Hajnal ​fia (Auróra II.) 12 csillagozás

Juliette Benzoni: Hajnal fia

Aurora ​és a szász választófejedelem, Friedrich-August szerelméből megszületik Moritz, akit a herceg nem ismer el fiának, hiszen szinte vele egy időben látja meg a napvilágot törvényes fia, a trónörökös is. Az önérzetes Aurora nem törődik bele a kudarcba, és büszkeségén is kész úrrá lenni, csakhogy fiának a Königsmarkokhoz és hercegi származásához méltó jövőt biztosítson.
S bár mint szerető más nő veszi át helyét a választófejedelem oldalán, szépségével, okosságával minden intrika ellenére sikerül megőriznie Friedrich-August ra gyakorolt befolyását. A Quedlinburgi Lutheránus Apátság kanonisszájaként tekintélyt szerez magának, és diplomáciai adottságait kamatoztatva jelentős szerepet vállal abban, hogy a választófejedelem II. Ágost néven elfoglalhassa a lengyel trónt is. Minden erőfeszítése ellenére azonban csak a grófi címet tudja kivívni a közben erős fiúvá serdülő Moritznak. Az apja rendkívüli testi erejét és anyja vonzerejét egyesítő ifjú gróf számára a katonai karrier… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2007

Geopen, Budapest, 2009
352 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639765917 · Fordította: Till Katalin

Zöldövezet>!
Juliette Benzoni: Hajnal fia

A 3K: Kosztümös. Kalandos. Klasszikus. Kísérve történelemmel és sok romantikával. És hogy milyen volt a regény valóságban is élt hőse, Szász Moritz? „- […] Moritzban volt valami meghatározhatatlan, mindent legyőző vonzerő. Valamiféle belülről áradó fény, amely a legsűrűbb sötétségen is képes áthatolni. Valószínűleg az édesanyjától örökölte…” hangzanak el az Erős Ágost és Aurora von Königsmark fiát jellemző szavak XV. Lajostól a könyv lapjain. Az Erős Ágost törvénytelen gyermekeként születő fiú szenvedélyes, fordulatos, színes élete tárul fel a regényben, amelyből kiderül, hogy egy potenciális hercegnek sem fenékig tejfel minden.
A rengeteg női szívet megdobogtató férfi számos konfliktuson, kényszerű döntéseken, őszinte szerelmeken, lázadáson, bukáson, életveszélyen át emelkedik fel, hogy végül majd Franciaország egyik legfényesebb csillaga legyen. Korszakos katonai tehetségét XV. Lajos nem győzi eléggé méltányolni, és vagyont, elismerést, kiváltságokat, valamint életre szóló barátságát adja cserébe Moritznak, aki előtt – ugyan bevágódik apja palotájának ajtaja, de – szélesre tárulnak Versailles kapui. A fényt azonban mindig kíséri az árnyék: az irigyek, a féltékenyek, gyűlölködők serege, akik mindent megtesznek Moritz bukásáért és pusztulásáért. A férfi kimagasló katonai pályafutásával és trónszerző ambícióival pedig megismerhettem a korszak európai politikáját, az angol, német, francia, Habsburg és orosz uralkodóházak szándékait, valamint a jelentősebb csatákat.
A király – többek által egész életén át csak fattyúnak gúnyolt – fiától adódó, született természetességgel a legmagasabb körökben mozgó Szász Moritz sorsának ragyogó portréját a személyéhez tökéletesen illő eleganciával festi meg Juliette Benzoni, érzelmes szavakkal idézve Moritz gondolatait: „Az élet csak álom. Az enyém szép volt, de rövid…” Engem elvarázsolt ez a szép álom.

Habók P>!
Juliette Benzoni: Hajnal fia

Ez kicsit unalmasra sikerült. Nem találtam rokonszenves szereplőket benne, de a cselekmény is eléggé vontatott volt. A korrajz ezúttal sem hagy maga után kivetnivalót, de azért ez egy regényben kevés.

Juliette Benzoni: Hajnal fia

Egyszer (de nagynehezen) olvasható. Igaz, hogy történelmi regény, tele van csatákkal, egy rakás idegen névvel (főleg francia) és az a regeteg kegyencnő, már azt sem tudtam követni ki, mikor, kivel….erkölcsi fertő. A vége viszont eléggé szomorkásra sikeredett, ennél kellemesebbre számítottam.

Szédültnapraforgó>!

November 30-án reggel a marsall csöndesen, szenvedés nélkül örökre lehunyta a szemét. Mielőtt meghalt, csak ennyit modnott: „Az élet csak álom. Az enyém szép volt, de rövid…”

Szédültnapraforgó>!

„Tapasztalatból tudom, hogy a bánatba nem hal bele az ember. Ám többé nem követhetem el ugyanazt a hibát. A szomorú események megvilágosították elmémet: belefáradtam a szerelembe, és úgy hiszem, örökre szakítanom kell vele, mert sem meghalni, sem megőrülni nem akarok…”

185. oldal (Geopen könyvkiadó 2009.)

Szédültnapraforgó>!

– Semmi kedvem elmenni otthonról. Még mindig húzom a lábam – magyarázta Moritz, de azonnal észbe is kapott: – Ó, bocsánat!
– Miért kér bocsánatot? – válaszolta nevetve Folard. – Számomra a sántikálás a legtermészetesebb dolog. Ha az ember jókedvűen viseli fogyatékosságát, akkor az kifejezetten vonzóvá is válhat. Ezúttal pedig ketten leszünk! S mivel ön, bárhová megy is, föltűnést kelt, hadd osztozzam én is a dicsőségben!