Utazás ​a Holdra (Verne és a Hold 1.) 102 csillagozás

Jules Verne: Utazás a Holdra Jules Verne: Utazás a Holdra Jules Verne: Utazás a Holdra

A baltimore-i tüzérklub a béke beköszöntével a fenyegető tétlenség elől példátlan vállalkozásba menekül: ágyúlövedéket akar fellőni a Holdra. Egy kalandos fantáziájú francia utasnak jelentkezik az űrlövedékbe – s tüstént akad két amerikai útitársa is. Vajon sikerül a nagy kísérlet és le tudnak szállni a Holdra?
Verne technikai elképzelései, tudományos megállapításai jórésze fölött kissé már eljárt az idő, de a vállalkozó szellem, az ember örök kalandvágya, jövőjébe vetett hite annál időtállóbb mondandója a könyvnek.

Utazás a Holdba címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1865

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Jules Verne összes művei Unikornis · Jules Verne Gyűjtemény Hachette Hungary

204 oldal · keménytáblás · Fordította: Gaál Mózes, Karáth Tamás
Unikornis, Budapest, 1998
232 oldal · keménytáblás · ISBN: 9634272142 · Fordította: Veressné Deák Éva · Illusztrálta: Fabó Attila

Linszyy P>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Végre elolvastam az első kötetem Vernétől!

Nem vagyok benne biztos, hogy ezzel kellene másoknak is kezdeni, de egy jó betekintés volt az életművébe. Zseni volt ez az ember, nem semmiért valósították meg a regényeibe írt ötleteit. Itt konkrétan leírja, és nagyon részletesen számokkal meg mérésekkel alátámasztja, hogyan tudnánk felutazni a Holdra. Úgy, hogy ebben az időben még nem volt szokás repülővel átruccani valahová.

Mindamellett, hogy rengeteg technikai infót kapunk ettől a könyvtől, vicces is volt. Jó volt a könyv dinamikája, a rajzok sokat hozzátettek az élményhez, és a szereplőket is kedveltem. A fantasyt pedig remekül keveri a tényekkel. Én például nem tudtam, mit hihetek el teljesen, de ezek alapján kíváncsi lennék, élnek-e űrlények a Holdon. :D

Szóval azt tudom mondani, hogy ez nem annyira nekem való kötet, inkább férfiaknak ajánlanám, és mégis élveztem és nagyon gyorsan elolvastam. :)

Jules Verne: Utazás a Holdra

A 2021-ben indult Hachette Gyűjteményben volt lehetőségem beszerezni. Vegyesek az érzéseim, de az első könyv tartalma kárpótolt a formai hiányosságokon, kezdeti csalódottságon. A csillagozás a szerző művére vonatkozik, nem a kiadványra – ezt inkább szövegesen méltatom.

Örömteli élményt jelentett a kézbevétele, mert:
– kézreálló, kellemes tapintású, könnyű kis kötetek
– keményfedele tartósságot tükröz
– tetszenek az aranyozott, klasszikus stílusú borítói
– könyvtárillata van :)
– kellemes betűméret és -stílus, kényelmesen olvasható
Gaál Mózes klasszikus fordítását (link) vette gondozásba Karáth Tamás

Újított az elavult írásmódokon, félreértett/félrefordított vagy ódivatú kifejezéseken (pl. o'possum saignant az fiahordósült helyett véres oposszum lett), magyarul szerepelnek az idegen szavak (pl. club = egylet). A szövegbeli változtatások tehát egyértelműen a mű javára váltak: gördülékenyen olvasható, miközben megőrizte imádnivalóan mesélős, bájosan modoros hangnemét. Se kaland, se szerelem, csak elengedett elméskedés. Komolyan venni szigorúan ellenjavallott. :)

A történet teljességgel abszurd (ágyúval lőni a Holdra – és nem, nem a Hold_ba_), mégis tudományoskodó hangulatot igyekszik mutatni. Szépen megvitatják a lehetőségeket, számításokat, elméleteket, a merész ötleteket észszerűség kereteivel ragadják meg, majd elkezdik megvalósítani, bármily képtelennek tűnjön is. Ha jobban belegondolok, Verne már 1865-ben az űrrakéta elképzelését vetette papírra! Aztán ott van a képzelettel gyújtva sziporkázó XIX. századi tudós szellem, mely mesteri módon játssza el szereplőivel a(z amerikai) társadalom paródiáját, miközben szenvedélyesen magasztalja a lehetőségeket leső értelem erejét.

