Az ​Agyagbiblia 9 csillagozás

Julia Navarro: Az Agyagbiblia

Róma. ​Egy idős férfi a Szent Péter bazilikába megy és a gyóntatópapnak elmondja, hogy meg fog ölni egy férfit. Egy régészkonferencián rendkívüli bejelentést tesz egy fiatal iraki régésznő: megtalálták Irakban az Agyagbibliát, pontosabban két agyagtáblát, amely még Ábrahám idejében készült. Az igazi szenzációt – amelynek régészeti és vallási jelentősége óriási lenne – az jelentené, ha nemzetközi tudósok részvételével feltárnák a teljes leletet.
A terv nagy ellenállásba ütközik, valójában csak Yves Picot, francia régész érdeklődik és ajánlja fel anyagi és szakmai segítségét.
Irak. Alfred Tannenberg, a táblák megtalálója sötét titkot őriz immár fél évszázada. Barátai, akik mind befolyásos üzletemberek részesei a titoknak, mások azonban évtizedek óta táplált bosszúvágyuktól vezérelve, keresik őt.
Az amerikaiak hamarosan megtámadják Irakot. A katonailag fenyegetett ország homoksivatágában elszántan dolgoznak a régészek, nem sejtve, hogy a tudományos kutatás álcája… (tovább)

Kiss József, Budapest, 2009
468 oldal · ISBN: 9789638846204 · Fordította: Bakucz Dóra

Margarita>!
Julia Navarro: Az Agyagbiblia

Végy egy csipet történelmet az ókorból, adj hozzá 2. vh-s koncentrációs táborbéli borzalmat, de mindezt inkább fűszernek használd. A sztori igazi ideje legyen a jelen, na jó az egészen közeli múlt. Egészen pontosan pozicionáld a történetet Irak amerikai megszállásának idejére.
Válassz egy fő helyszínt (Irakot), de bonyolítsd a szálakat Észak- és Dél-Amerikában, valamint Európában is.
Legyenek hőseid között régész, pap, zsoldos, üzletember, legyen köztük ifjabbak és korosabbak is (legalább annyira, hogy vissza tudják idézni második világháborús emlékeiket).
Legyen egy jó ötleted: jelen esetben agyagtáblákon ószövetségi történetek keresése (és megtalálása).
Mindezt a sok izgalmas dolgot jól kutyuld össze. Ha bírod a nyelvi megformálás képességét, sikerkönyv születhet belőle.
Julia Navarronak mindez sikerült. Igazán jó szórakoztató könyv, nem ponyva.
Messze van ugyan az én nagy kedvenceimtől, de kikapcsolódni jó, már ha erre van hangulatotok.

nemorino>!
Julia Navarro: Az Agyagbiblia

Kolléganőmtől kaptam ezt a nem túl bizalomgerjesztő borítójú kötetet, de kellemesen csalódtam. A történet jó, de a szöveg hagy kívánnivalót maga után, nem sikerült kihozni belőle a valós potenciálját. Stilisztikailag elég sutának éreztem, ami lehetne a fordító hibája is, viszont a történet aránytalansága egyértelműen a szerzőn múlt. Irtózatosan bőbeszédű felvezetés után a csúcspontokat egy-két mondatban rendezi le, a végén a befejezés nagyon összecsapottnak tűnik. Kár, mert ha jobban megírta volna, akkor Dan Brown színvonalát is hozhatná (akit személy szerint nem kedvelek, de elismerem, hogy tud bestsellert írni), így csak 3,5 csillag jár érte.