Jön ​a vadász, meglátja 17 csillagozás

Julija Jakovleva: Jön a vadász, meglátja

Az ​1930-as évek elején járunk, Leningrádban – az egykori birodalmi főváros mindennapjai a kollektív bizalmatlanság és az állandósult erőszak jegyében telnek.

Vaszilij Zajcev nyomozót és társait egy rejtélyes gyilkosságsorozat felderítésével bízzák meg: az elkövető minden esetben szokatlan ruhákba öltöztette és teátrális pozitúrákba állította áldozatait, mintha valamiféle morbid „életképeket” igyekezett volna megalkotni a holttestekből.

Leningrádban azonban különösen nehéz feladat kideríteni az igazságot: a hatóságoktól rettegő lakosokat szinte képtelenség őszinte vallomásokra bírni, a folyamatos tisztogatásnak kitett rendőrség tagjai pedig egymást is éberen megfigyelik, a hivatali bürokrácia hátterében kíméletlen intrikák zajlanak. Zajcev homályos múltja miatt maga is bármikor a szovjet államvédelmi szervek célkeresztjébe kerülhet – és egy éjszaka végül eljön érte a fekete autó…

Julija Jakovleva retró krimitrilógiájának első epizódja váratlan… (tovább)

Eredeti cím: Вдруг охотник выбегает

Eredeti megjelenés éve: 2017

Helikon, Budapest, 2021
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634794677 · Fordította: Iván Ildikó
Helikon, Budapest, 2021
416 oldal · ISBN: 9789634797302 · Fordította: Iván Ildikó

Julija Jakovleva: Jön a vadász, meglátja

Kicsit utánaolvasgattam az írónőnek és a könyvének, mert nem tudtam róla előzetesen semmit. off
Jakovlevának a livelib.hu szerint eddig 22 könyve jelent meg. Írt retro ifjúsági regényeket, balett-történeti könyveket, és újabban retro krimiket is.
Ez a krimi a Zajcev-felügyelő trilógia első része, a 30-as évek Leningrádjában játszódik.
Számomra a 30-as évek szovjet mindennapjainak leírása sokkal érdekesebb volt, mint maga a krimi. A nyomozásnál voltak egészen homályos részletek is, a megoldás (a tettes felmutatása) teljesen logikátlan volt spoiler.
Egészen megdöbbentett, hogy a livelib-en sokan kikeltek az írónő ellen azért, mert negatív színekkel festette le a 30-as évekbeli szovjet életet, és mert olyanokat írt, hogy az embereknek szörnyű és nehéz életük volt a Szovjetunióban. És nem idősebbek, hanem fiatalok! Nekik ajánlanám elolvasásra pl. Jiří Weil: Moszkva regényét. (Igaz, Weilt is elítélték és leosztályárulózták a cseh kommunisták…)

*a könyv címe egy kiszámoló gyerekversike egyik sora:
Раз, два, три, четыре, пять,
Вышел зайчик погулять.
Вдруг охотник выбегает,
Прямо в зайчика стреляет.
Пиф-паф! Ой-ой-ой!
Умирает зайчик мой.

BBetti86 >!
Julija Jakovleva: Jön a vadász, meglátja

A vége jobban sikerült, mint az eleje. Szerencsére, mert így jobb hangulatban tettem le a kötetet.

Ugyanis, az elején sok a befejezetlenség és olyan szerkezeti elemekkel játszik, amelyeket feleslegesnek érzek. A jelenből néz vissza Zajcev, hogy kb. fél évvel korábban milyen esetet kapott és azt most már hol tart. Vannak időugrások, amelyek feleslegesek. Sokkal jobban tetszett volna, ha lineárisan elindul és megy előre a történet, a törésnek nem volt értelme. Pláne, hogy a jelenből nem magyarázza a múltat, és nem is a megoldáshoz, csak középtájra érnek össze a szálak.

A másik, hogy több helyen él balladai homállyal, amelyben nem láttam a szükséget. Zajcev az egyik jelenetben krumplit visz az őt félénken méregető Allának, két lappal később meg már az a téma, hogy nem erőltetnek házasságot, a kapcsolatok szokott menetét, csak együtt vannak. Nyilván nem kell mindent túlmagyarázni, de itt sok az ilyen ugrás. Nem egyszer vissza is lapoztam, hogy valami felett átsiklottam-e, de nem. Itt ilyen az időkezelés és nem is szerettem.

A krimi is furcsán indult el. Eleve, a szovjet rendszerben mások a szempontok, mindent áthat a pártpolitika. A bűnös személyét is. De az ügyek félbeszakadnak, mással foglalkoznak – amit el tudok fogadni hitelesnek, nem lehet végtelenségig egy ügyön dolgozni. Csak éppen, ha eleget olvastunk, kiderülnek összefüggések, Zajcev nem tudja elengedni a korábbi eseteket sem, és szépen összekapcsolódnak a szálak. Ezért is szerettem jobban a regény második felét: ott már van logika, egy irány, amiben halad a cselekmény. Az első felét túl csapongómnak éreztem.

A második felére válik fojtogatóvá és érthetővé a társadalmi körkép is. Zajcev meg is éli, hogy a propaganda és a valóság mennyire nem fedi egymást a szovjet rendszerben. spoiler De van olyan esete is, ahol spoiler Le van festve, hogy üzletelnek még azért is, hogy legyen pár szem krumplijuk ebédre. A cselekmény részévé válik, hogy spoiler
Van íve annak, ahogy Zajcev magában megfogalmazza a rendszer problémáját. Ahogy játszani kell a lelkes proletárt, közben meg az egész arról, hogy sikerüljön kijátszani a rendszert és életben maradni. Mert se az igazság, se az elvek, se semmi nem számít. A hatalmasok védettek és jól élnek, mindenki más meg küszködik. Lehetőleg mosolyogva, mert bármikor érte jöhetnek és a kis maradékot is elvehetik tőle.