Tartalmilag remek élményt nyújtott tehát!

AZONBAN vannak fenntartásaim a Hachette sorozatával kapcsolatban:
– luxuskiadás látszatát kelti, de meglehetősen olcsó a kivitelezés a fedélen belül
– 10 illusztráció hiányzik a műből
– világosítva és teljes oldalra nagyítva kerültek bele a rajzok, így nem a teljes kép látszik
Itt fejezetenként (a Next és Back linkekkel lehet lépegetni) végignézhetőek az illusztrációk nagy felbontásban, csonkítatlan és módosítatlan állapotukban: link
– nagyon vékony a papír (többször tartottam tőle, hogy elszakítom lapozás közben), át-átsejlik a másik oldalán lévő szöveg vagy kép
– ez jellemző a sorozat többi részére is sajnos: https://moly.hu/karcok/1698681
– a Hachette kiadó hirdetésében félrevezető a kijelentés, hogy az ő kiadásuk lenne a legteljesebb magyar nyelven megjelent Verne-gyűjtemény, mert a 68 regényből 53-at tartalmaz csak; az Unikornis kiadó 1997–2005 között megjelentette a szerző regényeit, elbeszéléseit, ismeretterjesztő műveit valóban teljes formában (3 novelláskötet maradt ki, amiből az egyik Verne fia által szerkesztett posztumusz válogatás, a másik kettő tartalma pedig részben megtalálható a megjelent novelláskötetekben, ami nem, azt szintén Michel Verne írta), valóban (nem csak látszatra) díszkiadású, műbőr kötésben. (link)

E kötet beszerzése mindenesetre megérte az árát, sőt, inkább a sorozat melletti kitartás felé billent. :) Szóval egyelőre folytatom a Grant Kapitánnyal az olvasást…

204 oldal · keménytáblás · Fordította: Gaál Mózes, Karáth Tamás
Joxer>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Egy remek kalandregény Vernétől, akinek csodálom a jósokhoz mérhető előrelátását és technikai zsenialitását, ahogy a XIX. században megjósolt jópár később megvalósult technikai eszközt (pl. űrhajó, tengeralattjáró).
A belőle készült magyar sorozatot gyerekkoromban többször láttam az Iskolatelevízióban, és nagyon szerettem, Tyll Attila alakítására a mai napig emlékszek. Akkor leginkább a holdutazás ténye ragadott meg. Most felnőtt fejjel, ahogy a könyvet olvastam, viszont inkább arra figyeltem, hogy milyen technikát használtak, és az utazás léttrejöttéhez mennyi előkészület, számítás kellett, hogy minden klappoljon, és a kellő időpontra minden készen álljon.
Ami viszont meglepett, az a történet vége volt, mert arra már nem emlékeztem.
Ezek után biztos fogok még Vernétől olvasni, felfedezve a számomra eddig ismeretlen műveit is.
off

anesz P>!

borító+ ill. : 5
tartalom: 4
stílus: 4
szereplők: 4
élmény: 4
mondanivaló: 4

Nem veszélyeztette a kedvenc Verne könyveimet, de hozta a színvonalat. Azt szeretem az íróban, hogy van egy különleges ötlete, és azt nemcsak kibontja, hanem a részleteknek teljesen utánajár, és azt gazdagon meg is osztja velünk. Az ismereteket nem unalmasan, hanem érdekfeszítően közli, beleszőve a történetbe. Természetesen a vége miatt kíváncsi vagyok a folytatásra, bár a 3. részt már olvastam, mint kiderült (a szereplők részben ugyanazok). A Hold egy érdekes égitest, rengeteg összefüggésben szóba került a könyvben, lehetne belőle egy szuper beadandót is rittyenteni. Az új kiadás és az illusztrációk is hozzátettek az élményhez. A párbaj szuper volt és a francia kalandorunk is hozzátett az élményhez (Verne általában legalább egy franciát beletesz a történeteibe), megfűszerezve az eseményeket.

BorkaReads P>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Az első Verne könyv, amit valaha olvastam.
Nem vagyok egy kalandregény rajongó, viszont a sci-fit szeretem, aminek az elemeit ebben a kötetben is észrevettem. Alapvetően szórakoztató, humoros történet, és, habár nem teljesen nekem való, megérte az elolvasást, szívesen olvasnék a szerzőtől később is.

