Nemo ​kapitány (A nagy trilógia 2.) 531 csillagozás

Tenger alatt a világ körül
Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány Jules Verne: Nemo kapitány

Titokzatos, orsó alakú „óriás valami” nyugtalanítja a világtengerek hajósait. A szörnyeteg hol itt, hol ott bukkan fel a hullámok közül, és kisvártatva meglékelve süllyednek el az addig sérthetetlennek vélt hajóóriások. Pierre Aronnax professzor egy expedícióval elindul, hogy kiderítse a tengeri csodalény rejtélyét. Hajójuk hamarosan meg is ütközik a szörnnyel. A professzor és inasa a tengerbe zuhan. A titkot azonban így is sikerül kideríteni: a „szörny” nem egyéb, mint Nemo kapitány búvárhajója. Ennek a hajónak sokezer mérföldes tengermélyi útjáról, utasainak izgalmas kalandjairól, szerencsés meneküléséről szól Jules Verne egyik legérdekfeszítőbb, s amellett tudnivalókban is leggazdagabb regénye, a Nemo kapitány története a másik híres Verne-regényben, a Rejtelmes szigetben folytatódik.

Némó kapitány, a tengerek ura I-II., Utazás a tenger alatt és Húszezer mérföldnyire a tenger alatt címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1870

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Klasszikus Ifjúsági Regénytár Új Ex Libris · Verne Gyula Népszabadság · JV Móra · Jules Verne Összes átdolgozott műve · Verne Móra · Verne - Móra Móra · Verne - Móra Móra · Jules Verne: Különleges utazások – Les Voyages Extraordinaires · Jules Verne Alexandra, Unikornis · Jules Verne összes művei Unikornis · Ifjúsági könyvek Holnap

Ciceró, Budapest, 2022

Nemo kapitány · Ned Land · Conseil · Pierre Aronnax professzor

Québec

Zsuzsanna_Makai>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Hát ez nekem nagyon tetszett! Kicsit jó is, h nem olvastam a Balaton partján töltött gyerekkorom idejében, mert tuti hogy belefulladtam volna a vízbe, amíg megpróbálok polipot v tengeralattjárót találni.
Nagyon tetszett, hogy beutazhattam velük az egész világot, vagyis az egész víz alatti világot külön kiemelve, és megemlítve Atlantiszt, a Korall zátonyt, vagy a Déli sarki jeget, vagy az állatvilágot, a tej-tengertől a cápákon keresztül az óriás polipokig.
Örülök neki, h végre elolvastam!

Razor P>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Jules Verne művei (is) molyságom nagy hiányosságai közé tartoznak. Persze animációs formában volt szerencsém pl. a 80 nap alatt a Föld körülhöz, ill. Michael Caine alakításában Nemohoz is (aminek így utólag, halvány emlékeim alapján nem sok köze volt a könyvhöz), de a regények eddig elkerültek.
Úgy döntöttem, ezt a súlyos hiányosságot pótlom és ha már gyerekkorom óta „kísért” a Nautilus képe Disneyéknek hála spoiler, akkor kezdek Nemo kapitánnyal.
A sztorira túl sok szót nem vesztegetnék, az alapokkal szerintem a többség tisztában van, sérült hajók, titokzatos lény, kutatás, stb. stb. és hőseink a Nautilusra kerülnek, majd elindul a regény eredeti címét adó 20000 mérföldes utazás a tenger alatt. Azt fontos tisztázni, hogy a Nemo kapitány nem a mai értelemben vett kalandregény. Persze vannak itt is eseménydúsabb részek (már-már akciójelenetek), de alapvetően ez egy nyugis utazás története, amely során Verne minél több mindent próbál megmutatni olvasóinak a tenger alatti élővilágról, plusz ahol lehet, belefűz még egyéb okosságokat is (pl. a víz alatt futó távíróvezeték története), így próbálván meg szórakoztatva tanítani. Szó se róla, itt-ott kicsit ez miatt száraz a könyv, na meg a benne közölt ismeretek egy része fölött is eljárt az idő (az általam olvasott kiadás se mai darab, de a lábjegyzetekben többször cáfolta Verne elméleteit), de összességében számomra pozitív az összkép. Az egyetlen negatívum, hogy Nemo-ról, na meg a Nautilus és legénysége eredetéről kb. semmit sem tudtam meg a regény végére, de az utolsó lábjegyzet szerint erre majd a Rejtelmes szigetben kerül sor.

