Sándor ​Mátyás 6 csillagozás

Jules Verne – Korcsmáros Pál: Sándor Mátyás

A magyaroknak talán a Sándor Mátyás Jules Verne legszebb története, hiszen a legendás francia író itt állít emléket az 1848–49-es magyar szabadságharcnak.
A cselekmény a szabadságharc bukása után játszódik. Sándor Mátyás erdélyi gróf és társai, Szathmár László gróf és Báthory István összeesküvést terveznek az osztrák császári hatalom ellen, de Torontál Simon bankár, valamint Sárkány és Zirone leleplezik őket. A halálos ítélet elől csak Sándor Mátyás tud megszökni, aki évekkel később mint a gazdag és tudós Antekirtt doktor tér vissza, hogy igazságot szolgáltasson…
Jules Verne nagy sikerű regényéből Korcsmáro s Pál 1958-ban rajzolt képregényt, amelyet a Füles akkor 16 héten át közölt hasábjain, most azonban egy kötetben veheti kezébe az olvasó.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az irodalom klasszikusai képregényben Képes

Képes, 2014
70 oldal · ISBN: 9789639833562 · Illusztrálta: Korcsmáros Pál

mohapapa I>!
Jules Verne – Korcsmáros Pál: Sándor Mátyás

Már megint egy klasszikusból lett képregény adaptáció! (Adoptáció?)

A történetről: Utána néztem, mert kiváncsi lettem. Verne 1885-ben írta a Sándor Mátyás-t. Ebben az esetben bizony az a nagy helyzet, hogy volt kitől tanulnia. Dumas 1845–1846-ban tette örökbecsűvé a Monte Christo gróf-ját. Vagyis az elsőbbség az övé. A két történet párhuzamai teljesen nyílvánvalók. A főhős börtönből szökik, ahova a galád ellenei juttatták, a szökés toronyból történik, vízbe érkezik, eltűnik a szülőföldről, valahol keleten gigavagyont szerez, álnéven, álfoglalkozással, de egyértelműen a bosszú gondolatával visszatér, és szisztematikusan elmúlasztja az életből a galád, csalárd, megátalkodott elleneket, s közben szerelmes szíveket hoz össze, majd heppiend.
Dumas mellett szól az elsőbbség, Verne mellett a rövidebb megfogalmazás, s hogy magyar a főhös. Mindkét történet izgalmas, fordulatos, agyban maradós. Bár Dumas esetében valahogy a történet eleje a megmaradósabb (esküvő, If vára, a haldokló abbé), Verne esetében meg az egész előgyön később is. Dumas főhösének indítékai erősebbek, személyesebbek, átélhetőbbek. Verne főhőséi politikaibbak, s ez okoz némi távolságtartást.
Szóval kinek-kinek ízlése, vérmérséklete, netán nációja szerint.

A képregény: Korcsmáros. Voltaképpen ezzel mindent elmondtam. Minden ízében Korcsmárosok a rajzok, a szálkás, vonalas képi megfogalmazás árulkodik arról, hogy korai, a Rejtő-képregény előtti időszakbólszármazik, Az alakok egyértelműek, karakterek, szerethetők (a képi megfogalmazásra gondolok). Szeretjük Korcsmárost! Mindhalálig.