Joó_Katalin_Kata>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Egy rendkívül termékeny író, akitől még egy kötet se pihent a polcomon.
Egy kiadó, aki felkarolta Jules Verne teljes életművét, minden történet, minden kötetét illusztrált díszkiadással megajándékozva.
De vajon valóban – Cyrano de Bergerac után szabadon – egy Holdbéli utazásról van-e szó? Egy embereket és egy vadászkutyát űrbe repítő ágyúgolyó?
A történet a teljes abszurditás talaján mozog, amelyet próbál tudományos tényekkel igazolni, oly hitelességgel, hogy még hinni is szeretnék neki! – legalább arra a pár órára, amíg a kötet elolvasása felrepít a Holdra.
Az irónia, a szélsőségek és a késleltetés nagykönyve!
Az egyik pillanatban unatkoztam és vártam a végét, a másikban pedig sűrűn lapozva olvastam a sorokat és együtt izgultam a regénybeli karakterekkel.
Hittem is… meg nem is.
Szerettem is… meg nem is.
Nekem is való volt… meg nem is.

Az eddigiek a számomra – a középszerűséget fémjelezve – 3,5 csillagot jelentettek, és.. el fogom olvasni a folytatását, hiszen a történet félbemaradt!

Köszönöm szépen a Hachette Kiadónak, hogy megtiszteltek több díszpéldánnyal a Verne életműből, s ilyen csodaszép, aranyozott kötetek ékesíthetik a könyvtáram polcait!
Jules Verne: Utazás a Holdra című kötetéből egy élő kibeszélőt fogunk tartani a szeptember vége folyamán, amelynek pontos dátumát hamarosan nyilvánosságra hozzuk! Tartsatok velünk!
„Ha az ember elhatározza, hogy a Holdra fog utazni, akkor eljut oda, ahogy a bolygókra és a csillagokba is.” Jules Verne

brigi11 P>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Az eleje nagyon tetszett, jópofa, ötletes, ahogy a tüzérek versengéséről ír. Utána azért volt jó pár szárazabb rész ahol a különböző kalkulációk és elméletek szerepelnek.
Aztán persze amerikai nemzeti hőst csinál egy franciából, aki magával rángat két, évek óta ellenségeskedő vetélytársat, hogy összezárva utazzanak egy kis szobányi lövedékben.
Érdekes ötletekkel oldja meg a technikai kérdéseket, bár ezek nagy része a valóságban nem működne, szinte biztos vagyok benne hogy némelyek azóta már megvalósultak.

Baranyi_Nagy_Betti P>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Nem hiszem, hogy olvastam volna valaha is kaland regényt és nem is éreztem komfortosnak. Nem tudom milyennek kell lennie egy ilyen könyvnek, de nekem ez egy picit lexikon szerű hatás volt néhol és ott az őszintét bevallva nem is annyira tetszett. Rengeteg adat van benne és lábjegyzet, ami jó is és rossz is volt. Azt gondoltam olvasás közben, hogy na ez a Verne aztán tudott ezt- azt :D :D, a lábjegyzeteknél pedig jó volt, hogy láttuk, hogy azóta mi derült ki és mik a mai tények ahhoz képest amit az író leírt. A negatív része ennek, hogy engem ki tud zökkenteni az olvasásból és a történetből a lábjegyzet és itt nem is tudtam megtenni, hogy nem olvasom el, amikor ezek feljöttek, hiszen fontosnak tűntek a történet szempontjából, hogy értsem és azt éreztem, hogy ha nem akkor olvasom akkor nem lesz jó az élmény.
A történet nekem igazán a végére tetszett meg és vált igazán érdekessé, amikor nem tudtuk, hogy mi van a három bátor emberünkkel és hogy sikerült- e a küldetés, aztán pedig nyilván az foglalkoztatott volna, hogy milyen sors vár rájuk.
Ezt meg kell említeni, mert nagyon nagyon fontos része a könyvnek és az élménynek, hogy én az Unikornis kiadós könyvet olvastam és gyönyörű. Egyszerűen nem lehet elmenni amellett, hogy mennyire szép kívülről a könyv és belülről is. Csodálatosak az illusztrációk is benne. Az utolsó két fejezetnél döntöttem el, hogy még egy könyvének nekiállok. :)

GreenDottedMug>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Háború híján mit tehetnek az unatkozó ágyú öntők? Nem kevesebbet, minthogy megcélozzák a Holdat. Hogy ezt miként képzelte a 19. századi ember, az a regényből természetesen kiderül, ami a sok-sok számadat miatt, akár a hard sci-fi első előfutára is lehetne!
Egy-két elképzelés, ötlet igazán megmosolyogtatott olvasás közben.
Habár nem éreztem túlságosan közel magamhoz a történetet, folytatni fogom az életművet Verne valamelyik népszerűbb kötetével.