Móra, Budapest, 1961
408 oldal · keménytáblás · Fordította: Kilényi Mária · Illusztrálta: Bokros Ferenc
Angele>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Igazából utólag nem tudok jó értékelést írni, nem mintha amúgy tudnék, de el kell erről a könyvről mondanom, még mindenki más műveit tartja nagy értékűnek, nekem ez a tengeralatti világ és Nemo a legvarázslatosabb mind közül. No meg a Jules Verne: A rejtelmes sziget

FVCsilla P>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Még nem olvastam eddig az írótól – hatalmas hiba részemről – filmként már láttam a Nemo kapitányt, de nem voltam tőle elragadtatva. Most viszont, olvasva egészen más élmény, cseppet sem éreztem unalmasnak, a tenger alatti világ ábrázolásával pedig csak még jobban megnyert magának.

Bori_L>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Egészen elképesztő, hogy egy csaknem 150 éves könyvet ilyen élvezettel olvasson az ember. Ráadásul nem is első alkalommal.

Azt hiszem nem tévedek sokat, ha azt mondom, hogy Verne a sci-fi műfajának egyik alapítója volt. A könyv ugyan tudományosan ma már sok helyen támadható, de azért ne felejtsük el, hogy 1869-ben, amikor a könyvet először kiadták, még a villanyvilágítás feltalálásáig is vagy tíz éve volt vissza az emberiségnek. És Verne nemhogy a villanyvilágítás, de a tengeralattjárót és az oxigénpalackos búvárruhát is megálmodta.

Érdekes volt a 19. század végi elképzeléseket és tudományos elképzeléseket olvasni. Ma már pl. mindenki tudja, hogy a Szuezi-csatorna előtt nem volt átjárás a Földközi- és a Vörös-tenger között vagy hogy az óceán egyetlen pontja sem mélyebb 12.000 méternél, és hogy a Föld magja nincs kihűlőben, ahogy az is képtelenség, hogy a szénből nátriumot állítsunk elő. De ezt honnan tudhatta volna akkor az író? Ami nekem külön érdekes volt, az az élővilághoz való hozzáállás: egyrészről feltűntek benne már a természet védelmére vonatkozó gondolatok (pl. a cetek, fókák, tengeri tehenek vadáaszatának elítélése), másfelől viszont egy csapatnyi ámráscet ok nélküli szétszaggatását pozitív dolognak beállítani cseppet sem állatbarát megközelítés. Ráadásul mintha minden tengeri állat a Nautilus és a benne élők életére tört volna, pedig azért megnézném azt az óriáspolipot vagy ámbráscetet, aki ok nélkül megtámad egy nála jóval nagyobb valamit (jelen esetben tengeralattjárót).

A szereplők motivációi és érzései szintén eléggé elütnek a modern regények főhőseitől, de ez egyáltalán nem zavart. Sőt, még a leírásokat is élvezettel olvastam általában. A konlúzió meg az, hogy simán nem kéne ilyen könyveket olvasnom, mert most megint tengerbiológus akarok lenni.

Szürke_Medve>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Nem írnék értékelőt, mert szerintem felesleges, de egy kihivás miatt muszáj. Erről a könyvről nagyon sokan hallottak, és azok is sokat tudnak róla akik nem olvasták. Nemo kapitány figurájával Verne egy olyan hőst alkotott aki azóta széles körben beépült a nemzetközi kultúrába, szinte a regénytől független önálló életet kezdett élni. Maga a regény Gyulánk zseniális nagy trilógiájának (Nemo kapitány – Grant kapitány gyermekei – A rejtelmes sziget) kezdő része, és kétség kívül Verne írói pályájanak egyik legsikerültebb darabja.* A könyv az idők folyamán sci-fi, valamint a steampunk fontos forrásává lett, így nyilvánvaló hogy Verne legnagyobb hatású műve.

