Az ​elveszett kereszt (Jeruzsálem lovagjai I.) 33 csillagozás

Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

Thibaut, Edessza és Turbessel aljas grófjának törvénytelen fia a jeruzsálemi udvarban nevelkedik Balduinnal, a trónörökös herceggel, akinek barátja és fegyvernöke lesz. Thibaut testestül-lelkestül az angyali szépségű, nemes lelkű, de leprás fiúnak szenteli magát. Elkíséri a királyság négy sarkába a sosem szűnő harcban, amelyet a herceg folytat Szaladin egyeduralma ellen egészen huszonnégy évesen bekövetkező haláláig.Balduin iránti elkötelezett barátsága mellett Thibaut mélységesen szerelmes Isabelle-be, a herceg húgába, s ez a szerelem egy életen át kitart, még akkor is, amikor a lányt Jeruzsálem királynőjévé koronázzák, s a sorsa különös fordulatokat vesz.A királyi udvar alkotja környezetüket: Balduin nimfomán, perverz anyja, a lánya, a gyönyörű, szívtelen és önző Sybilla, a többé-kevésbé hűséges, de szinte mindig kapzsi bárók. Miközben egymást érik az intrikák, a királyság a vesztébe rohan, a templomosok titokzatos pillantásától kísérve.

Eredeti megjelenés éve: 2002

Geopen, Budapest, 2004
638 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639574023 · Fordította: Balla H. Katalin

Zöldövezet>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

IGAZI LOVAGREGÉNY! Ha valaki azt keres, ne menjen tovább, megtalálta. Van itt kérem minden, ami szem-szájnak ingere, és a sötét középkor egyáltalán nem olyan sötét. Jeruzsálem örökké nyüzsgő, színes városában büszkén nyújtóznak az ég felé a napfényben csillogó templomtornyok, a balzsamos tengeri szél fűszerek illatát sodorja. A vallások keresztútján, a próféták földjén azonban a béke csak tűnő pillanat, hiszen mindenki magának akarja az üdvösség egy darabját. Templomos lovagok és johanniták, hűséges vagy épp áruló, kapzsi, dúsgazdag bárók, trónviszály, orgyilkosság, élet-halál harc a Szentföldért a legnagyobb szultánnal, Szaladinnal és elsöprő seregével, tiszta és megváltó szerelem, egy fiatal és nemes királyi lélek önzetlen küzdelme a halál árnyékában népéért és országáért. Mindezt, és még sokkal többet nyújt ez az elképesztően gazdag regény. Hatalmas ismeretanyag izgalmas, lebilincselő formába öntve, a kalandregények, a történelem, a nagy lélegzetű történetek és a klasszikus romantika rajongóinak igazi csemege.
Valószínűleg csak véletlen – hiszen nem adaptáció –, hogy a Mennyei Királyság című Ridley Scott mozi pont ennek a történetnek egy részét meséli el. Jónéhány szereplő és az események egy része összecseng a könyvben és a filmben, ami a soundtrackkel kiegészülve tökéletes élményt és hangulatot tud varázsolni a regényhez. Kedvenc, egyértelműen. Férfiak is nyugodtan elkezdhetik.:)

Darth_Revan>!

Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt
Hűha, nos ez rendkívül epikus lett. És ez még csak a trilógia első része. Időbe is tellett, mire összeszedtem a gondolataimat a regényről. Először is azt kell mondanom, nagyon tömény, nagy időszakot ölel fel, közel 70 évet a 12. század végétől egészen a 13. század elejéig. Az írónő rengeteg szereplőt mozgat és folyamatosan önti a történelmi eseményekkel kapcsolatos információkat az olvasóra. Sokszor volt olyan érzésem, mintha egy regény és egy történelmi monográfia keverékét olvasnám.
A könyv a Jeruzsálemi Latin Királyság történtébe enged bepillantást főleg IV. Balduintól, a legendás leprás király idejétől egészen a 13. század elejéig. A Jeruzsálemi Latin Királyság léte egyedülálló a középkor történetében. Számtalan érdekes esemény és személy kötődik hozzá. Az olvasó sokszor el is veszhet a tengernyi különféle történelmi személy sodrában. Thibaut, a lovag az egyik főhős, de nem tekintem abszolút főszereplőnek, sokszor tűnik el s színről és követhetjük helyette Balduin, Isabelle, a Lusignan-ok, Szaladin, Oroszlánszívű Richárd, és még megannyi híres, vagy éppen hírhedt személyiség cselekedeteit. Epikusságát tekintve óriási a mű. Monumentális. A Mennyei királyság című film elbújhat mögötte. Benzoni hihetetlen módon igyekszik történelmileg pontos lenni. A monumentalitás igényemet nagyon ki tudta elégíteni.
A drámai vonal nagyon erős a regényben. Számtalan összeesküvés, politikai játszma bontakozik ki a lapokon. A hatalomvágy, a gőg sokszor keseríti meg a hétköznapi szereplők életét. A lovagi erények és azoknak totális ellentétei, a gátlástalanság és a kegyetlenség szép ellentétet alkotnak egymással, és ez a küzdelem viszi előre a regényt. Együtt tudtam érezni Thibaut-val, Isabellel, Baliannal, Adammal, Balduinnal. A szerelem jelen van a történetben, de nem kap olyan erős, központi szerepet, mint mondjuk a szerző A firenzei lány című sorozatában. Thibaut és Isabelle szerelme elátkozott, mint ahogy a Közel-Keleten létrehozott keresztény állam és a nyugati jelenlét is. A hatalomvágy és az örök ellenségeskedés elsöpri a boldogságra való törekvést.
Ez a regény egy szomorkás dráma. A folyamatos küzdelem, küzdeni akarás története.
A könyv eleje és vége szép keretbe fogja Thibaut történetét. Renaud, az unoka, pedig tovább viszi nagyapja örökségét a 13. században.
Élvezetes volt olvasni ezt az eposzi küzdelemsorozatot, a személyes drámákat, tragédiákat, örömteli pillanatokat és röpke boldog perceket.