Tímea_Kocsis_2>!
Jules Verne: Utazás a Holdra

Nehezen szántam rá magam az olvasásra, mert régen olvastam már Vernét és akkor tetszett azért elég sajátos stílusa van. Nekem a könyv csekély oldalszáma ellenére kicsit túl tudományos volt a megközelítés. Amolyan külső beszámoló stílusban tudósít egy formabontó ötletről és a megvalósításról. Maga az elképzelés idővel átalakul és hárman amolyan korai spoiler. Valóságosként kezelve a helyzetet, megmaradva a külső szemlélő szerepében főhőseink sorsáról bizonytalanságban maradunk. Az ötlet maga elképesztő és még tudományosan is alátámasztottnak tűnik, korai sci-fi.

FélszipókásŐsmoly P>!

…napnál is világosabb, hogy ennek a tudós egyletnek a tulajdon­képpeni célja az emberbaráti szeretetből elkövetett emberirtás, és a lőfegyvereknek mint a művelődés eszközének tökéletesítése volt. A halál angyalainak volt az egylete, egyébként pedig a világ legjobb em­berei voltak.

8. oldal - 1. - Az Ágyú Egylet

P3tra_sz>!

Bizonyára száz meg száz hitestársa akadt volna még úgy is, hogy őt a Holdra kell felkísérniük. Az asszonyok, ha éppen nem félnek mindentől, végtelenül bátrak. No de neki nem volt szándéka, hogy a Holdon ősapa legyen, és francia amerikai keverék leszármazottakkal népesítse be. Ezért kitért a házassági ajánlatok elől.
– Köszönöm szépen – mondta – , méghogy odafenn Ádám szerepe jusson nekem valamelyik Éva leánya mellett! Hiszen akkor a kígyókkal gyűlne meg a bajom.

FélszipókásŐsmoly P>!

Ebédidőben kellett volna őket megfigyelni, hogyan esett neki ez a tömeg a dél kedves eledeleinek, mégpedig olyan étvággyal, amely Florida élelmi­szerkészletét veszéllyel fenyegette. Hogyan falta fel az európaiak számára undort keltő ételeket, pl. békacombot, pácolt majomhúst, halaprólékot, véres oposszumot, mosómedve-rostélyost.

191. oldal - 26. - Tűz!

P3tra_sz>!

Az ember eleinte négykézláb mászott, aztán egy szép napon két lábon, majd szekéren, aztán hintón, majd hajókabinban, végül vasúti kocsiban. Nos, a jövő század vasúti kocsija a lövedék, és hogy őszinte legyek, a bolygók is csak lövedékek, ágyúgolyók, amelyeket a teremtő keze repített ki.

Olívia_>!

Az asszonyok, ha éppen nem félnek mindentől,végtelenül bátrak.

Vörös_Édua IP>!

Diadala következtében Michel Ardan nem kerülhette ki azokat a zaklatásokat, amelyek minden híres embert utolérnek. A vállalkozó szelleműek ki akarták őt nyilvánosan állítani.
Barnum felajánlott neki egymilliót, ha beleegyezik, hogy őt végigutaztassa az Egyesült Államok városain, és pénzért mutogathassa, mint egy csodalényt. Michel Ardan úgy bánt vele, mint egy elefántvezetővel, és kiadta az útját.

Deák_Emese>!

Divatba jött a Hold. Ő lett a nap hőse.

40. oldal, 6. fejezet

Sciulan P>!

Ha ezeket a számokat tekintetbe vesszük, napnál is világosabb, hogy ennek a tudós egyletnek a tulajdonképpeni célja az emberbaráti szeretetből elkövetett emberirtás, és a lőfegyvereknek mint a művelődés eszközeinek tökéletesítése volt.

Verne és a Hold sorozat · Összehasonlítás