnak szilárdan, akiket a „nem-tudás” nem tudott teljesen elhomályosítani, mert megőrizték a kezdetek emlékét. A víz egyébként az alsóbbrendű, a szenvedélyességhez és a létesüléshez kötött természet általános tradicionális szimbóluma – mellékesen megjegyezzük, hogy innen származik a buddhizmus által is használt, azzal kapcsolatos szimbolizmus, aki a „vizeken” jár anélkül, hogy elsüllyedne, vagy aki átkel a vizeken.

* Majjhima-nikayo XXVI, (250-51); Mahavagga I, V, 2-10; Anguttara-nikayo IV, 36, ahol ezt a képet magára a Felébredettre alkalmazzák, és tovább fokozzák a következő hozzáfűzésével: „Így én is, aki a világban születtem, a világban nőttem fel, meghaladtam a világot és a világtól érintetlen vagyok”.

Kapcsolódó szócikkek: Buddha · buddhizmus
עֲזָאזֵל P>!

…a tudás kizárólag egy bizonyos szellemi rassz esetében vezet az elszakadáshoz, azon rassz esetében, amit egy már említett speciális értelemben héroikusnak neveztünk, és ami összefügg a bodhisattvák teóriájával. Csak azokban, akikben ez a benső rassz megőrződött, akik továbbá akarják is ezt, lehet az egyetemes állandótlanság színjátéka a felébredés előmozdítója, az elhivatottságok megválasztásának meghatározója.

Lunemorte P>!

Sőt, mi több, akár egy „ördögi aszkézis" is elképzelhető, minthogy azok az úgymond technikai feltételek, amelyek az „ördögi" irányba eső bárminemű tényleges eredmény eléréséhez szükségesek, egyáltalán nem más jellegűek azokhoz képest, amelyek történetesen a szentség eléréséhez szükségesek.

Lunemorte P>!

A hellén beavatott azért iszik az emlékezés forrásából, hogy helyreállítsa eredeti, az istenekéhez hasonló mivoltát.

Lunemorte P>!

Ma kell síkra szállni – holnap talán már nem is leszünk.

Lunemorte P>!

És eléri ő a csodás ösvényt, amelyet az akarat intenzitása, állhatatossága és összeszedettsége, a szellem intenzitása, állhatatossága és összeszedettsége, a kutatás intenzitása, állhatatossága és összeszedettsége teremtett – és ötödikként a héroikus szellem.