Kvirtek ​és kvartok 94 csillagozás

Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

„- Vilikém, nem értem, mégis, mit akartok?
Nem látod, hogy milyen pirosak a kvartok?”

„- Valikám, figyelj rám, utoljára kérlek,
Vigyázz a kvirtekkel, mert iszonyú kékek!”

A piros kvirtek és a kék kvartok ősi ellenségek.
Történt egyszer mégis, hogy Vali, a kvart lány és Vili, a kvirt fiú összeismerkedtek… és szerelembe estek.

A fiatalok fittyet hányva az ősi szokásoknak űrhajóra ültek, és elszöktek családjuk haragja elől…
Hogy hogyan végződik ez az űrbéli Rómeó és Júlia-történet? Kiderül Julia Donaldson legújabb és legbűbájosabb meséjéből!

Pagony, Budapest, 2019
32 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634105404 · Fordította: Papp Gábor Zsigmond · Illusztrálta: Axel Scheffler

Bea_Könyvutca P>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Ismét Axel Scheffler volt a partnere Julia Donaldsonnak, és egy olyan fantasztikusan jó lapozót alkottak, ami kedves és ismerős, egy mesebeli Rómeó és Júlia-történet, a tragikus végkifejlet nélkül.

A piros kvirtek és a kék kvartok nincsenek éppen jóban egymással, sőt inkább ellenségek. Egyszer azonban Vali, a kvart lány és Vili a kvirt fiú találkoznak és szerelmesek lesznek. Családjaik ellenzik a kapcsolatot és mindenféle dolgokkal akarját teletömni a fiatalok fejét, akiket azonban semmi sem tántoríthat el egymástól.

A történet toleranciát és elfogadást közvetít, érzékenyítő mese, amelyben az idősek és a fiatalok közötti különbségeket próbálja közelíteni, megmutatja, hogy nem csak a fiatalok tanulhatnak az öregektől, hanem fordítva is igaz lehet.

Nagyon bűbájos ez a történet, imádnivalóak a szereplők, színes, vidám, mozgalmas, kedvencek közé került a könyv.

Ibanez P>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

A könyvtárban nyomták a kezembe, hogy ezt feltétlen el kell olvasnom (meg A boszorkánycicát), hát meg is tettem és tényleg nagyon aranyos, ráadásul tanítja is a kicsiket mások elfogadására és felnyitja a szemüket, hogy néha milyen bolond dolgokra hivatkozva vagyunk képesek előítéletet mondani a másokról, legyen az, hogy mit eszik vagy iszik, milyen a színe, avagy van-e haja. Közben pedig kiderül, hogy nincs is nagy különbség a kvirtek és kvartok között (se), egy közös cél érdekében még összefogni és képesek és megszeretni a mások különcségeit.

Gelso>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Elszomorító kezdet után felszabadító és lelkesítő befejezés. És közte a lineáris hangulati felemelkedés.
Nagyon tetszett – ebben a stílusban és formában még én is szívesen olvasok az elfogadásról; tetszett a világ, a barátság, a kedvesség, a kalandozás és az öröm a végén.
Persze felnőttnek kiszámítható a spoiler vég – de ez a gyerekeknek kisebb korban felfedezés, nagyobb korban pedig megerősítés, a rajzból tanultak ill. tapasztaltak felidézése és megerősítése.

Nagyon édesek, mozgalmasak, böngészősek a rajzok. Kicsi és nagy egyaránt örömmel nézegetheti.

UI1: Szívesen megkóstolnám a szilmonyafa termését és sétálnék a Ringó Rengetegben a piktuszok között.
UI2: Valahogy a kuflikat idézte fel bennem.
És Lázár Ervin: A kék meg a sárga-t is természetesen.
További beszélgetések témája lehet az egymás közti ellentétek: pl. micsoda randa lények gondoznak csodálatos virágokat a Lurd Bolygón, és a közelítés, az ellentétek feloldása is. spoiler

Mariann_Czenema P>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Szöveg szerintem nem mindig rímelt, de az illusztráció nagyon-nagyon leleményes, részletgazdag, érdemes rá mindjárt két olvasást szánni :))

fowler P>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Minden szempontból fájón aktuális (persze a téma örök, mint az emberi gyarlóság), eközben bájosan és gyerekek számára is abszolút érthetően, befogadhatóan tanít – ebben a zseniális fordításnak is komoly szerepe van. Naivitás on: talán ha 40-60 évvel ezelőtt is lettek volna ilyen mesekönyvek, kevésbé lenne siralmas hely a Föld 2022-ben… Naivitás off.

dianna76 P>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Kedves kis történet, nekem tetszett!
Kár, hogy egy helyen a szövegben összekeveredtek a kvartok és kvirtek. Ezt illett volna észrevenni kiadás előtt!

caledonia_konyvvara P>!

Bővebben: https://sadaboga.blogspot.com/2023/08/julia-donaldson-k…

2019-ben írt értékelés:
Hát ez egy végtelenül cuki Rómeó és Júlia-történet volt, ami szerencsére nem halállal végződött, hiszen gyerekeknek írták. ^^ Először azt hittem, nagyon nem fogom szeretni, mert fura a rajzolás, meg ez a sok kis lény, de aztán megszerettem őket, és szerencsére az is segített, hogy a magyar fordítás elképesztően jó lett, a szöveg mindenhol rímel, szóval hatalmas piros pont és elismerés Papp Gábor Zsigmondnak!!! Szívet melengető kis sztori ez. :3

Boglinc P>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Vajon csak nekem ugrik be erről, hogy ez a Rómeó és Júlia gyerek változata, boldog befejezéssel? :D

Wish>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

Nagyon aranyos volt és mindamellett, hogy az egyik kedvenc gyerekkönyv szerző+grafikus páros műve remek első sci-fi könyv a kicsiknek. Bár nekik sokszor minden egyszerre valóságos és fantasztikus :D
Nagyon szépen magyarázza el azt buta felnőtt szavak nélkül, hogy mi az a faji előítélet és miért fontos a tolerancia és a megismerés.
Ajánlom minden kisgyerek könyvespolcára.

Charbogardy_Jolán>!
Julia Donaldson: Kvirtek és kvartok

„két baljós szerelmes/Rossz csillagok világán” – Rómeó és Júlia négyéveseknek, űrlény stílusban Julia Donaldsontól, Papp Gábor Zsigmond szokásosan sziporkázó fordításában, Axel Scheffler illusztrációival (és két darab űrgraffalóval). Adott két család, a kvirtek és a kvartok, akik nemzedékek óta gyűlölik egymást, mert a kvirtek kékek, a kvartok pedig pirosak. Ugyanezért tiltják egymástól a kis Vilit és Valit, akik viszont minden ellenére egymásra találnak, megszöknek, és a rokonságuk is megbékél egymással, miközben együtt kénytelenek megkeresni őket. Nyilván mire megtalálják a két szerelmest, már hárman vannak: apró, lila bébit szorongatnak. Úgy tűnik, az érzékenyítés működött, a célszemély értetlenül néz rám, hogy „de anya, most tényleg azért nem játszhatnak együtt, mert az egyik kék, a másik meg piros??”