A bűnügybe is bekerül ez a vonal, hogy a rendszer maga milyen bűnös. A sorozatgyilkosság nem simán annyi, hogy egy bomlott elme embereket öl, és állít be pózokba. spoiler

Annyira fojtogató az egész megfestett miliő, hogy Zajcev személye nélkül depresszív is lenne a történet. De Zajcev több szovjet rendőrnél, ő egy olyan férfi, aki kényszeresen keresi az igazságot és védelmezi, akit csak tud. A végére pontosan látja, milyen álszent és bűnös a világunk, mégsem menekül el, vagy veszejti el magát. Folytatja a küzdelmet, és a munkája mellett tulajdonképpen emberséget visz az embertelenségbe pusztán azzal is, hogy nem áll be a sorba és önmaga tud maradni.

Ha nem számolom az olvasásból kizökkentő elemeket, akkor elég jól meg is van írva. A miliőt jól megragadja, sok jó párbeszéd van benne és a cselekményt is pörgeti. Jó az arány a magyarázatok és a cselekmény között – nem ragozza túl, de átadja az ismereteket.

Történelmi krimiként, de a művészettel összefüggő sorozatgyilkosos szálon dolgozó rendőrös krimiként is szerettem. Sorozatnyitányként is működik, várom is, lesz-e folytatva.

Inmelius_Mudri_Jolcsi>!
Julija Jakovleva: Jön a vadász, meglátja

Hát ez egész jó kis krimi, megspékelve a sztálini terrorral. Falom a sorokat és jaj, de ismerősek a diktatórikus eszközök. Nem, nem a jelenlegi kormánypárt ellen uszítok, NEM rájuk gondoltam, hanem a rendszerektől független munkahelyi kiskirályokra például, akik hasonló eszközökkel nyomorítják meg a nekik kiszolgáltatott munkavállalók életét (enni kell, jelzálogot fizetni kell, rezsi is van, a gyereknek cipő kell és a környéken nincs más értelmes munkahely…). A krimiszál meg egyenesen mestermunka!

Kollarits_Krisztina>!
Julija Jakovleva: Jön a vadász, meglátja

Nagyon tetszett. Izgalmas, olykor hátborzongató nyomozás. Háttérként a 30-as évek Szovjetuniója, amely nem kevésbé hátborzongató.

ppeva P>!

A villamos robogott vele a meseszép városban, amelyben az emberek többsége rút, igénytelen, szűkös életet élt. Közös konyhákban acsarogtak egymásra, füstben, bűzben, felfordulásban pihenték ki nyomasztó, fárasztó munkanapjukat, órákig álltak sorba némi ócska eleségért, amit „élelmiszernek” gúnyoltak, kínkeservesen spóroltak egy pár cipőre, alacsony fizetésükre állami kölcsönt vettek fel, véget nem érő pártgyűléseken meresztették a szemüket. De a reggel így is remekül állt Leningrádnak. A fény beragyogta a tűtornyokat és az ablakokat.
A leghosszabb és legrendezetlenebb sor – ezen a korai órán is, amikor még minden üzlet zárva van – az italbolt előtt kanyargott. Gyűrött arcok billegtek ki belőle. E sor láttán Zajcev önkéntelenül felidézte az alkoholra használt régies kifejezést: „zöld kígyó”.

ppeva P>!

Látta, hogy a lány egy szempillantás alatt lefuttatja magában azokat a komplikált számításokat, melyek eredményeképpen a leningrádi nők bármelyik hímneműt be tudják sorolni valahová abban a hierarchiában, amelynek csúcsán a „vőlegényjelöltek” találhatók. És a titkárnő tekintetéből Zajcev kiolvashatta: ő nem került a csúcsra. Hogy is kerülhetett volna? A papucsállatkát sem szokták nagyragadozónak tekinteni, de még a párosujjú patásnak sem.

ppeva P>!

Elsietett a boltocskák, pultok, kempingágyak előtt, amelyeken a könyvkereskedők portékái álltak – ezek előtt mindig könyvmolyok ácsorogtak egy-egy kívánatos kötetet lapozgatva.

Kapcsolódó szócikkek: könyvmoly
ppeva P>!

A könyvárus közönyösen nézett rá. „Az arcom nem művelt emberé” – tippelte Zajcev, hiszen a kopottas, szegényes ruházat az árust hidegen hagyta – egyik-másik könyvmoly kimondottan koldusszegénynek tűnt.

Kapcsolódó szócikkek: könyvmoly
BBetti86 >!

Szerencsétlen szovjet egerek, akik még így is féltek azoktól, akik tisztogatni jöttek – a rendőröktől.

ppeva P>!

Zajcev Katyka esetében leginkább azon értetlenkedett: ugyan hogyan találnak ezek az emberek házastársat? Mert például valaki ebben a hústoronyban ismerte fel az ő egyetlenjét. Hiszen a férje csakugyan Katyerina Jegorovnát választotta. Felfoghatatlan, lamentált Zajcev a kenyerét rágcsálva. Elhatározásra jutnak. Megesküsznek. Gázfőzőt, matracokat, később meg gyerekágyakat meg babakocsikat hurcolnak be a szobába. Fészket raknak. Az átlagember életének ez a része Zajcev számára elképzelhetetlennek tűnt. Meg ezek a rítusok. Táncolni menni. Aztán a férfizakó, amelyet kötelező jelleggel terítenek a keskeny lányvállakra, díszletnek pedig a Néva véget nem érő rakpartjai… Versek, virágok… Zajcev összeráncolta a homlokát.