Az ​egyszerűség elve 3 csillagozás

Hat lépés a tisztánlátás felé egy komplex világban
Julia Hobsbawm: Az egyszerűség elve

A mindennapjainkban egyre inkább jelen van a komplexitás, és ezzel együtt egyre könnyebben elveszíthetjük életünk irányításának és megélésének képességét. Julia Hobsbawm, az elismert szerző és társadalmi vállalkozó azonban megmutatja számunkra, hogyan tehetjük életünket újra egyszerűbbé.

A kötet útmutatóul szolgál mindazoknak, akik úgy érzik, hogy az okoseszközök világában az élet esetenként „túl sokká” válik, és az információs zajt háttérbe helyezve, elméjük felszabadítására és magasabb szintű koncentrációra vágynak.

Julia Hobsbawm egy leegyszerűsített, hatszög alapú modellel és megannyi életszerű példával segít, hogy felszabadulhassunk a napjainkban állandó jelleggel felmerülő döntések súlyától és az összetettség, illetve a sok változó tényező nyomásától.

„Itt az ideje, hogy visszaszerezzük az irányítást fókuszunk és produktivitásunk felett, és ami a legfontosabb: őrizzük meg az egyszerűséget!”– bátorít a szerző

Eredeti megjelenés éve: 2020

Pallas Athéné Books, Budapest, 2021
242 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635730315 · Fordította: Tóth Katalin

FélszipókásŐsmoly P>!
Julia Hobsbawm: Az egyszerűség elve

Julia Hobsbawm: Az egyszerűség elve Hat lépés a tisztánlátás felé egy komplex világban

A hatos rendszerezés nem újkeletű, már Edward de Bono is népszerűsítette. Julia Hobsbawm brit (2015 óta birodalmi tiszt ranggal bíró) szerző az összetett világ bonyolult helyzeteivel való megbirkózáshoz mutat be egy 6-os számra épülő elvet, a méhsejtek, hópelyhek, szénatomok szabályos hatszögére hivatkozva.

Ahogy túlhaladt a bevezetőn, kezdtem azt érezni, hogy a szerző az amerikai ismeretterjesztő művekre jellemző ismétlésekkel és cikornyás magyarázgatásokkal, helykitöltő sztorizgatásokkal tulajdonképpen túlbonyolítja az egyébként valóban pofonegyszerű, gyakorlatias elvet. A hatból végül hatszor hatszor hatszor… szóval hatványozottan sok szempont kerekedik hatszögeződik ki. A méheken is többet rugózik a szükségesnél, egy egész fejezetet szentel a „méhhé válásnak”. Egy részére nyilván szükség volt a hatos számhoz fűződő „mitológia” bemutatásához, máshol azonban mesterkéltnek hatottak a fogalmazásai (pl. a hatszavas axiómáknál).

A fejezetek felépítése viszont nagyon tetszett a hat elv hat szempont szerinti bontásával, a kis hexagon-sor jelölővel, a hat pontban megírt összefoglalóval. Tartalmas, jól átlátható, az alkalmazott jelképek, jól megválasztott kifejezések és betűszavak folytán könnyen megjegyezhető, gyakran és lelkesítően forgatható segédlet a boldoguláshoz. A könyv végén hat „hexagongondolkodó” híresség példáját ismerteti, akik valamilyen bonyolult helyzettel kerültek szembe és határozott cselekvő hozzáállást tanúsítva megoldásra jutottak vagy ösztönöztek másokat. Zárófejezetében pedig ötletcsomagokat kínál a hatos elv mindegyik pontjához, ezzel segítve a gyakorlati alkalmazást. (Az egyszerűbb utat választók elég ha ezzel kezdik, mert talán ez ültethető át alkalmazásba a leggyorsabban. :D)