*Hozzám talán személyes okokból a Rejtelmes sziget ugyan közelebb áll.

Ibanez P>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Néha, de csak nagyon néha picit sok volt tényleg a leírás, de összességében engem elvarázsolt a könyv. Szerintem igenis történik mindig benne valami, egy kicsit úgy éreztem a sok színes-szagos-látványos jelenetnél, mintha egy Durrell könyvet olvasnék, csak a humoros része nélkül (de azért tényleg, Gerald sem fogja rövidre a leíró részeket a tengeri uborkákról se :-D itt is lesz ubi :-D). A legjobban az első búvárruhás séta és a temetési jelenet tetszett, persze kár, hogy Nemo-rol és legénységéről nem sok minden derül ki, de hát arra ott a következő rész ugyebár. Ha belegondolok, milyen izgalmakat okozott ez a regény a megjelenése idejében! Azért tényleg fantasztikus ötletei voltak Vernének, le a kalappal!

SDániel P>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Régi, általános iskolai emlékeim, és a mostanában történt újraolvasás fényében bátran mondhatom, hogy a „Nemo kapitány” a (számomra) legjobb Verne könyv. Kaland, kaland hátán, a tenger világának varázslatos, érdekes bemutatásával – néhol ugyan túlzásokba és hibákba is beleesett az író, ahogy a jegyzetekből kiderül, de ez nem ront az élményen. A kapitány személyében pedig – más Verne figurákhoz képest – egy összetettebb, ellentmondásosabb szereplőt ismerhetünk meg.
Tehát, ha a francia szerző életművéből lenne olyan, ami az első helyen végezne nálam, akkor ez a tenger alatti utazás részesülne a megtiszteltetésben.

Móra, Budapest, 1961
anesz P>!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

Tudom, hogy ez az egyik legnépszerűbb Verne könyv, engem a sok leírás azonban inkább untatott. Meg ha belegondolunk, a cselekménye is elég sovány, nem igazán történik benne semmi a kezdeti izgalmak után. A találmány maga az értékelendő, illetve a francia író zseniális jövőbelátása. Azért nem bánom, hogy anno elolvastam, mert az alapműveltséghez hozzátartozik, de vannak ennél sokkal jobb művei.
Ráadásul a címszereplő sem egy szerethető figura, nekem ő is ellenszenves maradt.

kaporszakall >!

Jules Verne: Nemo kapitány Tenger alatt a világ körül

A hatvanas években – gyermekségem idején – Jules Verne nagy kultusznak örvendett a korombeli fiúk körében, akkoriban adták ki a tarka borítós, eredeti metszetek nyomán illusztrált, NDK-ban nyomtatott köteteit, s nekem is volt (van) szerencsém e példányokból néhányat kegyelettel birtokolni. Ráadásul a Nemo kapitány valamely rejtélyes okból az egyik legnépszerűbb darab volt a szerző munkái közül; népszerűbb, mint a Nyolcvan nap alatt a Föld körül.

Most újraolvasva persze szembeötlenek Verne szokásos modorosságai: a földrajzkönyvekből és biológiai lexikonokból kiollózott természetrajzi leltár, a cselekmény sovány volta, a szereplők statikus, monokróm jelleme. Ám ennek a regényének – némileg talán nosztalgiából – kevésbé vetem a szemére a hibáit, s egy-két epizód (a tenger alatti temető, a ceyloni gyöngyhalász megmentése, de még az ismeretlen hadihajó elleni támadás is) valódi érzelmeket és indulatokat csempész a történetbe, amely így felülemelkedik a steril útikalandok sorozatán.

S a naiv, már sokszorosan megcáfolt elképzeléseket (az Arab Alagút Szuez alatt, Atlantisz romjai, stb.) hatásosan ellensúlyozza Verne remek ötlete: a tengeralattjáró elképzelése, és plasztikus leírása. Mert ugyan a Monitor első fellépése óta (az amerikai polgárháborúban) már jócskán foglalkoztatta a mérnököket egy valódi tengeralattjáró megkonstruálása, ám Verne fantáziája itt megelőzte az övéket; s valódi inspirációt jelentett. Kár, hogy a 'búvárhajók' első komoly alkalmazására végül a világháborúban került sor…

Nem annyira lexikon, mint a Grant kapitány gyermekei, de azért eléggé. Tőlem megkapja a négy csillagot, de ebből egy csillag a Nautilus ötletéért meg gyerekkori nosztalgiámért járó bónusz. Ám ha mai tízéveseknek (nem tizenéveseknek!) Verne-művet javasolnék, nem pont ez lenne az.

