Louis ​és Louise 29 csillagozás

Julie Cohen: Louis és Louise

Egy élet. Kétféleképpen leélve.

Louis és Louise ugyanaz a személy, aki két különböző életet él. Csupán az orvos által megállapított nemük és az „e” végződés különbözteti meg őket egymástól.

Ugyanazok a legjobb barátaik, ugyanolyan vörös a hajuk, ugyanaz az álmuk, hogy íróvá legyenek, ugyanolyan kitűnően fütyülnek.

Gyengéd, mélyenszántó és időszerű regény azokról a dolgokról, amelyek összehoznak bennünket – és amelyek elválasztanak.

Julie Cohen Együtt című előző regénye egy szörnyű titkot rejtegető házaspárról szólt, a Louis és Louise pedig arról, mennyire máshogy alakulhat egy élet.

Eredeti cím: Louis & Louise

Eredeti megjelenés éve: 2019

GABO, Budapest, 2022
384 oldal · ISBN: 9789635663583 · Fordította: Komló Zoltán
GABO, 2022
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634069348 · Fordította: Komló Zoltán

Iloonka>!
Julie Cohen: Louis és Louise

Annyira meglepett ez a könyv! Fene se hitte volna, hogy ilyen jó lesz.

Louis és Louise egy és ugyanazon személy, ugyanazok a szüleik, ugyanazok a barátik, csupán két dologban különböznek.Az egyikük lány, míg a másikuk fiú, valamint az, hogy mindketten két alternatív világban léteznek. Míg Louise teljesen megszakította anyjával a kapcsolatot, addig Louisnak kifejezetten harmonikus vele tölteni az időt. Ám egy nap olyan dolog történik, ami mindkettejük életében változásokat indít el.

Szerintem mindenkinek megfordult a fejében, mi történt volna akkor, ha teljesen másképp alakul az életünk, ha máshová születünk, vagy máshogy éljük az életünket. Ahogy az írónő megfogalmazta, a döntések eredményei vagyunk, és azokból a döntésekből születnek az újak, amik szintén a jelenkori életünk eredményei. Gyönyörűen fogja meg az érzéseket az írónő, annyi dolog megvan bújva ebben a könyvben. Kissé olyan érzetem támadt, mintha Fredrik Backman női alteregója írta volna ezt, ott találkoztam hasonló érzésekkel, tájleírásokkal, történésekkel. A karakterek akaratlanul is a szívemhez nőttek, bár Peggy felé voltak viszontagságaim, ám a végén ő neki is megbocsátottam. Benny esetében kétes életű a dolog. Szánalomra való az élete, de mégis próbálja az írónő összekötni a családon belüli erőszakkal. Hogy a legrosszabbat hozza ki belőlünk, ha ilyennek áldozatául esünk.

Kegyetlen és lélek simogató könyv. Nem is értem, miért nincs nagyobb hype e körül a könyv körül, bizton több figyelmet érdemelne.

Egy történet.
Vagy kettő.

Egy életről.
Vagy kettőről.

Egy érdekes nézőpont.
Vagy kettő.

Egy gondolatokkal és érzésekkel teli könyv arról, hogyan alakult Lou élete akkor, mikor lánynak, és akkor, mikor fiúnak született. off
Jó darabig nem ereszt majd.

Chi >!
Julie Cohen: Louis és Louise

Louis és Louise két ember, és mégsem. Egy élet két különbözőképpen járt útját élik végig, melynek vannak közös pontjai. Mindkettejük életét meghatározzák a gyökereik, Casablanca városa és az ott szerzett élményeik, és még inkább a Phelps család. Az ikrek, Allie és Benny.
Lou (mindkettejük) sorsára a családi örökség nyomja rá a bélyegét a papírgyár képében, és a rajta szerzett családi befolyással. Ám végső soron mégis az ikrek élete igazi katalizátorai: Benny okoz számára élete mindkét változatában szenvedést, míg Allie hozza az enyhülést, ő a biztos kikötő, a szeretet csendes forrása.
Louis férfinak született, Louise pedig nőnek, ám mindketten mindkét nemhez vonzódnak. Fontos gondolatnak tartom, amit ki is mondanak: ők embert szeretnek, nem férfit vagy nőt. És míg a könyv szól a gender kérdésről, arról, mit és hogyan élhet meg egy nő, és hogyan egy férfi, ugyanígy beszél a sérelmekről, a döntéseink következményeiről, újrakezdésről, visszatérésről, megbocsátásról, lojalitásról, elrendeltetésről, bűntudatról, szerelemről és szeretetről, ahogy igazságszolgáltatásról is. Meg persze a kisvárosok dinamikájáról.
A lényeg azonban az én olvasatomban az, hogy mindegy, az ember milyen generációs terheltséggel, férfinak vagy nőnek születik, milyen döntéseket hoz az élete során: tudjon továbblépni, elfogadni, megbocsátani, belátni, szeretni. És legfőképpen boldogulni azzal, amije van.