Habók P>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

A keresztesek kora mindig érdekelt, ezért sokat vártam ettől a trilógiától. Kicsit sok szereplőt mozgat az írónő, de hát ilyen volt a kor is. Elég gyakran kellett visszalapozni, mert hirtelen nem tudtam, ki kihez tartozik. De fordulatos, az – általam ismert – történelmet viszonylag jól követő, remek regény.

fszilvi>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

nagyon szeretem a francia történelmi regényeket!
és mikor már majdnem elveszek a nevekben és a kor történéseiben, mindig rájövök hogy a szálak összefonódnak a Guy Breton féle Francia szerelmi históriák c. könyvsorozatával és Maurice Druon Elátkozott királyok című sorozatával! :)

ritamatuska>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

nem tudtam letenni, a történelmi regények között ez az egyik nagy kedvencem

Cactuska>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

Nagyon tetszett a könyv, nem tudtam letenni a kezemből. Néha nem tudtam ugyan követni, hogy ki kinek a kicsodája (x.y.nagynénjének, a férjének, akit x.y-nak hívtak, a nagybátyjának a testvérének az akárkije, aki nem tudom én kinek volt a férje………. :)) szóval néha egy kicsit elvesztettem a fonalat, de ez lehet, hogy csak az én hibám. :) Ettől függetlenül nagyon kellemes meglepetés volt a könyv. Véletlenül láttam meg itt a moly-on, hogy milyen jó értékelést kapott és kíváncsiságból vettem meg, de nem csalódtam benne. Nagyon jó történelmi regény.

Culloden>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

Az hiszem mégis csak ez a sorozat volt a legjobb ettől az írónőtől.

Kiskosar>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

bevallom, tavaly 50 oldalnál feladtam már egyszer, de idén újra nekiveselkedtem. MEgint megtaláltam a pontot, amikor már nem tudtam követni a tengernyi nevet, most csak annyiban volt más, hogy most nem hagytam magam eltéríteni. persze ez azt eredményezte, hogy a szereplők 70%ról nem tudtam, kinek a kije. reméltem, előbb vagy utóbb úgyis meghalnak, s így a fennmaradókat könnyebb lesz számon tartani.

mindenesetre ez a kötet engem nem győzött meg. de nem adom fel :)

rhea_silvia>!
Juliette Benzoni: Az elveszett kereszt

Régebben nagyon szerettem az írónő könyveit, aztán kicsit sok lett belőle. Erre viszont mindig is kíváncsi voltam, így amikor szembe jött a könyvtárban, kivettem. Sajnos, azt kell mondanom, hogy tényleg és véglegesen kinőttem a műfajból vagy a szerzőből vagy a nem is tudom, de valahogy nehezen kötött le. Külön fárasztó volt a keretes szerkezet, hogy elkezdődik izgalmasan, majd jön egy EGÉSZ KÖNYVNYI flashback. A kötet tulajdonképpen egy külön regény, egy előzménytörténet a maga izgalmaival, de flashbacknek egy sztorin belül… Hangyányit sok. És persze a gáncstalanságból meg az „ördög maga” karakterekből és az egész fekete-fehér jellemvilágból is kinövesztett már a Trónok harca. Többre vágyom, na!

Miestas>!

Felfedeztem, hogy létezik olyan szerelem, melyben egy életen át csak nézzük, hallgatjuk azt, akit szeretünk és nem kérünk tőle mást, csak azt, hogy jelen legyen.

Miestas>!

Az az ember, aki hagyja, hogy egy nő irányítsa, aki akkora hatalmad ad egy nőnek, hogy az leláncolja minden gondolatát, nem méltó arra, hogy férfinak nevezzék… még kevésbé királynak.