Zsucsima>!

A kényszer megöli az élvezetet.

Második rész Negyedik fejezet A Vörös-tenger

darkfenriz>!

– Érdekes könyvet olvas a tanár úr?
– Nagyon érdekeset – feleltem.
– Meghiszem. A tanár úr tudniillik a tanár úr könyvét olvassa.
– A saját könyvemet?
Valóban: „A legmélyebb tengerfenék titkai”-t tartottam a kezemben – s fogalmam sem volt róla, hogy a saját művemet forgatom.

Darkshine>!

– Öregem, te jó halász vagy, ügyes halász vagy, jól megszigonyozod a halat. El is ejtettél egy sereget. De fogadni mernék, hogy azért osztályozni nem tudnád őket.
– Dehogynem – felelte nagy komolyan a szigonyos: – Kétféle hal van: ehető és nem ehető.

Első rész 14. fejezet A fekete áramlat

Kapcsolódó szócikkek: Ned Land
imma P>!

– Mit fedezett fel?
– Ezt a kagylót! – kiáltottam diadalmasan, s megmutattam Conseilnek a zsákmányolt kincset.
– De hiszen ez csak egy közönséges kagyló! A haslábúak osztályába, a puhányok ágazatához tartozik…
– Igen, fiam, de nem jobbról balra, hanem balról jobbra csavarodik!
– Csak nem? – kiáltott fel Conseil.
– De igen, fiam, ez a csiga bal oldalas!
– Bal oldalas csiga! – lehelte Conseil szívdobogva.
– Nézd csak a csigamenetét!
– Higgye el a tanár úr – felelte Conseil –, életemben nem éreztem még ilyen megrendülést.
S az én derék Conseilem nem ok nélkül rendült meg. Tudvalevő – hiszen a természettudósok felhívták erre a figyelmet –, hogy a természetben a jobboldalúság törvénye uralkodik. Az égitestek ás bolygóik haladó és tengelyük körül forgó mozgásukban jobbról balra mozognak. Az ember gyakrabban használja a jobb kezét, mint a balt, s ebből következik, hogy készülékei, eszközei, a lépcsők, a lakatok, az óra rugója stb. úgy vannak megszerkesztve, hogy használatuk iránya jobbról bal felé tart. A természet a kagylók csavarodását is általában e törvény szerint alkotta meg. Ritka kivételektől eltekintve, minden kagyló jobb oldalas, s ha akad olykor olyan, amelynek bal oldalas a csigavonala, ezeket aranysúlyban fizetik meg a gyűjtők.

Risus P>!

– Nem új világrészek kellenek a földön, hanem új emberek!

Risus P>!

Egy kis filozófiával nagyon sokat kibír az ember.

Gwenno>!

Az ember lelke úgy van berendezve, hogy könnyen átcsap egyik végletből a másikba.

doriri>!

A zsarnokok a tengert nem hajthatják uralmuk alá. Felszínén ma még folytathatják jogellenes üzelmeiket; háborúskodhatnak, felfalhatják egymást, kihurcolhatják a víz színére a föld minden borzalmát. De harminc lábbal a tenger színe alatt hatalmuk véget ér, befolyásuk semmivé lesz, erejük összeomlik! Ó, professzor úr, a tenger ölén érdemes csak élni! A tenger ölén van csak igazi függetlenség! A tengerfenéken nincsenek urak és hatalmasok! A tenger alatt én szabad vagyok!

Első rész 10. fejezet - A tenger vándora

csillagka>!

Ki ne emlékeznék rá, hogy az 1866. esztendőt különös esemény, egy érthetetlen, rejtélyes természeti tünemény tette nevezetessé.

imma P>!

– De az ázalékállatok szerepe sem kevésbé fontos.

A nagy trilógia sorozat · Összehasonlítás