konyvkritika>!
Julie Cohen: Louis és Louise

Nagyon érdekes témát feszeget ez a könyv, ugyanis azt a témát ecseteli, hogy hogyan alakul egy emberélet, ha a születés pillanatában valaki fiúnak vagy épp lánynak születik.⁣

Szóval egy történeten belül egy olyan családot lehet ebben a könyvben megismerni, amelyikben közös a kiindulópont, de utána a történet szerteágazik. ⁣
Vagyis van egy fiús és egy lányos változata ugyanannak a történetnek.⁣

Múltbeli és jelenbeli idősíkban váltakoznak az események, így két nézőpont által lehet ugyanarra az életre rátekinteni.⁣

Louise és Louis ugyanaz a személy, akik két különböző életet élnek meg. Csupán annyi különbözik bennük, hogy nevük végén ott van az a plusz “e” végződés, valamint születésükkor eldől nemük és ezek alapján már szinte el is dől melyik irányba halad majd az életük.⁣

Nagyon különleges hangulatú és mélyen elgondolkodtató ez a két életút, ami helyenként keresztezi egymást, azonban a fontos fordulópontokon lényeges különbségek tűnnek fel.⁣

Ez a lassú, mélyen elgondolkodtató és egyedi hangulatú könyv a sorsszerűségről, a kiszolgáltatottságról és az egyéni döntések súlyáról szól.⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/julie-cohen-louis-es-louise/

BBetti86 >!
Julie Cohen: Louis és Louise

Szépen meg van írva, csak ez most szomorúbb volt, mint ami jól tudott volna most esni.

Talán nem is ezzel kellene kezdeni, de mindkét történetszálon olyan tragédiák vannak, amiért nagyon sajnáltam a szereplőket. spoiler Aztán, ott vannak a szülő – gyerek kapcsolatok is. Néha annyira tudtam utálni Lou anyját…

Pedig nem rossz ötlet ez a könyv és Cohen profin meg is írta. Születik egy kisbaba. Az egyik történetben lány, a másikban fiú. Louis és Louise. Mindketten a Lou bevenévre hallgatnak. Mindkettejüket meghatározza, hogyan bánik velük az anyjuk. spoiler Mindkettejük fő kapcsolata az anyja legjobb barátnőjének ikrei.

Van abban valami szinte mágikus, ahogy teljesen más a történetük, mégis, a fő vonalak egyeznek majd benne. Kibe szeretnek bele, ki okoz traumát, hogyan köszönnek el és miképpen rendeződnek a szálak.
Ez tetszett is benne. Ebben látom az ötletet – ezzel aláhúzza azt is, hogy nem az számít, valaki fiú vagy lány. Lou nagyon hasonló utat jár be, a fő preferenciái meg is egyeznek.

Az viszont néha zavart, hogy mivel mindketten Lou becenévre hallgatnak, néha olyan éles váltások vannak, hogy észre sem vettem, hogy váltottunk. Eleinte simán azt is hittem, hogy Benny spoiler Ezért aztán a szokottnál jobban oda kellett figyelni, és amikor nem vettem észre a váltást, morogtam is egy sort.

Van benne dráma, szépen meg is van írva. Az érzelmeket nagyon átjátssza, nekem elsősorban a fájdalmasakat sikerült. Az anya – lánya rossz viszonyt, a titkok súlyát vagy éppen Benny nyomorát, mindkét történetben. Nyilván mentségeket nem kell neki keresni, de egy nagyon terhelt alapból érkezett. spoiler Vagyis, Louise ellen bűnt követ el, de Cohen körbejárja, miért tette és más vonalon hogyan csapódott volna le ugyanez. Bűnösebbnek érzem az apját, mint a traumatizált kamaszt.

Vagyis, újfent csak a sok trauma és fájdalom. Hiába kapunk tulajdonképpen spoiler, azért eléggé lenyomta a hangulatom, Kemény könyv ez, nehéz témákkal és annyi sok fájdalommal, amit át is tud adni.

Maria_Santa >!
Julie Cohen: Louis és Louise

Nekem nagyon furcsa volt, hogy mikor lány, mikor fiú volt a főhősünk. A cselekmény maga az érdekes. A lányos variáns tetszett jobban nekem. Louise nagyon bátran a kezébe vette az életét, segítség nélkül nevelte fel a lányát. Jó, hogy az édesanyjával is annyi év után megbeszélték a dolgaikat. A Louis variációban nekem nem tetszett, ahogy Benny élete véget ért.

Night_owl>!
Julie Cohen: Louis és Louise

Nagyon megfogott a könyv a fülszöveg alapján, hiszen nagyon érdekes témának tartom a mi lett volna ha elméletet, illetve egy ember többféle (tanulsággal szolgáló) életútjának megismerését, viszont az csak a regény olvasása során derült ki, hogy nagy szerepe van a betegségnek a történetben. Én kerülöm az ilyen témájú könyveket, így ez a szál nem annyira tetszett benne. Érdekesnek tartottam a kettő élet közötti különbségeket, de valamivel több változásra számítottam. A múltban történt dolog kihatással volt a jelenre. Kiszámítható volt, de izgalmasabbá tette a könyvet ez a szál. A megbocsátásról, a gyászról, a döntésekről, a családról is szó esik a könyvben, így tartalmas olvasmánynak mondhatom, de számomra nem lesz annyira emlékezetes.

Martagi>!
Julie Cohen: Louis és Louise

Egy csillag levonás a könyv vontatottsága miatt, és egy csillag levonás a szinte kötelező LMBTQ-szál miatt.

genia P>!
Julie Cohen: Louis és Louise

Nagyon érdekes a regény felépítése, ahogy a két főszereplő életét megismerhetjük. Mivel a fejezetek nemcsak a „Lou”-k között ugrál, hanem az időben is, sok mindent sejteni lehet a múltjukról, mire ténylegesen megtudjuk. Sajnos a végére nem igazán maradt olyan szereplő, akinek a döntései szimpatikusak lettek volna. De ez nem is feltétlenül baj, mert ettől lesz életszerűbb az egész.
spoiler
A fordítással nem voltam teljes mértékben elégedett.

Lovas_könyvmoly>!
Julie Cohen: Louis és Louise

Hát hol is kezdjem, az eleje nekem lassú volt és unalmas. Tovább olvastam és szépen lassan olyan történet alakult ki ami néha könnyeket csalt a szemembe és beláttam hogy akárhogy is de a harag nem tart örökké. Ez a könyv megváltoztatta a szülői kapcsolatok fontosságáról gondolt véleményem, eddig mindig abban a tudatban voltam hogy a kötöm az ebet a karóhoz stílus a legjobb, DE ez után jöttem rá hogy ez a hozzáállás nem vezet jóra. Kicsit lassan haladtam vele de az első 50 oldal után öröm volt olvasni és gondolkodni azon hogy egy rossz döntés mennyi mindent meg tud változtatni.

DzsDzs88 IP>!

A leginkább azokat a dolgokat bánjuk, amelyeket meg se tettünk.

DzsDzs88 IP>!

A hazugság akkor is hazugság, ha mindneki tudja róla, hogy az?

DzsDzs88 IP>!

Most már nem is tudja, hogy készen áll-e rá, hogy felnőtt legyen.

DzsDzs88 IP>!

A lánygyermekeknek az a természete , hogy elfordulnak az anyjuktól, és minden lehetséges módon megpróbálják valaki másként definiálni magukat.

DzsDzs88 IP>!

A születésnek ebben a pillanatában, még az első lélegzetvételük, az első felsírásuk előtt, szüleiknek minden álma Lou Alderben fókuszálódik.
Csakhogy ezek az álmok egyfélék, ha a gyermek fiú, és másfélék, ha lány.

DzsDzs88 IP>!

– Én meg mindig haragszom rá a miatt a bubifrizura miatt, amit harmadikos koromban követett el rajtam.
– Apródfrizura. Helyes voltál vele. Divatos volt.
– Az ugyan sosem volt divatos, anya.

DzsDzs88 IP>!

Mintha egy láthatatlan vonalat lépnél át: már nem a világ többi részén vagy.

DzsDzs88 IP>!

– Néha reménytelennek látom, hogy ifjú hölgyet faragjak belőled.
Ifjú hölgy. Ez nem hangzott olyan érdekesnek, mint a hercegnő, a Darth Vader vagy az író.

DzsDzs88 IP>!

– Ahhoz képes, hogy olyan a szemüveged, mint egy kólásüveg, elég sok mindent látsz.
– Casablanca valamikor régimódi hely volt. De haladunk a korral, még idefönt is.
– De még mindig élve főzitek meg a homárt, és puszta kézzel cincáljátok szét.
– Ez „gázos”, az unokámtól tudom.

DzsDzs88 IP>!

Lout felküldték házi feladatot csinálni, de igazából könyvet olvasott. A menekülés ilyen egyszerű, ha az ember tinédzser.